{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ŠESTNÁCT TÝMŮ V LOTYŠSKÉ RIZE A ŠAMPIONÁT 2001

Obrázek ke článku
28. 11. 2019

První ženský světový šampionát nového milénia se uskutečnil v roce 2001 v lotyšské Rize. Finky zde obhájily titul, který od té doby zatím nezískaly, český tým se v nejmladší sestavě, která kdy na MS vyrazila, v konkurenci 15 dalších týmů umístil opět na 5. místě.  

Mistrovství světa v Lotyšsku se konalo na konci května roku 2001. Šampionát hostilo hlavní město Riga a systém turnaje nepřinesl velké změny. Rozrostl se ovšem počet účastníků.

Všechny týmy se znovu rozdělily do dvou divizí dle výkonnosti. V A-divizi i B-divizi hrálo dohromady rekordních 16 celků, poprvé se na mistrovství představily hráčky Maďarska a Velké Británie. Zvýšený počet účastníků nabídl zejména početně vyrovnané čtyři skupiny.

Česká reprezentace se představila pod novým hlavním trenérem Richardem Strnadelem a změna přišla i na pozici kapitánky týmu, kterou se stala Petra Chybová. 

Češky se ve čtyřčlenné základní skupině utkaly stejně jako na předcházejícím šampionátu s Finskem a Norskem, nově také s Rakouskem. Právě s Rakušankami odehrály naše reprezentantky svůj historicky první duel, ve kterém zvítězily vysoko 7:1. Byl to zároveň poslední vzájemný střet na mistrovství světa. Následná dvě utkání již tak povedená nebyla, proti úřadujícím mistryním z Finska přišla prohra 1:8 a na závěr skupiny skóre 0:3 proti Norsku. Tyto výsledky pro české hráčky znamenaly jistotu zápasu o 5.místo, na semifinále to opět nestačilo.

Utkání s domácím Lotyšskem přineslo velké drama, které vyvrcholilo až samostatnými nájezdy. V nich byly Češky úspěšnější a po rozhodující trefě Magdaleny Kotíkové obhájily pozici 5. nejlepšího týmu světa.

Semifinálové boje se staly reprízou finále a zápasu o bronz z mistrovství 1999. Finky si znovu poradily se Švýcarkami, z druhého duelu postoupily Švédky po výhře nad Norkami.  V zápase poražených týmů následně těsně uspěly Norky, ve vyloženě severském finále zvítězily po druhé v řadě Finky, které udržely čisté konto a samy dvakrát skórovaly. Na další zlato od tohoto šampionátu finské florbalistky stále čekají.

Nejhorším týmem A-divize se stalo Rakousko, naopak mezi elitní týmy proklouzlo po jasných výhrách Rusko.

Pořadí týmů na MS 2001

A-divize

1. Finsko
2. Švédsko
3. Norsko
4. Švýcarsko
5. Česká republika
6. Lotyšsko
7. Německo
8. Rakousko

B-divize

1. Rusko
2. Dánsko
3. Singapur
4. Polsko
5. Japonsko
6. Austrálie
7. Maďarsko
8. Velká Británie

Česká reprezentace na MS 2001

Umístění: 5. místo
Hlavní trenér – Richard Strnadel
Kapitánka – Petra Chybová
Nejproduktivnější hráčka – Radka Nečásková, (3+1)
Počet nováčků na MS: 8
Věkový průměr týmu: 21,97 let

Soupiska

Bartošová Lenka
Bočanová Kamila
Čmakalová Kateřina
Drbohlavová Jana
Fajtlová Vendula
Horáková Šárka
Chybová Petra
Klusáčková Eva
Kotíková Magdalena
Kuchařová Šárka
Levá Barbora
Marešová Michaela
Nečásková Radka
Nesměráková Dana
Nosková Kateřina
Novotná Ilona
Petrželková Lucie
Slováková Alena
Špačková Sabina
Theodosisová Pavla

Podrobnosti o MS 2001 najdete ZDE.

Obrázek