Turnaj ve florbalu pro základní školyTurnaj ve florbale pro základní školy

Tábor dokonal víkendovou senzaci. Přejel i favorizovaný Opatov.

Když přijížděli v sobotu do Prahy na sportovní halu Jedenáctka, asi málokdo věřil tomu, že porazí suverénní Třebíč. Stalo se. Postoupili do O2 arény, kde na ně čekal další velikán – Gymnázium Opatov. Jenže táborští florbalisté se prostě rozhodli, že postaví veškeré předpoklady na hlavu a potvrdili, že v poctivé práci je síla. Nepřehráli soupeře kombinačně, výhru v letošním ročníku Poháru Českého florbalu středních škol si vyloženě oddřeli. O to je pro ně cennější.

Chlapecký zápas začínal v 11 hodin, což bylo pro mnoho diváků, a to především těch z od Prahy vzdálenějších míst, schůdnější čas. I proto už byla na tomto zápase podstatně lepší fanouškovská kulisa. Od úvodních minut se hrálo nervózní utkání. Bylo jasné, že tenhle jedinečný okamžik si kluci užívají plnými doušky, což je paradoxně trochu svazuje. Když přišla první branka, nervozita opadla a úroveň především ofenzivní hry se rapidně zvedla. V čase 6:27 dorazil Ondřej Krátký za záda Křepelky střílený míček a Opatov vedl 1:0. Nic překvapivého. Pak se ale začaly dít věci.

Když v deváté minutě opatovský Levínský nedal svou velkou šanci, přišla řada na Tábor. Hvězda včerejšího duelu s Třebíčí Ondřej Řezník propálil po standardní situaci vše, co mu stálo v cestě a bylo srovnáno. Studená sprcha pro Opatov. Za další dvě minuty už Tábor dokonce vedl. Podruhé se prosadil Řezník. A podruhé to bylo po standardce. Do konce prvního poločasu se hra trochu zklidnila a další branky už nepadly.

Opatov věděl, že pokud chce dosáhnout na úplný vrchol, musí otevřít hru a zabrat směrem dopředu. Jenže. Přesně na tohle Tábor čekal. Uběhla sotva půlminuta z druhého poločasu, když Vojtěch Kollárik napálil míček „pod víko“ a Tábor vedl 3:1. A krasojízda Jihočechů pokračovala. Za další dvě minuty totiž Radek Vostřák přidal čtvrtý gól a vypadalo to, že je Opatov zralý „na ručník“. Opak byl ale pravdou.

Opatov rozjel svou ofenzivu ve velkém a ukázal, v čem tkví jeho největší síla. V čase 29:16 snížil Jan Větrovský na 2:4 a zavelel k obratu. Za dvě minuty se k němu přidal parťák Ondřej Krátký. A když v čase 32:06 Opatov srovnal, Táborští si mohli rvát vlasy, že prohospodařili luxusní náskok. Ovšem za Tábor hraje fenomén Řezník. Šest a půl minuty před koncem tenhle fantom završil hattrick a poslal Jihočechy znovu do vedení. To ale z jeho strany nebylo vše. O minutu později dostal Tábor výhodu přesilové hry. Proměnil ji kdo? Tipujete správně, Ondřej Řezník. O tomhle klukovi se bude Pražanům asi zdát. Hezké sny to ale rozhodně nebudou.

Celý článekCelý článek

Přerovanky Šrámková se Suchánkovou si podmanily O2 arenu

Velká finále rozhodují velcí hráči. Dnes se do této role pasovalo přerovské duo Šrámková – Suchánková. Nebýt těchto dvou hráček, možná by třinecké florbalistky slavily vítězství. Ale to jsou kdyby a na ta se nehraje. Šrámková se Suchánkovou se podělily vyjma jedné o všechny branky svého týmu a především jejich zásluhou se florbalistky z Hané staly mistryněmi republiky ve své kategorii. Třinec se snažil, na Přerov to ale tentokrát zdaleka nestačilo.

