ANALÝZA DAT: SFF MUŽŮ VÍTKOVICE - MLADÁ BOLESLAV 5:6P

23. 4. 2018

Ženské superfinále rozhodlo až prodloužení a ještě větší drama přineslo to mužské. Opět se prodlužovalo, k vidění bylo dotáhnutí skóre v posledních minutách normální hrací doby a nakonec, utkání to bylo opravdu vyrovnané. Prohlédněme si jej optikou dat.

Síla Mladé Boleslavi při hře 5 na 5, Vítkovice nebezpečné v početní převaze a protiútocích

Pokud zohledníme jen hru 5 na 5, zjistíme, že si Mladá Boleslav vypracovala celkem více střeleckých pokusů (47:60), včetně těch nebezpečných před brankou (10:15). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Mladá Boleslav by také vyhrála 5:2, pokud počítáme jen góly při hře 5 na 5. Vítkovice využily svou jedinou přesilovou hru a když minutu a půl před koncem prohrávaly o dva góly, moc přítomných jim asi nevěřilo. Hru bez brankáře se jim ale povedlo přetavit ve dva góly a za stavu 5:5 se šlo do prodloužení.

Nejvíce šancí měla Mladá Boleslav v první třetině

Vítkovice se v první třetině dostaly až do vedení 3:1, v jejím závěru snížil na rozdíl jedné branky Jelínek. I tak to byla právě první třetina, ve které jediné můžeme najít tým s převahou, Mladou Boleslav. V dalším průběhu dokázali domácí na útoky (většinou z postupné rozehrávky) soupeře odpovídat, často i z nejnebezpečnějšího typu útoku, protiútoků (9:4 pro ně na střelecké pokusy při hře 5 na 5). I tak v utkání z protiútoku branka nepadla. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

V grafu dále vidíme, že Mladá Boleslav si připsala více střeleckých pokusů po zisku míčku (3:6, bez gólů) a po standardních situacích (4:13, na góly 0:1).

Odhad vstřelených gólů dle částí zápasu je následující:

• 1. třetina - 1.2 : 2.7 (skóre 3:2)
  • 2. třetina - 1.5 : 1.7 (skóre 0:1)
  • 3. třetina - 2.0 : 1.5 (skóre 2:2)
  • Prodloužení - 0.5 : 0.7 (skóre 0:1)
  • Celkem - 5.2 : 6.6 (skóre 5:6)

Pokud by byla ve výpočtu zahrnuta vyšší váha střeleckých pokusů z protiútoků, výsledek by byl ještě o něco vyrovnanější. Obecně však lze prohlásit, že počty vstřelených branek a nakonec i vítěz zápasu odpovídal dost přesně dění na hřišti.

Kontrola hry Krzyžanka, Jelínka nebo Curneyho

16 % : 20 % je bilance držení míčku na útočné polovině obou týmů v tomto zápase. Ta většinou souvisí se střeleckou převahou z postupného útoku, stejně jako tomu bylo v tomto zápase. Graf ukazuje, kteří hráči dokázali strávit nejvíce času v držení míčku v útoku a kteří se museli častěji bránit. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Krzyžanek, Jelínek a Curney, k nim také Gruber nebo Bína. To je výčet nejúspěšnějších hráčů v této bilanci. Z vítkovických se nejvíce dařilo Delongovi, Neherovi, Hrubému, Tokošovi a Sladkému. Ti se jako jediní z Vítkovic dokázali vyrovnat územní hře soupeře.

I přes začátky střídání bez míčku měl Nehera kladnou bilanci střelecké převahy

V grafu níže je na vertikále střelecká převaha, vyjádřená jako podíl pokusů pro svůj tým, když je hráč na ploše. Hráči nad nulou tak mají tuto bilanci kladnou (více střel pro svůj tým než ten soupeřův). Na horizontální ose je pak kontextová proměnná a to podíl začátků střídání v držení míčku. Čím více je hráč vlevo, tím větší nevýhodu do hry měl, jelikož musel od startu střídání spíše bránit akcím soupeře. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Hráči Mladé Boleslavi jsou povětšinou v pravé části grafu, takže měli v zápase častěji výhodu hry “na míčku”. Tuto výhodu nejlépe přetavil ve střeleckou převahu Zakonov (odehrál ale méně než 6 minut), dále Jelínek, Krzyžanek nebo Gruber. V dresu Vítkovic skončil v kladných hodnotách střelecké převahy jen obránce Nehera, to i přesto, že méně než 40% svých střídání začínal “bez míčku”. Ještě vítkovický Delong byl v této bilanci podobně úspěšný.

Střelecké pozice připravovali nejčastěji Krzyžanek a Curney

Poslední graf znázorňuje hráče a jejich podíl na zakončování (jako střelec nebo nahrávač) útočných akcí při hře 5 na 5. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Nejaktivnějším hráčem, co se týče četnosti zakončování, je překvapivě obránce a sice mladoboleslavský Krzyžanek. V závěsu za ním je kanonýr Curney, který v zápase pracoval hlavně jako asistent u střeleckých pokusů hostů. Významný podíl na ofenzívě domácích měl Firda, dále Delong nebo Hájek.

Velké postavy Superfinále, tříbodoví Tokoš a Tomašík, tak nebyli těmi s nejčastější porcí zakončení, spíše prokázali svou efektivitu (Tokoš vstřelil navíc dva ze svých tří branek v početní převaze). Na závěr zmínka o schopnosti blokování střel v podání obránce Kološe, na jehož těle nebo hokejce skončilo hned 7 střel Vítkovic (další v pořadí je více hráčů se čtyřmi bloky).

Shrnutí
  • Vyrovnané utkání, Mladá Boleslav s více šancemi jen v první třetině (1.2 : 2.7 odhad gólů, celkem 5.2 : 6.6)
  • Mladá Boleslav při hře 5 na 5 s více pokusy z postupného útoku (30:37, góly 2:4), Vítkovice z protiútoků (9:4, góly 0:0) - obecně nejnebezpečnější
  • Vítkovice velmi efektivní v početní převaze (za 3 minuty 4 nezblokované střely zblízka a 2 góly)
  • Krzyžanek, Curney a Jelínek s nejlepší bilancí územní převahy i střelecké převahy, prvně dva jmenovaní také sami aktivní v zakončování akcí (spíše jako nahrávači)
  • Kološ se sedmi bloky v zápase

* Odhad skóre je vypočítán z pravděpodobností vstřelení gólu různých oblastí útočné poloviny z  utkání Tipsport Superligy. Střelecký pokus z před brankového prostoru tak má vyšší šanci na gól než střely z jiných oblastí. Ve výpočtu není zahrnut typ útoku (postupný útok, protiútok apod.) nebo typ zakončení (z první, tahem apod.). Oba parametry mají potenciál zpřesnit odhad a při dostatku dat s nimi bude počítáno.