{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


PRVNÍ DNY ČESKÉ REPREZENTACE V NEUCHÂTELU

Obrázek ke článku
7. 12. 2019

České reprezentantky se ve čtvrtek po soustředění přesunuly do dějiště šampionátu. Útočnici Terezu Urbánkovou čeká již páté mistrovství světa, naopak Gabriela Tožičková má před sebou první šampionát. Jaký byl kemp a co čeká nováčky v předvečer prvního duelu, se dozvíte z jejich slov ve článku.

Tereza Urbánková: Těšíme se na zápasy

Česká reprezentace se do Švýcarska přesunula s předstihem. Několik dní před startem šampionátu ještě absolvovala v Kerenzerbergu poslední přípravný kemp. „Soustředění jsme si moc užili, jen už jsme se s některými holkami shodly, že už je to dlouhé a že už se strašně těšíme na zápasy. Měly jsme hodně tréninků, některé taktické, některé rychlostní, a všechno bylo tak nějak v poklidu a podle plánu, takže super,“ hodnotí švýcarskou ochutnávku útočnice Tereza Urbánková.

Osobně jí právě pestrost programu vyhovovala. „Bavilo mě všechno, hodně se mi líbilo zpestření rychlostním tréninkem. Měly jsme připravený kruhový trénink a je to tak lepší, když je trénování takto prokládáno něčím jiným.“

Ve čtvrtek už se tým přesunul do dějiště šampionátu, městečka Neuchâtel na břehu stejnojmenného jezera. V pátek si pak při tréninku vyzkoušel zápasové prostředí arény Patinoires du Littoral, kde se už v sobotu rozeběhne zápasový maraton.

Český tým do turnaje vstoupí až v neděli

Český tým ale dorazí jen na zahajovací ceremoniál, první utkání MS má na programu až v neděli. „Je to pro nás možná trochu něco nového, protože jsme vždy začínaly v prvním dni a nevybavuju si, že bychom se někdy účastnili nějakého zahajovacího ceremoniálu. Těším se na to,“ přemítá Urbánková.

Denní prodleva ale podle ní nebude mít výraznější vliv na rozpoložení týmu před nedělním utkáním. „Ten zápas bude vždy trochu nervóznější, než si to osaháme, než se srovnáme s tím, že to je už konečně ten zápas, který musíme a chceme vyhrát.“

Zahálet ale reprezentace navzdory „volnému“ dni nebude. Na programu je například ještě trénink nebo večerní „kulturní akce“. „V sobotu bychom měly mít ještě jeden trénink dost podobný tomu pátečnímu. Hokejka, cvičení, tři na tři, a uvidíme, co dál plánují trenéři. Jinak se určitě zabavíme. Hrajeme hry, chodíme ven na procházky.“

Chybět nebude tradiční šampionátový rituál. „Vítání nováčků ještě neproběhlo, je naplánováno na sobotu večer. Holky si mají připravit scénku, protože už je to mistrovství světa, tak se na to těšíme.“


Gabriela Tožičková: Je to největší akce, kterou může reprezentant hrát

V týmu pro MS je celkem šest hráček, kterých se scénká týká právě proto, že je v neděli čeká první duel na MS. Mezi ně patří i Gabriela Tožičková. Ta se z této skupiny na premieru na MS načekala nejdéle od svého prvního zápasu v národním dresu. Na den přesně o rok déle, než v pořadí druhá čekající Denisa Kotzurová.

I proto, že s týmem absolvuje herní i přípravné akce už více než tři poslední roky, není pro ni účast na šampionátu takovým „nárazem“, jakým mohl být například pro její spoluhráčku Vendulu Beránkovou, která na MS 2017 vyrazila bez jediného mezinárodního utkání v dospělé reprezentaci. Přesto to pro Tožičkovou nějaká specifika má.

„Jedna z věcí, které souvisí s tím, že na MS jsem poprvé, je právě ta scénka. Nejsem z toho úplně nadšená, ale musím se toho zúčastnit,“ směje se Tožičková. „Máme s holkami společnou scénku, něco už mě napadlo a musíme se na tom ještě domluvit a secvičit to. Moc času na to nemáme a máme hodně co na práci,“ dodává.

Jinak si atmosféru blížícího se šampionátu užívá. „Motivace minulých let směřovala právě sem, takže jsem ráda, že jsem se sem nakonec dostala. Užívám si nejen tu přítomnost tady ale samozřejmě i ty věci okolo, třeba že už je to hodně sledované,“ naráží například na novinářskou návštěvu na českém tréninku, nebo množící se rozhovory do médií. „Je to nevětší akce, kterou reprezentant může hrát, jelikož florbal ještě není na olympiádě. Pro reprezentanta jsou to dva roky, ve kterých na tom pracuje a které tomu věnuje.“

Český tým zahájí MS duelem proti Lotyšku v neděli v 10:30. Kde lze šampionát a český národní tým sledovat, se dozvíte například ZDE.

Obrázek