O2 aréna se pomalu začínala plnit, když děvčata rozehrála své finálové utkání. Skoro deset minut to vypadalo na tuhý defenzivní duel, který budou rozhodovat maličkosti a možná i jedná branka. Jenže pak se stalo něco, co asi málokdo čekal. Když se v čase 9:58 trefila přerovská Markéta Šrámková a rozjela tak svou střeleckou šou, z defenzivní bitvy se staly gólové hody.

Uběhlo sotva půl minuty a stejná hráčka se mohla radovat podruhé, to když unikla prostředkem a ranou „pod víko“ poslala Přerov do dvoubrankového vedení. Jenže Třinec neskládal zbraně. Za další zhruba čtvrt minuty přišla reakce. Karolína Franková z velkého brankoviště překonala Řehákovou a bylo to z pohledu Třince veselejší – 1:2. Slezanky dokázaly záhy vyrovnat a hrálo se prakticky od nuly.

Poté se hra mírně zklidnila, ale jen do minuty patnácté, kdy famózní střelkyně Šrámková se šťastnou sedmičkou na zádech zkompletovala hattrick – 3:2! A do konce první půlky padla ještě jedna branka. Lucie Suchánková nepředvedla svou tradiční otočku, místo toho zvolila „průraz napřímo“ a tahle taktika slavila úspěch – 4:2.

Druhou půli začal, aspoň co se brankových šancí týče, lépe Třinec. Nejprve skončila rána na tyči, pak skvěle zasáhla výborná gólmanka Řeháková. A do třetice to byly znovu Slezanky, když napálily břevno. Taková smůla se jen tak nevidí! Říká se, že nedáš, dostaneš. Toho se držela přerovská Lucie Suchánková. Když to nešlo na jedné straně, šlo to na té druhé. Propálila vše, co jí stálo v cestě a zvýšila na 5:2 pro Hanačky.

Do konce zápasu chybělo necelých deset minut, když Adéla Šibrová ranou z „mezikruží“ ještě vykřesala naději pro Třinec – 5:3. Ta ale nejspíš definitivně zhasla po akci dvou nejlepších hráček zápasu. Suchánková „nacentrovala“ míček před branku, kde se do něj opřela Markéta Šrámková a pokračovala ve svém galapředstavení, které momentálně čítalo čtyři vstřelené branky – 6:3. Jenže ani Lucka Suchánková se nechtěla nechat zahanbit. S míčkem se o chvilku později otočila přesně tak, jak to má ráda, vypálila a bylo to 7:3. Definitivní tečku za výsledkem přidala v čase 37:14 přerovská Zuzana Smičková, která tak určila finální skóre 8:3.

Přerovanky se mohou radovat. Právě dobyly O2 arénu!

Celý článekCelý článek

Černá sobota semifinálových favoritů

Papírové předpoklady jsou pouze předpoklady, ničím jiným. Kdyby bookmakeři florbalu znalí vypisovali kurzy na sobotní semifinále Poháru Českého florbalu středních škol, patrně by favorizovali jiné týmy než ty, které nakonec postoupily. Ale právě tohle činí sport krásným. Každý zápas je jiný. A jak říká známé klišé, začíná se vždy za stavu 0:0 a míček je kulatý. Své o tom vědí třeba hlavní favorité z třebíčské průmyslovky.

Obchodka (Mladá Boleslav) – GJB a SPgŠ Přerov                    3:4 pn

Semifinálové duely Poháru Českého florbalu středních škol rozehrály dívky, konkrétně mladoboleslavská Obchodka, na pražském finále Čech TOP8 Západ neporažená, a Gymnázium Jana Blahoslava z Přerova. Moravanky se do Prahy prokousávaly složitěji než jejich soupeřky, nyní jim ale stanuly tváří v tvář v boji o postup do finálového duelu v O2 aréně.

