{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


BOLESLAV MÁ BLÍŽE K SEMIFINÁLE. KDO DAL O SOBĚ VĚDĚT?

Obrázek ke článku
1. 4. 2021

Nejdříve vysoká výhra, podruhé těsnější skóre. S takovou bilancí začali play-off vítězové základní části Livesport Superligy z Mladé Boleslavi. V sérii proti florbalistům Black Angels vedou po uplynulém víkendu 2:0, přičemž se bodově prosadila i jejich nová posila. Co naopak scházelo Pražanům?

Úvodní zápas skončil jasným výsledkem. Středočeši rozstříleli protivníka 16:6, když se ujali rychlého náskoku a postupně ho zvyšovali. O den později to už bylo větší drama, jenže Boleslav opět nezaváhala a zdolala Black Angels 9:5. „Hodnotím pozitivně, že jsme ukázali zodpovědný přístup jako k utkáním play-off. Nijak jsme se neohlíželi, jaký soupeř proti nám stojí,“ těšilo trenéra Petra Novotného. V obou střetnutích si podle něj mužstvo vytvořilo dost šancí, přestože je ne vždy využilo.

​„Paradoxně v sobotu, kdy jsme vysoko zvítězili, jsme nabídli Black Angels více příležitostí než v neděli. To jsme je už nepouštěli do tolika šancí, i když se objevilo pár situací, v nichž byli produktivní,“ upozornil Novotný. Jeho svěřence může těšit, že ustáli nadšení rivalů. „Jejich chuť bojovat o každý metr je obrovská a není to zrovna styl hry, jenž by nám byl vlastní. Úplně se jim v tom asi nevyrovnáme, ale důležitost okamžiku je nám jasná a problém v tom nebyl,“ shrnul boleslavský kouč.

„Nijak jsme se neohlíželi, jaký soupeř proti nám stojí.“
Petr Novotný o výkonu proti Black Angels

Black Angels si tak do historické premiéry v play-off žádné překvapení nenachystali. „Asi nikdo nečekal, že bychom vedli v sérii my. Je to souboj Davida s Goliášem, čemuž odpovídají výsledky,“ uvažoval trenér Pražanů Tomáš Janeček. Přesto ocenil velký pokrok svých florbalistů mezi prvním a druhým zápasem čtvrtfinále. „Hlavně jsme zlepšili zavírání obrany, protože šestnáct branek je opravdu hodně. Lze vidět, že Boleslav je připravená a umí na každou chybu rychle reagovat,“ podotkl Janeček.

Podle Novotného Black Angels nijak nevybočovali oproti předpokladům. „Hráči, kteří je tradičně táhnou, byli klíčoví i teď. Žádné velké změny v jejich hře se neudály. V neděli zkoušeli ze začátku chvilku hrát osobní obranu – to je asi jediná taková změna, je​ž byla vidět,“ popsal. Nováček play-off nicméně třeba sáhl také k rotaci brankářů, kdy v sobotu chytal Ondřej Matiášek a na neděli poslal mezi tyče Daniela Körbera. Záměr měli trenéři v hlavě už před startem série.

„Víme, že gólman bude hodně v permanenci. Může dohromady čelit až čtyřiceti střelám. Proto je potřeba, aby byl skutečně odpočatý a soustředěný. Tímto stylem asi budeme i pokračovat,“ přisvědčil Janeček. Brankářské duo považuje za naprosto vyrovnané a jeho výkony hodnotí jako stabilní. „Není důvod, abychom jednoho z nich upřednostňovali,“ doplnil.

Hemerka poprvé za nový klub

Na straně vítězů došlo k ostré premiéře. Adam Hemerka, jenž přišel do boleslavského kádru z Hattricku Brno, si připsal první starty v dresu superligového favorita. „Věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého a že to bude boj. To se potvrdilo a zaslouženě jsme si došli pro dva důležité body série,“ zhodnotil Hemerka. Podle jeho slov předváděla Boleslav kombinační hru s tlakem do brány, což neslo ovoce.

Hemerka nicméně vnímal, že by bylo potřeba zvýšit důraz vepředu a vyvarovat se zbytečných vyloučení. „Osobně jsem se cítil na hřišti dobře. Byla to první utkání za Bolku i v play-off, navíc po delším zranění. Jsem proto rád, že jsem především stíhal fyzicky,“ ulevilo se mu. Získal také první bod v novém působišti, když asistoval ve druhém čtvrtfinále Janu Řehořovi u gólu na 4:3. „Bylo to samozřejmě příjemné. Snažil jsem se na hřišti podat co nejlepší výkon a pomoct tak týmu k vítězství,“ sdělil Hemerka.

