{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ANALÝZA DAT: NEJEFEKTIVNĚJŠÍ TÝMY HRÁLY SUPERFINÁLE, VÍTKOVICE NAČASOVALY FORMU

Obrázek ke článku
27. 7. 2019

Článek se ohlíží za uplynulým ročníkem české florbalové Superligy mužů a hodnotí týmy na základě dvou základních metrik - aktivity a efektivity. V obou případech jde o práci s daty o střelbě na branku. Je sledováno, že ty nejlepší týmy bývají silné v hodnotách aktivity, ještě důležitější zdá se být jejich síla v efektivitě. Níže jsou definice obou pojmů.

Aktivita = podíl střel na branku týmu na všech vyslaných střelách na branku v jeho zápasech; ve skutečnosti jde o tvorbu střelecké převahy nad soupeřem

Efektivita = tzv. PDO je součet úspěšnosti střelby (podíl gólů na všech vyslaných střelách na branku pro tým) a úspěšnosti zásahů brankářů (podíl zásahů na všech vyslaných střelách na branku soupeře); ve skutečnosti jde o schopnost tvořit a předcházet střelám z výhodných pozic a kvalitu jednotlivců zejména brankářů

Je přirozené, že nejllepší týmy jsou silné v aktivitě i efektivitě během sezóny. Následující graf, který shlukuje všechny týmy Superligy mužů, to dokládá. Graf pro zobrazení na mobilních zařízeních ZDE

Barva u týmu značí aktivitu týmu, tedy schopnost přestřílet soupeře (zelená = nejvyšší převaha, červená = nejnižší převaha). Poloha týmu v grafu pak vystihuje efektivitu a rozkládá ji dle os na úspěšnost střelby a úspěšnost zásahů brankářů. Co zásadního lze vyčíst?

Nejvyšší hodnoty efektivity (umístění v pravém horním kvadrantu) náleží oběma finalistům soutěže - Mladé Boleslavi a Vítkovicím. Chodov se k nim řadil, co se týče aktivity, ale zaostával v úspěšnosti střelby. Sparta byla třetím nejefektivnějším týmem sezóny, ve střelecké převaze se řadila jen těsně nad průměr. 

Následuje výčet týmů s relativně  dobrou efektivitou. Otrokovice s kvalitní úspěšností zásahů brankářů byly často střelecky pod tlakem, podobně jako Česká Lípa, která si držela dobrou úspěšnost střelby. Bohemians měli úplně nejvyšší hodnotu úspěšnosti střelby, doprovodila to průměrná úspěšnost zásahů brankářů a podprůměrná hodnota střelecké převahy. Ostrava se pak vyznačovala průměrnými hodnotami všech sledovaných kategorií.

Liberec a Tatran dokázali své soupeře přestřílet, kámen úrazu měli v efektivitě. Pro liberecké to byla nízká hodnota úspěšnosti zákroků brankářů a pro Tatran zase nízká úspěšnost střelby. Královské Vinohrady a Bulldogs se ocitli často pod střeleckým tlakem a měli trable se střeleckou úspěšností. Nejméně efektivní pak bylo Znojmo a Pardubice, oba týmy ale nepatřily k nejslabším, co se týče aktivity.

Jak se pohybovala efektivita týmů během roku a ovlivnily její hodnoty rozhodující zápasy na konci sezóny? To lze vyjádřit plovoucími hodnotami PDO v průběhu sezóny, které počítají vždy s bilancí posledních pěti zápasů. Týmy jsou pro přehlednost rozděleny do dvou grafů dle pořadí po základní části, jejich zápasy v části vyřazovací jsou také zahrnuty. Nejprve dolní polovina tabulky. Graf pro zobrazení na mobilních zařízeních ZDE

Nad průměrnou hranicí 100 se dokázaly držet týmy Bohemians a České Lípy. V sezóně se postupně v efektivitě zlepšovaly Vinohrady, Bulldogs (zejména v play-down proti Znojmu) a také Pardubice (hlavně play-down proti Bulldogs). Znojmo se v efektivitě těžko dorovnávalo zbytku pole a klesající trend provázel i sezónu Liberce.

A co sedm celků z horní poloviny tabulky? Graf pro zobrazení na mobilních zařízeních ZDE

Ostrava kolísala kolem průměrné hodnoty 100 a v sezóně spíše rostla. Otrokovice si držely slušné hodnoty v průběhu celé sezóny. Tatran zažil asi největší výkyvy v efektivitě včetně vysokého PDO na konci základní části (kolo č. 26). “Forma” se však v play-off přetavila jen do jednoho vítězství nad Vítkovicemi. Sparta si v sezóně držela vysoké hodnoty a narazila až v play-off. Bodově silný Chodov letos nepatřil k úplné špičce v efektivitě, což se potvrdilo i v play-off. Mladá Boleslav si v průběhu sezóny držela nejvyšší hodnoty PDO. Ty klesly až po 19. kole, kdy začal mít pozdější mistr ligy Vítkovice navrch a ten svou “formu” stupňoval až do zlatého konce.

Tabulka soutěže

Obrázek