Od úvodních minut byla Boleslav lepším týmem. Dalekonosnou ranou od půlky se dostala do vedení 1:0, na což ale Přerovanky dokázaly zareagovat srovnáním, resp. obratem. Opticky však měly mírně navrch Středočešky. Totéž platilo ve druhé třetině. Přerov kvalitně bránil, hrál zodpovědně z obrany, kterou musela Mladá Boleslav dobývat. Podařilo se jí to jednou ve druhé periodě, po dvou třetinách svítil na časomíře stav 2:2.

Ani třetí třetina nepřinášela kdovíjak atraktivní florbal, ze které by byli diváci v extázi, ovšem účel světí prostředky. Boleslav otočila vývoj zápasu a vcelku suverénně kráčela za výhrou. Jenže dvě minuty před koncem byla jedna z hráček Obchodky vyloučena. Následnou přesilovku Přerov po krásné akci na jeden dotyk zužitkoval. A protože zápas nemohl skončit remízou 3:3, na řadě byly nájezdy.

Boleslav byla už v základní sérii krůček od vítězství, ale Přerov vždy dotáhl. Až šestá série určila, kdo že se může těšit na zítřejší finále v O2 aréně. Radost hráček ve fialových dresech doplňovali povzbuzováním i jejich věrní fanoušci z Liberce, kteří si volný čas mezi svými zápasy krátili fanděním pohledným Moravankám.

Gymnázium Opatov, Praha – Wichterlovo gymnázium Ostrava               5:1

Pokud v prvním dívčím finále dlouho nebyl patrný favorit, tady byly karty rozdány jasně. Pražský Opatov si šel zcela suverénně a neohroženě za postupem do O2 arény. V první třetině byl lepší prakticky ve všech ohledech. Vyhrál ji sice jenom 2:0, herní převaha však byla znatelná.

Do druhé třetiny vstoupili Pražané raketově. Branku sice vsítili až asi po čtyřech minutách, svým tlakem, kterým vyvíjeli na soupeře, mu nedávali moc šancí ke skórování. Zápas si ohromně užíval trenér Opatova Milan Knedlík, který byl chvílemi v úplné extázi. Že je oblíbený, dokazuje i transparent fanoušků, kteří utvořili svým spolužákům báječnou kulisu. Po druhé třetině bylo skóre 4:0 a asi jen zázrak by mohl Opatov připravit o postup.

A ten se nekonal. Pražané sice trošku polevili v aktivitě směrem dopředu, rozhodně ale nepřestali slušně bránit. Jednou sice inkasovali, sami ale ještě branku přidali, a tak si krom výhry 5:1 vykoledovali i finálovou účast v nejmodernější české aréně.

Gymnázium Postupická girls, Praha – GymTri (Gymnázium Třinec)            0:2

Lekce z efektivity. Přesně tu daly florbalistkám z pražské Postupické hráčky Třince. Slezanky v letošním ročníku rozhodně nepůsobily dojmem favoritů. Už z krajského kola postupovaly s odřenýma ušima a role černého Petra jim očividně svědčila i na finálovém turnaji TOP8 Východ v Brně. Paradoxní je, že tam přijely pozdě a de facto hned z vlaku nastupovaly na palubovku. Jenže deficit z prvního utkání dohnaly, dokráčely si pro postup a vyzvaly legendu mezi florbalovými středními školami Postupickou.

Ani do tohoto zápasu nevstupovaly s přehnanými ambicemi, byly si dobře vědomy, že cestou k úspěchu bude zodpovědný výkon směrem odzadu podpořený ideálně skvělým výkonem brankářky. Myslíte si, že přesně ten předvedly? Ano, tipujete správně. V první třetině neměly Slezanky příliš šancí, z minima vytěžily maximum a dostaly se do vedení. Bezbranková druhá třetina rovněž přinesla dobývaní třinecké klece, ovšem bez úspěchu. Ve třetí periodě vsadily Pražanky vše na útočení. Už unavená pětice stabilních hráček, které dle vybavení nastupují za několik špičkových ženských klubů, nebyla schopná skvěle chytající gólmanku Třince překonat. Naopak děvčata z východní části republiky ještě jeden gól přidala a pojistila si tak svůj senzační postup do velkého finále v O2 aréně. Tam vyzvou další finálové překvapení – Přerov. Morava je poctivá a defenzivní. Tvrdá práce přináší své ovoce.