Až přijde premiérová trefa za Boleslav, bude to nejspíše brát jako silnější zážitek. „Hlavně jsem rád, že jsme si jako lajna vytvářeli šance. Do obrany jsme předvedli zodpovědný výkon. Pro příště přidat ještě nějaké branky a můžeme být spokojení,“ bilancoval juniorský reprezentant. Ten se adaptuje na jinou roli, než míval v dresu Hattricku. „Ve formaci hrajeme prakticky bez klasického obránce, protože oba naši zadáci dříve hráli v útoku. Často se vydávají dopředu a někdo je musí zajistit,“ přiblížil.

Systém v lajně mu vyhovuje, jelikož se hráči střídají a nemají stálé místo. „Jednou se ocitnu v roli posledního, jindy zase na úplném vrcholu rozehrávky. Ještě se musíme lépe poznat, abychom věděli, co jeden od druhého očekávat. Jsme však na dobré cestě,“ usoudil Hemerka. V Boleslavi zatím je asi tři týdny, což lze stále považovat za celkem krátkou dobu. „Myslím si, že jsem do mužstva zapadl skvěle. Zkušenější hráči se mi snaží po všech směrem pomáhat, za to jsem jim vděčný,“ vyzdvihl.

Tomáš Hanák: Bolka mě umí nahecovat

Do čtvrtfinále šli Black Angels také se svým lídrem produktivity ze základní části. Osmnáctiletý Tomáš Hanák získal v sobotu ocenění pro hráče zápasu a za víkend nasbíral čtyři body, jenže jeho tým pokaždé prohrál. „Druhé utkání bylo vcelku dobré. Hráli jsme vyrovnaně a padesát minut byli na dostřel. Ztráceli jsme jen 5:6, pak jsme bohužel dostali blbý gól z rohu,“ zmínil Hanák. Pražané počítali s tím, že série nebude jednoduchá, ale vždy chtějí urvat vítězství. Teď již nemají co ztratit.

Co stálo za zlepšením v neděli? Hanák viděl pozitivně hlavně vstup do střetnutí. „V prvním čtvrtfinále jsme ztráceli 0:4, zatímco ve druhém jsme rychle odpověděli a brzy se dotáhli na 2:2. Nedělali jsme tolik zbytečných chyb a byli důraznější v obraně,“ vyjmenoval. Například se dost soustředili na střed hřiště, kde byla Boleslav silná. „Když býval míček na středu v úvodním zápase, nedařilo se nám ho odehrát a oni dali gól. V neděli jsme ho více hlídali a čistili. Zároveň jsme působili akčněji, nebyli tak nervózní a nebáli se,“ komentoval Hanák.

„Ve druhém utkání jsme hráli vyrovnaně a byli padesát minut na dostřel.“
Tomáš Hanák o průběhu play-off

Hanák dosud nastřílel v play-off tři branky, k nimž přidal jednu asistenci. A zmínil, že rád hraje proti elitním rivalům. „Více se před začátkem vyhecuji. Obzvlášť když Boleslav je asi nejsilnější soupeř,“ přemítal. Co se však týče taktiky, plní pořád téměř stejnou roli. „Hrajeme vepředu s bráchou a s Vojtěchem Novotným, nebo Matoušem Burianem. Vždy máme hodně šancí a podle mě můžeme sbírat i více bodů. Bohužel mi přišlo, že v sobotu nám to vůbec nepadalo,“ řekl mladší z bratrské dvojice. O den později měli sice méně příležitostí, zato je ovšem proměňovali.

Nyní se už schyluje k pokračování série o víkendu 2. a 3. dubna v Praze. Boleslav tak potřebuje odejít z obou dnů vítězně, aby postoupila do semifinále. „Domácí prostředí rozhodně bude pro Black Angels komfortnější. Myslím si, že během dvojzápasu zkusili, co na nás platí. A doma po těchto věcech půjdou ještě více,“ uvažoval Novotný. To znamená faktory jako důraz, dohrávání situací a velký tlak do branky.

„Máme další prostor se zlepšit. Předtím to byla více teorie a rozbor videa, přičemž teď máme týden připravit se a zareagovat na hru Boleslavi ze čtvrtfinále. Navíc domácí prostředí, to se vždy hodí,“ dodal Janeček.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek