Komplexní rozvoj oddílů a florbalu

Program podpory

Program je zaměřen na podporu budování pozice florbalu v ČR ve spolupráci a za pomoci oddílů, rozvoje celého českého florbalu ve čtyřech hlavních pilířích rozvoje (velikost, spolupráce, vizibilita a popularita), vzdělávání oddílů, jejich propojování a vzájemné sdílení know-how, vzniku a dlouhodobého udržení pracovní pozice či pozic (manažerů/sekretářů oddílů a šéftrenérů/sportovních manažerů) za účelem posílení personální infrastruktury oddílů a přípravy talentované mládeže a odborného růstu trenérů v oddílech. Dalším cílem je prostřednictvím rozvoje celého českého florbalu zajistit dlouhodobě zdroje na vzdělávání oddílů.

Projekt navazuje na samostatné programy sekretářů, šéftrenérů a manažerů oddílů a od sezóny 2023/2024 probíhá jeho první ročník v podobě Komplexního rozvoje oddílů a florbalu. Základní podmínkou pro vstup do programu zřízení alespoň jedné plnoúvazkové pozice v oddíle a také kompletní struktura přihlášených družstev do soutěží Českého florbalu.

Všechny oddíly zapojené do projektu čeká během sezóny intenzivní práce spočívající v realizování rozvojových projektů, absolvování stáží, vzdělávacích seminářů a v neposlední řadě také společného setkání. Oddíly pomocí nástrojů jako je komplexní hodnocení oddílů, srovnávací analýza či zralostní model postupně zhodnocují stupeň svého rozvoje a zároveň odhalují slabší místa, na kterých je potřeba zapracovat.

Sezóna 2024/2025

Výkonný výbor na svém březnovém jednání schválil Znění programu pro sezónu 2024/2025 (PDF). Uzávěrka přihlášek do PP3 je v pátek 19. dubna 2024. Detailní informace pro přihláškám včetně příloh naleznete na kartě Programy.

Sezóna 2023/2024

Do ročníku 2023 se přihlásilo celkem 74 oddílů a Výkonný výbor na svém květnovém jednání schválil přijetí 71 z nich.

V rámci PP3 - Komplexní rozvoj oddílů a florbalu 2023/2024 existují dvě formy programu.

  • PP3 - Sport + Organizace: určeno výhradně pro oddíly s minimálně 2 plno-úvazkovými pracovníky na pozicích manažera/sekretáře a šéftrenéra/sportovního manažera
    • do této formy je schváleno celkem 37 oddílů
  • PP3 - Organizace: určeno výhradně pro oddíly s pouze 1 plno-úvazkovým pracovníkem na pozici manažera/sekretáře oddílu
    • do této formy je schváleno celkem 31 oddílů
Znění programu pro sezónu 2023/2024 (PDF)

Aktivity v rámci projektu

Společné vícedenní setkání

Pro zástupce oddílů zařazených do projektu je připravováno vícedenní společná setkání. Jejich cílem je individuální vzdělávání zástupců oddílů (pomocí workshopů, přednášek či seminářů), vzájemná inspirace a v neposlední řadě také navázání neformálních vazeb. Pro nové oddíly je připravováno také úvodní společné setkání, kde probíhá především detailnější seznámení s projektem a s náplní práce v něm.

Stáže do oddílů

Další formou rozvoje oddílů jsou stáže, které oddíly v rámci programu absolvují. Jejich cílem je detailní poznání práce konkrétního oddílu v předem jasně definované oblasti. Jedná se o velmi dobrou a ojedinělou příležitost i pro menší regionální oddíly, které tak mají možnost poznat fungování velkých sportovních oddílů (nejen florbalových).

Stáže mají dvě formy
  • vedení stáže ve vlastním oddílu: do daného oddílu přijedou zástupci jiných oddílů
  • vedení stáže do jiného oddílu: zástupce či zástupci oddílu jedou do jiného oddílu, aby v něm předal zkušenosti širšímu okruhu osob - pracovníkům oddílu, vedení, trenérům apod.)
Mentoring oddílů

Novou formou vzájemného vzdělávání oddílů je mentoring. V něm si oddíly definují oblasti, ve kterých chtějí být mentorovány a následně i plán a konkrétní cíle celosezónního mentoringu. Cílem je pomoci s naplněním těchto cílů daného oddílu za intenzivní vzájemné spolupráce druhého oddílu, který pro tuto činnost využívá know-how řady svých pracovníků či trenérů.

Účast zástupců oddílů na KTM

Zástupci oddílů (zejména šéftrenéři a hlavní trenéři) se účastní Kempů talentované mládeže, které Český florbal pořádá pro nejtalentovanější hráče a hráčky v šesti věkových kategoriích od BU14/GU15 do BU17/GU17. Skupiny jsou rozděleny na západ a východ. Každá kategorie absolvuje během sezóny čtyři čtyřdenní kempy, dva v sezoně a dva po sezoně a jejich součástí jsou tréninky, vzdělávání hráčů, trenérů i rodičů. Více informací na stránce - ceskyflorbal.cz/ktm.

Semináře vzdělávání oddílů

Nedílnou součástí projektu jsou vzdělávací semináře, které jsou vedeny zástupci oddílů zapojených do projektu a externími odborníky. Témata vzdělávacích seminářů se snaží reflektovat aktuální poptávku a potřeby oddílů a jsou přístupné všem členům Českého florbalu. Semináře probíhají napříč regiony ve dvou vlnách - podzimní od listopadu do prosince a jarní od února do dubna. Jsou jak v prezenční podobě, tak také v online prostředí. Přehled aktuálně vypsaných vzdělávacích seminářů naleznete v kalendáři akcí. Přihlašování probíhá standardně přes systém FIS individuálně nebo prostřednictvím sekretáře oddílu.