SPŠ Třebíč – SPŠ Tábor               2:4

Pokud skončila zvlášť dívčí utkání malým překvapením, pak výhra Tábora nad Třebíčí byla asi největším překvapením celého dne. V Brně naprosto suverénní Třebíč porazila všechny, kteří se jí postavili do cesty. Co porazila, doslova rozmetala. Jenže do Prahy přijel jiný tým. Moravští suveréni patrně zůstali v Brně. Kluci z Vysočiny se sice dostali do očekávaného vedení, jenže to bylo prakticky jediné pozitivum na tom všem.

Tábor si nestavěl vzdušné zámky. Byl si vědom kvality svého týmu, ale především nesmírné síly soupeře. Postavil svou hru na kvalitní defenzivě a na individuálních kvalitách Ondřeje Řezníka. Tenhle hráč totiž srovnal, následně otočil a Tábor poprvé vystčil své růžky. Zvlášť ten druhý gól stál za to. Nádherná akce, kdy dva Jihočeši utekli sami na třebíčskou branku a doslova vykoupali gólmana soupeře. A jako by právě tohle byl zlomový okamžik. Od té doby se Třebíč nedostala vlastně k ničemu. Vázla jí pomalá rozehrávka, nic pořádného nevymyslela, neměla moc gólových šancí. Navíc Tábor skvěle bránil. Když začalo téct Horákům do bot, vsadili vše na útok. Jenže k tomu bohužel přidali i nedisciplinovanost, které je stála možnou šanci na závěrečný tlak. Snížení na 2:4 už nic neřešilo.

Tábor tak senzačně postoupil do nedělního finále v O2 aréně, ve kterém vyzve pražský Opatov. Dle závěrečné radosti je jasné, že tenhle postup je v dobrých rukou. Třebíč se musí spokojit s bronzem.

Celý článekCelý článek

Středoškolský Pohár florbalu míří do velkého finále

Své velké finále si zahrají i střední školy v rámci Poháru českého florbalu středních škol. Oproti základkám ale mají jedno speciální plus – jejich snažení neskončí na pražské Jedenáctce, ti opravdu nejlepší z nejlepších si zahrají v nejmodernější a největší hale v České republice, O2 aréně. Jejich mladší kolegové mají za odměnu vstup na Superfinále zdarma, středoškoláci si přímo v hale zahrají o republikový titul. O motivaci tak mají všichni postaráno.

Stejně jako jejich kolegové na základních školách se museli prokousávat turnajovým systémem od okresního kola až po velké finále. A vzájemných paralel najdeme víc. Ne všichni totiž museli absolvovat okresní kolo. Ale každý musel projít minimálně „krajem“ a fází TOP8. I ta je rozdělena stejným způsobem na východ a západ. Tam už ale podobnosti končí.

Zatímco základní školy měly svá zemská finále v Praze, resp. Olomouci, střední školy cestovaly jinam. Čechy sice měly své finále taktéž v Praze, nikoli však na Podvinném mlýně, nýbrž na Hamru Braník. Morava změnila dokonce i město, pořadatelství turnaje se zhostilo Brno a jeho areál VUT.

Oproti turnaji Think Blue. Cup. se nehrálo finále, resp. zápas o třetí místo. Místo toho vítězové a druhé týmy ze základních skupin svedly semifinálovou bitvu o postup do pražského finále. V něm se tedy utkají dva nejlepší dívčí celky z Moravy proti dvěma nejlepším z Čech. Totéž platí pro chlapce. Vítězové pražských finálových duelů postupují do finále v O2 aréně, které se uskuteční v neděli 17. 4.

