{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

SASCHA RHYNER: BYLO HEZKÉ VIDĚT TÝM ZASE POHROMADĚ

Obrázek ke článku
23. 6. 2020

Více než třicet hráček se o víkendu sešlo v Kladně k prvnímu letošnímu kempu ženské florbalové reprezentace. Mimo standardní kostry týmu trenér Sascha Rhyner nominoval i několik nových tváří. Naopak poprvé se musel obejít bez Terezy Urbánkové, která ukončila bohatou reprezentační kariéru. Co trenéra k nominaci vedlo, jak prožíval pandemické období či jak se srovnává s absencí Urbánkové popisuje v následujícím rozhovoru.

Jaký je to pro vás pocit být zde po období koronavirové pandemie?
Myslím si, že to byla výzva pro všechny, nejen pro sportovce a sportovní události, ale i pro běžný život. Samozřejmě jsem rád, že jsem zpět. Bohužel jsme ale museli všechno přeplánovat. Původně jsme chtěli uspořádat reprezentační soustředění a poté „next generation camp“, tedy sraz pro mladé nově příchozí hráčky pro další reprezentační cyklus. Díky okolnostem jsme byli nuceni tyto události spojit. Je tedy hezké vidět zase všechny pohromadě, hráčky, jejich hru a také přivítat zde nové tváře.

Jak jste strávil „pandemickou dovolenou“ vy osobně?
Pracoval jsem na trenérských povinnostech, na individuální přípravě. Neměl jsem tak méně práce, spíše naopak. Četl jsem knihy, sledoval a studoval nová cvičení, následně si cvičení zpracovával do počítače. Také jsem pracoval na možnostech zlepšení hry českého týmu pro příští cyklus. Volný čas jsme se snažil trávit na kole, abych byl v dobré kondičce. Ale ta je již pryč (smích).

Na kempu je hodně mladých hráček. Možná je ještě brzo hodnotit, ale jaká byla pro vás motivace je sem vzít?
Jak jsem řekl, chtěli jsme po MS U19 v Uppsale udělat „new generation camp“, abychom viděli všechny hráčky nastupující generace. Vidět nové hráčky v novém prostředí, ukázat jim další krok. Jedná se o velký skok mezi juniorskou a ženskou reprezentací, proto jsme chtěli, aby se trochu rozkoukaly, poznaly prostředí, viděly, jak to zde chodí, měly možnost poznat světové hráčky, jako je například Eliška Krupnová a další. Prostě aby holky viděly, jak vypadá dospělý florbal.

Bude pro tyto hráčky složité hrát za rok MS U19 a stejný rok ženské mistrovství v případě, že by byly nominovány na obě akce?
Musíme se s tím nějak vypořádat. Promluvíme si s trenéry U19 a řekneme si, co bude pro ně nejlepší. Určitě tobnebude jednoduché, protože se nejde zaměřit na tříletý juniorský reprezentační cyklus a následně pouze roční cyklus s novou generací. Nebude se však jednat o deset hráček, takže se to určitě bude dát nějak vyřešit.

Co říkáte na oznámení konce reprezentační kariéry Terezy Urbánkové? Byl to pro vás šok?
Nebyl, věděl jsem to dlouhou dobu. Samozřejmě je to smutné, je to legenda a skvělá osobnost, bylo skvělé ji mít v týmu, ale musíme se s jejím odchodem vypořádat. Zůstáváme stále v kontaktu, odešla v dobrém. Věděl jsem to už během šampionátu, po jeho skončení jsem se s ní snažil ještě promluvit, ale své rozhodnutí už měnit nechtěla.

Jaký je váš názor na odchod do „reprezentačního důchodu“ v takto mladém věku? Tereze ještě nebylo ani třicet.
Dá se končit i dříve. Musíme s tím ve florbale žít. Máte dobrou práci, rodinu, větší priority. Florbalem si nevyděláte velké peníze jako třeba ve fotbale. Musíme to nějak skloubit, musíte se rozhodnout, jestli trénovat čtyřikrát pětkrát týdně, ztratit práci, vzdát se národního týmu. Je to prostě tak.

​​

Obrázek