{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​​​​

PODEPSÁNO: SASCHA RHYNER POVEDE REPREZENTACI ŽEN

Obrázek ke článku
9. 2. 2018

Švýcarský trenér Sascha Rhyner se z pozice asistenta posunuje do čela realizačního týmu ženské florbalové reprezentace. 45letý rodák ze švýcarského Usteru nastoupil jako asistent do týmu Miroslava Janovského na prahu roku 2017 před kvalifikací světového šampionátu v Madridu. Po Petri Kettunenovi jde o druhého zahraničního trenéra české reprezentace v historii.

Sascha Rhyner se s vedením Českého florbalu dohodl na dvouleté spolupráci, kdy povede ženskou reprezentaci do MS 2019, které se odehraje v jeho rodném Švýcarsku. Jména asistentů budou oznámena později.

Nový trenér naváže u českého národního výběru na svoje dosavadní působení, které začalo 3. ledna 2017. „Komise reprezentace a mezinárodního rozvoje (KRM pozn. redakce) pracovala s více scénáři, jak obsadit post hlavního trenéra, následně se shodla na preferenci Saschi Rhynera. Jednak díky jeho odbornosti a znalosti světového florbalu, současně i vzhledem k jeho znalosti českého týmu a prostředí. Sascha nyní dostane prostor realizovat přípravu národního týmu dle svých představ. Saschův zájem vést český tým byl velký, díky tomu jsme se jednoduše dohodli na podmínkách spolupráce, jak organizačních, tak i finančních. Smlouva je podepsána do MS 2019 ve Švýcarsku a mohu říct, že finanční podmínky jsou srovnatelné s českými trenéry, samozřejmě budou navýšeny o náklady za cestování,“ přibližuje detaily šéf KRM David Zlatník.

Po mužské reprezentaci má i ta ženská šéfa lavičky ze zahraničí, což je pro Český florbal velkou změnou oproti minulosti. U ženské reprezentace je aktuální změna více přirozená, jelikož Sascha Rhyner již rok u týmu působil a prostředí tak dobře zná.

Sascha Rhyner

Narodil se 5. října 1973 ve městě Uster v kantonu Zürich na severu Švýcarska a právě ve správním středisku rodného kantonu a největším švýcarském městě nyní také žije. Od roku 2014 kromě trénování pracuje jako editor v PR agentuře.

Ve své trenérské kariéře odvedl více než 300 zápasů jako hlavní trenér ve švýcarské nejvyšší soutěži a více než 50 zápasů na mezinárodní úrovni jako hlavní trenér i asistent. Je držitelem švýcarského federálního osvědčení pro profesionální trenéry a trenérského certifikátu od švýcarského olympijského výboru. Působí také jako školitel trenérů.

Trénování se věnuje od roku 2002, z počátku jako hrající trenér Grasshoppers Zürich, tedy v Česku známých Kobylek. Po ukončení hráčské kariéry v roce 2004 se nejprve věnoval kategoriím U18 a U21 v mateřském klubu, za první zkušeností v NLA ho ale vytáhl konkurenční Rychenberg. Poté se vrátil zpět ke Kobylkám, kde se potkal s reprezentantem Alešem Jakůbkem.

Od roku 2011 pak odstartovala kariéra Saschi Rhynera coby hlavního kouče. Nejprve dvě sezóny působil v Klotenu a přes roční angažmá v St. Gallenu se poprvé dostal ke švýcarské reprezentaci. Čtyři roky vedl výběr juniorek s bilancí jedné bronzové medaile. Po MSJ 2016 zůstal u ženského florbalu ještě dvě sezóny, kdy vedl legendární Dietlikon. Naposledy působil u A-týmu Zug United.

Obrázek