{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ŠVÉDSKO 2009 A ČEŠKY POPRVÉ V SEMIFINÁLE

Obrázek ke článku
2. 12. 2019

Světový šampionát v roce 2009 hostilo Švédsko a tento turnaj přinesl řadu změn.  Domácí florbalistky dokázaly obhájit titul, Češky poprvé proklouzly do semifinále.  Před turnajem se také poprvé hrála kvalifikace.

Mistrovství konané od 5. do 12. prosince 2009 se odehrálo ve švédském Västerås. První velkou změnou byl tedy prosincový termín turnaje, tou druhou pak kvalifikace konaná v únoru téhož roku, ze které dokázaly postoupit Slovenky, Estonky a Italky. Zbylých sedmnáct týmů mělo účast jistou díky umístění na předešlém šampionátu.

Naposledy se na turnaji představilo dvacet národních výběrů ve dvou divizích a čtyřech skupinách po pěti, od příštího mistrovství se počet týmů snížil na šestnáct. Nejlepších sedm týmů v A-divizi a první tým B-divize si zajistilo jistotu účasti na MS 2011 bez kvalifikace.

České hráčky opět vedl jako hlavní trenér Jaroslav Marks, mezi šesti nováčky se zde objevily brankářka Jana Christianová a obránkyně Hana Koníčková, které se představí za pár dní na blížícím se šampionátu v Neuchatelu.  Jinak nás zde reprezentoval historicky nejzkušenější tým.

V pětičlenné základní skupině na Češky čekaly hráčky USA, Lotyšska, Švédska a Norska. Naše reprezentantky v těchto duelech ukázaly svou narůstající výkonnost a po výhrách 12:3 nad USA, 7:5 s Lotyšskem a 6:2 nad Norskem dokázaly proklouznout poprvé do semifinále a bojovat o medaile. Jediným utkáním, které Češky nezvládly, byla prohra s domácími Švédkami 1:6.

V semifinálovém duelu se Češky utkaly se Švýcarskem, které bohužel bylo nad jejich síly a zvítězilo 5:1. Ve druhém utkání mezi Finskem a Švédskem uspěly hráčky ze švédského království.  Ani v zápase o bronz Češky nedokázaly vyhrát, Finky tak braly medaili po vítězství 3:1. Ve finále uspěli podruhé v řadě Švédky, které si poradily s hráčkami ze země helvétského kříže v poměru 6:2.

B-divizi ovládly hráčky z Austrálie, které v B-finále zvítězily nad florbalistkami z Maďarska.


Pořadí týmů na MS 2009

A-divize

1. Švédsko
2. Švýcarsko
3. Finsko
4. Česká republika
5. Rusko
6. Lotyšsko
7. Norsko
8. Polsko
9. Dánsko
10. USA

B-divize

1. Austrálie
2. Maďarsko
3. Německo
4. Singapur
5. Estonsko
6. Nizozemsko
7. Japonsko
8. Slovensko
9. Kanada
10. Itálie

Česká reprezentace na MS 2009

Umístění: 4. místo
Hlavní trenér – Jaroslav Marks
​Kapitánka – Magdalena Kotíková
Nejproduktivnější hráčka – Kristýna Jílková, (6+1)
Počet nováčků na MS: 6
Věkový průměr týmu: 24,53 let
Počet hráček hrajících v zahraničí: 2

Soupiska

Bartošová Lenka
Billá Denisa
Christianová Jana
Jarolímová Anet
Jelínková Zuzana
Jílková Kristýna
Kalecká Margarita
Koníčková Hana
Kotíková Magdalena
Macurová Zuzana
Moťková Kateřina
Novotná Ilona
Párysová Terezie
Podhráská Dominika
Rozumová Klára
Rullová Michaela
Szotkovská Lucie
Šimáčková Olga
Váňová Hana
​Vrátná Eliška

Obrázek