​​

ANALÝZA DAT: VÍTKOVICE VS CHODOV 4:5 PO NÁJEZDECH

10. 4. 2018

3:0 a 4:0. První skóre je stav série, který platil do konce čtvrtého zápasu semifinále Tipsport Superligy mezi Vítkovicemi a Chodovem. Druhé skóre je zápasové skóre tohoto čtvrtého zápasu, které platilo ještě v 35. minutě utkání. Přesto ještě není konec. Chodovu se podařilo vyrovnat, v samostatných nájezdech rozhodnout zápas a tím vrátit sérii do Prahy. Vítkovice nedokázaly vstřelit gól v posledních 45 minutách hry, včetně čtyř nájezdů. Tento článek s pomocí analýzy dat se pokusí rozkrýt, co se v zápase událo.

Chodov se vrátil do zápasu velmi “tiše”

V minulých dvou zápasech (VIT vs CHO 4:10 a CHO vs VIT 3:7) těchto soupeřů, u kterých jsem sbíral data z utkání, se opakoval podobný průběh zápasu. Jeden z týmů se dostal do výrazného vedení a ten druhý ve snaze dohonit skóre spustil mocnou ofenzívu. Soupeře přestřílel, ale blokování týmu s vedením a hra na protiútoky nakonec v pohodě stačila. Tentokrát se nabízel podobný průběh, nebylo však tomu tak. Stejně tiše, jak se Vítkovice dostaly do vedení 4:0, tak dokázal Chodov srovnat skóre. Pod pojmem tiše si představme vývoj hry, kdy jeden tým si nevytváří výrazně více střeleckých pozic než ten druhý, přesto dokáže ze svých šancí skórovat.

Následující graf, který znázorňuje přelévání hry ve smyslu držení míčku na obranné nebo útočné polovině, nás provede utkání nejnázorněji. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

První třetina patřila, co se týče převahy na míčku, Vítkovicím. Šancí nebylo mnoho, na střely z před brankového prostoru to bylo 2:0 a právě odsud padly oba góly mužstva z Ostravy. Vítkovicím se povedlo vstřelit rychlé dvě branky ve druhé třetině a snaha Chodova o vytváření převahy byla nejvýraznější právě v této části hry (23% času 5 na 5 hráli hosté s míčkem na útočné polovině). Hosté vstřelili dva góly a další dva tak ztrácely při vstupu do třetí třetiny. Ve třetí třetině se hrál nejotevřenější florbal (všimněte si, že se světlé části v grafu zužují), byly to ale Vítkovice, kdo strávil více času na míčku v útoku. Chodovu se povedlo dva góly vstřelit, Vítkovice i přes několik nadějných akcí, včetně šance přesilové hry, gól nedaly a tak se šlo do prodloužení. To branku nepřineslo a tak úspěšně provedené nájezdy Vávry a Strachoty spolu s úspěšnými zákroky Baráka rozhodly o vítězi zápasu.

Vedení Vítkovic přineslo očekávaně více střeleckých pokusů z postupného útoku pro Chodov (15:23, na góly 1:1). Vítkovice měly zase více střeleckých pozic z protiútoků (15:9, na góly 2:1). Chodovu se aktivita vyplatila u střel po zisku míčku (3:6, na góly 0:1). Standardní situace gól nepřinesly a zbylé branky (1:1) padly v přesilových hrách. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Tvrdá práce pro Michala Podhráského

Téměř 42 minut na hřišti strávil obránce Chodova Michal Podhráský. V zápase byl výrazně nejvytíženějším hráčem, ale i další hráči ukrojili velkou porci minut, i proto, že se hrálo plných 70 minut. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Nehera, Rýpar, Hubálek, Tokoš a Šebesta si zahráli více než 30 minut při hře 5 na 5, za Chodov to byl pak kromě Podhráského ještě Ondrušek, Pražan a Mikeš.

Podhráský byl i nejúspěšnějším hráčem Chodova v zabraňování územního tlaku Vítkovice, když strávil méně než 16% času na své polovině bráněním, tzn. Chodov bez míčku. O útočnou snahu (cca 24% času ryzího útočení) se pak za hosty starala první pětka Sýkora, Pražan, Ondrušek, Mikeš a Matejčík. Hráči domácích byli velmi vyrovnaní, co se týče držení míčku na útočné polovině (okolo 17%), rozdíly se však našly u času bránění. Nejméně pod územním tlakem hrály Vítkovice s Rýparem na hřišti, podobně také s Gálem, ten odehrál v utkání méně než 10 minut (menší ikonka v grafu). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

​Poslední graf srovnává výhodu hráčů začátku střídání v držení míčku (horizontální osa) a střeleckou převahu, když byli na ploše (vertikála). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

První pětice Chodova mohla těžit i z toho, že mantinel její hráči přeskakovali často v situacích, kdy byl Chodov na míčku. V tomto smyslu lze pochválit třeba i hostujícího Tyla, který ač tuto výhodu neměl, Chodov si s ním na hřišti vytvořil více střeleckých pokusů než soupeř (Corsi For = 61%). Nejsložitější to pak ve smyslu nasazování na hřiště měl vítkovický Hrubý nebo Bräuer. Naposledy lze zmínit i jméno Podhráského, které byl nasazován na hřiště také spíše tehdy, když měly míček Vítkovice.

Shrnutí
  • Vítkovice se v méně otevřené hře dostali do vedení 4:0
  • Snaha Chodova vrcholila ve druhé třetině (snížení na 4:2), v té třetí rozhodla spíše neúspěšná koncovka Vítkovic (4:4)
  • Vítkovice byly úspěšnější v protiútocích (15:9 střelecké pokusy a 2:1 góly), Chodov po ziscích míčků na útočné polovině (3:6 střelecké pokusy a 0:1 góly)
  • Nejvytíženější hráč Podhráský s nejlepší prevencí útočení Vítkovic (16% času stráveného při bránění) i přes nasazování spíše v situacích, kdy držely míček Vítkovice