​​​​

ANALÝZA DAT SUPERFINÁLE MUŽŮ: VÍTKOVICE - BOLESLAV 4:3

16. 4. 2019

Čekala se vyrovnaná bitva, která měla v jediném zápase rozhodnout o tom, kdo usedne na trůn českého mužského klubového florbalu. Očekávání se naplnila a nakonec to byli domácí hráči Vítkovic, kteří se radovali z těsné výhry 4:3 nad Mladou Boleslaví. Následující řádky zápas přehrávají v řeči čísel.

Nejnebezpečnější útoky ve florbale lze začlenit do dvou kategorií - volné cesty a přečíslení. Při hře 5 na 5 byla na konci zápasu bilance volných cest, tedy jakýchsi šancí, kdy má ne ideálně pokrytý střelec možnost zakončit z výhodné pozice, 6:6. Následující graf ukazuje, že Mladá Boleslav si podobné situace tvořila až v pozdější části utkání. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Vítkovice si vytvořily více přečíslení (6:4) při hře 5 na 5, ale hlavně v první třetině vypadala v podobných situacích silně i Mladá Boleslav. Příčinou byla i občasná nepozornost Vítkovic, stejně jako je tomu v následujícím gifu. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Vítkovice přehání agresivitu při napadání a hned trojice jejich hráčů se nachází v okolí brankové čáry Mladé Boleslav ve chvíli, kdy Tomašík posílá pohotovou přihrávku do útoku. Vzniká situace 3 na 2, ale ta není ideálně vyřešená a dva bránící hráči Vítkovic nebezpečí zažehnají.

Přečíslení v zápase vzešlo i díky individuálnímu příspěvku hráčů. V následujícím gifu předvádí Hubálek, posílá míček po mantinelu dopředu a zároveň svým pohybem pokračuje vpřed. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Díky jeho podpoře útoku a troše štěstí je na moment vytvořena situace 3 na 2, ale do zakončení z nebezpečné pozice se domácí nedostávají.

Opatrnější začátek zápasu zakončil první gól v 15. minutě, kdy se trefil Bräuer a Vítkovice byly nejen výsledkově s první třetinou spokojeny. Následující graf nás provází zápasem z hlediska odhadu vstřelených gólů obou týmů v závislosti na tom, do jak nebezpečných situací se dostaly. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Mladá Boleslav zvýšila svou nebezpečnost do útoku ve druhé polovině zápasu a to zejména v třetině poslední. Vítkovice ale svého soupeře vyrovnat nenechaly. Celkově se jednalo o velmi vyrovnanou bitvu, což dokazuje konečný odhad gólů obou týmů (3.72 vs 3.94 z pohledu vítězů).

Jednou z příčin ofenzivních trablů Mladé Boleslavi byla exekuce akcí. Střelecká úspěšnost byla ve prospěch Vítkovic (29% vs 18%), i zakončené volné cesty vyzněly pro domácí (3:2). K tomu všemu končilo až příliš střeleckých pokusů hostů mimo tři tyče. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Nutno poznamenat, že pouhé 4 střely mimo u Vítkovic jsou velmi nízké číslo. Jen 17 střel Mladé Boleslavi z celkových 49 šlo na branku a hned 21 jich domácí zblokovali.

Superfinále přineslo spoustu soubojů 1 na 1 a několik pohledných individuálních akcí. Jako třebu tu Josefa Rýpara připomenutou v následujícím gifu. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Pod tlakem napadajícího Tokoše se Rýpar vydal směrem k vlastnímu brankovišti, rychlým úhybem se vyhnul Chroustovi a na závěr dlouhou přihrávkou založil akci vlastního týmu.

Na druhé straně kouzlil v posledních minutách Martin Tokoš, když se v rohu kličkou na dlouhou ruku zbavil obránce a chystal míček před branku. GIF pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Gify výše přecházíme k hodnocení výkonu hráčů. Následující graf znázorňuje bilanci hráčů při hře 5 na 5 z hlediska odhadu gólů pro a proti svému týmu. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Větší logo týmu značí více času na hřišti, resp. vyšší počet útoků. Mladoboleslavští Zakonov, Krzyžanek, Curney, Natov a Tomáš Chroust zakončili zápas v převaze vytvořených akcí. Na straně vítězů vyčnívá Bräuer, který byl ve finále oceněn titulem “Superhero”.

A kdo byl individuálně činný při střelbě? Dvojice Curney - Natov nenechala nic náhodě a předvedla hned několik společných kombinací. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

2 góly Natova z celkem 11 jeho střel a 3 asistence Curneyho z celkem 11 přihrávek na střelu tak nebyly náhodné. Aktivním do ofenzívy byl i obránce Krzyžanek. 7 střel vyslal i Tomašík. Za domácí se zakončující hráči více točili a Bräuer zaznamenal nejvíce podílů na zakončení se 4 střelami a 4 asistencemi.

Vyrovnané finále tak opět rozhodovaly maličkosti. Zejména díky exekuci útočných akcí si domácí tým dokázal vystřílet zlaté medaile.