Kdo se do finále na Jedenáctce probojoval?

Chlapecká kategorie:

SPŠ Třebíč (suverén dosavadního průběhu, doposud neporažená škola), Wichterlovo gymnázium Ostrava-Poruba (reprezentant silného florbalového regionu, ztráta pouze v podobě jedné remízy), SPŠ Tábor (stejně jako Ostravné ztratili body pouze jednou – remizovali na TOP8), Gymnázium Opatov, Praha (další velký favorit a neporažený tým)

Dívčí kategorie:

GJB a SPgŠ Přerov (do semifinále postoupily přerovské gymnazistky s trochou remízového štěstí, ani ony ale ještě neprohrály), Gymtri (třinecké gymnázium dorazilo na brněnský turnaj se zpožděním, prospaný začátek ale dokázalo dohnat a nakonec i postoupilo), Obchodka (OA Mladá Boleslav, jediný dívčí tým bez dosavadní ztráty „květinky“), Postupická girls (Pražanky v oslabené sestavě jednou zaváhaly v TOP8, jinak jsou i ony bez dalších ztrát)

Finálový turnaj Poháru Českého florbalu středních škol začne v sobotu 16. 4. na sportovní hale Jedenáctka ve 12:50 hod.

Celý článekCelý článek

FOTOGALERIE: TOP 8 Východ, chlapci

Celý článekCelý článek

HarmonogramHarmonogram

 • Stručný harmonogram 2015/16
 • 21.9. Start registrací týmů
 • 16.10. Konec registrací
 • 26.10.-4.12. Okresní kolo
 • 11.1.-12.2. Krajská eliminace
 • 22.3. TOP8 Západ - dívky (Praha)
 • 23.3. TOP8 Západ - chlapci (Praha)
 • 31.3. TOP8 Východ - dívky (Brno)
 • 1.4. TOP8 Východ - chlapci (Brno)
 • 16.4 a 17.4. Final Four (Praha)
Zobrazit celý harmonogramZobrazit celý harmonogram

Kdo s námi hrajeKdo s námi hraje

Přihlášené týmyKdo už se zaregistroval

AktualityAktuality

Tábor dokonal víkendovou senzaci. Přejel i favorizovaný Opatov.

Když přijížděli v sobotu do Prahy na sportovní halu Jedenáctka, asi málokdo věřil tomu, že porazí suverénní Třebíč. Stalo.. Celý článek

Přerovanky Šrámková se Suchánkovou si podmanily O2 arenu

Velká finále rozhodují velcí hráči. Dnes se do této role pasovalo přerovské duo Šrámková – Suchánková. Nebýt těchto.. Celý článek

Černá sobota semifinálových favoritů

Papírové předpoklady jsou pouze předpoklady, ničím jiným. Kdyby bookmakeři florbalu znalí vypisovali kurzy na sobotní semifinále Poháru Českého.. Celý článek

Středoškolský Pohár florbalu míří do velkého finále

Své velké finále si zahrají i střední školy v rámci Poháru českého florbalu středních škol. Oproti základkám ale mají.. Celý článek

Další aktuality
 • VideoVideo

  Zde naleznete videa z jednotlivých fází Poháru českého florbalu středních škol.

  Všechna videaVšechna videa

  ČlánkyČlánky

  Zde si můžete přečíst články spojené s Pohárem českého florbalu středních škol.

  Všechny článkyVšechny články

  FotkyFotky

  Zde si můžete prohlédnout fotografie z jednotlivých fází Poháru českého florbalu středních škol.

  Všechny fotkyVšechny fotky

  Za podporyZa podpory

  Česká pošta Severočeské doly a.s. ČEPS, a.s. Česká florbalová unie SportBohemia

  Tisk ze stránky: http://www.ceskyflorbal.cz/stredniskoly2015/