V O2 areně vybojovali titul chlapci z mladoboleslavského gymnázia a dívky z pražské Vítězné pláně

Pohár českého florbalu středních škol zná své vítěze. Během florbalového Superfinále v sobotu dopoledne vyvrcholila středoškolská soutěž, podporovaná partnery soutěže Českou poštou, společností ČEZ a Eurovií, dvěma finálovými utkáními, ve kterých se v kategorii dívek utkaly ostravská Obchodka s pražským Gymnáziem Na Vítězné pláni, a mezi chlapci o titul bojovali jen o pár minut později mladoboleslavské 8-leté gymnázium a Jiráskovo gymnázium Náchod. Oba duely přinesly vyrovnaný průběh s napínavým závěrem, po němž mohly vítězně vystřelit ke stropu haly ruce Pražanek a chlapců z Mladé Boleslavi. Vítězná pláň přehrála svého ostravského soupeře 8:5, a boleslavští předvedli perfektní obrat na konečných 3:2.

Divoká přestřelka přinesla titul Gymnázium Na Vítězné pláni

Přesně v 10:45 zahájily své utkání dívky. Duelu předcházela efektivní show, kdy děvčata nabíhala na hrací plochu mezi připravenými bengálskými ohni. Po představení základních sestav, kdy oběma týmům tleskala zaplňující se arena, vypukl boj samotný. A začátek utkání hraného na 2×20 minut byl vskutku impozantní. Po úvodním oťukávání se na hřišti strhla gólová přetřelka, kdy brankářky nestihly lovit míčky z branky.

Obchodka sice otevřela v 7. minutě skóre, následující minuty ale patřily Pražankám. Ty během 121 vteřin hned čtyřikrát rozvlnily síť za zády brankářky Ranochové, a vypracovaly si tříbrankové vedení. Kdo by si však myslel, že právě viděl rozhodující trhák, mýlil by se. Ještě do přestávky totiž bylo srovnáno. Jako přes kopírák se třikrát v řadě prosadila dvojice přihrávající Kotzurové a zakončující Jakubčíkové. Když už se však zdálo, že v poločase bude skóre smírné, trefila přesně se pod břevno po váhavé rozehrávce v tmavě modrých dresech hrající Obchodky Divišová.

Přestože se ve druhé půli ostravské hráčky snažily srovnat, již se jim to nepodařilo. Plánovaný nápor přibrzdila šestou trefou “domácích” Vrbová, a na snížení Kotzurové tatáž hráčka znovu odpověděla. Za stavu 5:7 již děvčata z Obchodky nenašly sílu na obrat, naopak je potrestala v předposlední minutě Johana Vrbová. Ta symbolicky uzavřela skóre, a byla následně vyhlášena na straně vítězek nejlepší hráčkou utkání. Na straně poražených se jí pak stala čtyřbodová Tereza Jakubíková.

Finále dívek:

Obchodka, Ostrava-Mariánské Hory – Gymnázium Na Vítězné pláni 5:8 (4:5)

Branky a asistence: 7. Kotzurová (Michalíková), 10. Jakubíková (Kotzurová), 12. Jakubíková (Kotzurová), 17. Jakubíková (Kotzurová), 31. Kotzurová (Jakubíková) – 7. Divišová (Vrbová), 8. Ludvíková (Zelinková), 9. Zelinková (Vrbová), 9. Vrbová (Moserová), 20. Divišová (Ludvíková), 27. Vrbová (Ludvíková), 35. Vbová (Ludvíková), 39. Zelinková (Čermáková). Vyloučení: 2:0. Využití: 0:0. Nejlepší hráčky utkání: Tereza Jakubíková – Johana Vrbová. Diváků: 874.

Bína čistým hattrickem sestřelil Jiráskovo gymnázium

V pravé poledne pak následovalo finále chlapecké kategorie. Diváci na ploše uvítali výběry 8-miletého gymnázia Mladá Boleslav a náchodského Jiráskova gymnázia. I zde se očekával vyrovnaný duel, a to se také potvrdilo. Rychlý a zajímavý florbal, kdy se oba týmy střídaly v šancích, nakonec rozhodl jediný muž. Kapitán Středočechů s jedenadevadesátkou Jakub Bína dokázal čistým hattrickem otočit nepříznivé skóre 0:2, a vystřílel Boleslavi konečnou výhru 3:2.

Náchod přitom začal výtečně. Již po sedmi minutách vedl po trefách svých ofenzivních lídrů Kováčika a Huška 2:0, jenže ve florbale dvoubrankový náskok neznamená vůbec nic. To se jako již tolikrát potvrdilo i v sobotu. Bína totiž po individuální akci v 16. minuě snížil, a trenér Tichý mohl poprvé v zápase spokojeně pokývat hlavou. Jeho svěřenci se dál tlačili za vyrovnáním, a toho se dočkali o osm minut později. To za asistence Filipa Zakonova přidal Bína svouji druhou trefu v zápase, a ještě veseleji bylo na mladoboleslavské střídačce ve 29. minutě. To si při vyloučení Jaroměřského dvojice Zakonov – Bína zopakovala gólovou spolupráci dokonce v oslabení, a Boleslav poprvé v zápase vedla.

V hektickém závěru, kdy nejprve mohl přidat z trestného střílení Bína svůj čtvrtý gól, ale na druhé straně hrozili ve velkých šancích i náchodští, se však již ukazatel skóre nepohnul. Fanoušci odpočítali poslední vteřiny utkání, a po nich mohl začít výběr mladoboleslavských hráčů v černo-modrých dresech slavit. Díky výhře 3:2 ovládl celý projekt Poháru českého florbalu středních škol. Při slavnostním vyhlášení, kdy hráčům předal medaile i prezident České florbalové unie Filip Šuman, byli nejlepšími hráči vyhlášeni Jakub Bína a Martin Kováčik.

Finále chlapců:

8-leté gymnázium Mladá Boleslav  Jiráskovo gymnázium Náchod 3:2 (1:2)

Branky a asistence: 16. Bína, 24. Bína (Zakonov), 29. Bína (Zakonov) – 1. Kováčik (Říha), 7. Hušek (Kováčik). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:0. V Oslabení: 1:0. Nejlepší hráči utkání: Jakub Bína – Martin Kováčik. Diváků: 1347.