{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


BRUS: JSME JEDNOZNAČNĚ LEPŠÍ NEŽ PŘED DVĚMA LETY

Obrázek ke článku
6. 6. 2021

V roce 2014 zvedal pohár pro vítěze Superfinále florbalu jakožto hráč, o pět let později to dokázal také jako trenér. Pavel Brus je obrovskou legendou vítkovického florbalu, který v posledních letech dominuje v mužské i ženské nejvyšší soutěži. Vrchol sezony se neúprosně blíží a se svým týmem má letos před sebou poslední překážku – silný výběr Petra Novotného. Úkol je však jasný: obhájit superligové prvenství.

Letošní ročník nejvyšší florbalové soutěže a zejména jeho vyřazovací boje rýsovaly velice zajímavý průběh. Avšak ani letos k žádnému většímu překvapení nedošlo a favorité postupovali pavoukem hladkým způsobem. Také svěřenci Pavla Bruse zvládli své série na výbornou a bez ztráty jediného zápasu dokráčeli až do superfinále. „Máme dost silný tým na to, abychom dokázali zvládat vypjaté momenty vyrovnaných zápasů. I kluci cítili, že to můžeme zvládnout,“ prozradil trenér vítkovického týmu.

A tak stejně jako v posledních dvou uplynulých superfinálových zápasech se i letos potkávají pod samotným vrcholem s Mladou Boleslaví. „S možnostmi, které Boleslav má, by cokoliv jiného, než vítězství bylo selhání,“ myslí si Brus. Jenže on sám ví, že superfinále rozhodují i zdánlivé maličkosti. Poznal to jako kapitán, nyní to vnímá z trenérské pozice. „Máme klíče, na kterých budeme stavět. Věřím klukům i tomu, že jsme připraveni,“ prozrazuje.

V posledním superfinále v Ostravě si vítkovické týmy došly pro double, když dokázaly zvítězit v obou utkáních. Letos se v hlavním městě rodí jedinečná šance to všechno obhájit a potvrdit tak absolutní dominanci. Loučí se velká legenda Tomáš Sladký a trenér Brus dobře ví, o co se v sobotu 12. června bude hrát.

Vrchol sezony se neúprosně blíží a opět stojíte před poslední bránou. Jak ji letos odemknout a navázat tak na rok 2019?
No popravdě se blíží hodně pomalu (úsměv). Nechci, aby to vyznělo nevděčně, protože si plně uvědomuji, že je zde obrovské množství týmů a hráčů, kterým letos nebylo umožněno hrát. Ale tak jako někdo nehrál, což je extrém, tak my se připravujeme už 13 měsíců, což je taky extrém. S tím souvisí i finále samotné. Přestože s tím nikdo nemá zkušenost, tak jsme se snažili intuitivně připravit co nejlépe a nejsvědomitěji, ale až samotný zápas ukáže, jak se nám to podařilo. Víme, že máme kvalitu na to, abychom vyhráli další mistrovský titul.
Mladá Boleslav je pro vás již tradiční finálový rival. Očekáváte podobný vývoj jako v předchozích kláních?
Řeknu to takhle. Ty týmy se znají velmi dobře. Znají se hráči a naše vzájemné zápasy mají už historii. Vnímám to však tak, že s tím rozpočtem, budgetem a možnostmi, které Boleslav má, jednoznačně musí vyhrát. Vše ostatní by bylo selhání. My, na rozdíl od ní, chceme vyhrát a chceme to strašně moc. Máme nové hladové kluky, zkušené jádro i gólmanskou extratřídu. Jsme jednoznačně lepší než před dvěma lety. Ten vývoj se dá očekávat podobný, ale nebyl bych překvapen i jiným scénářem.

Jak hodnotíte prozatímní cestu Vítkovic pavoukem play-off?
Derby s FBC byla při vší úctě k FBC slabší. Nedostali jsme se do extra tlaku a tempa a se hrou jsem v sérii nebyl bůhvíjak spokojený, ale i přesto nám to stačilo na 4:0. Série se Spartou byla samozřejmě těžší. Pořád je to semifinále ligy a tam už nepotkáte nekvalitní tým. Ale play-off nám končí až 12. června. Čas na hodnocení přijde až posléze.

📊 STATISTIKY SUPERFINÁLE MUŽŮ | Mužská nejvyšší soutěž vstupuje do svého devátého superfinálového duelu, již potřetí v...

Zveřejnil(a) Český florbal dne Pondělí 31. května 2021

V sérii se Spartou se letos očekával možná vypjatější průběh. Překvapil na první pohled jednoznačný výsledek i vás?
Sparta je silný soupeř. Má své kvality, hraje fyzicky náročný florbal, a to nevoní žádnému týmu. Na druhou stranu je to to nejlepší, co se vám může stát, pakliže se chcete jako tým vyvíjet. Musíte zvládat i tento způsob hry. Já před sérii cítil, že přestože výsledkově ty zápasy budou vyrovnané, tak my umíme zvládat klíčové, těžké momenty a máme kvalitu takovou, abychom vypjaté situace překlopili v náš prospěch. I hráči cítili, že umíme vyhrát 4:0. O to větší radost mám, že jsme k tomu všichni takto přistoupili. Překvapen tedy nejsem.

Který ze soupeřů vás v probíhajícím ročníku nejvíce zaskočil či překvapil svými výkony?
Budu teď možná netypicky pro Čechy mluvit o pozitivním překvapení. A to je jednoznačně tým FBC. Ukazuje se, že ostravský region pravidelně produkuje to nejlepší v České republice. Kéž by se nám dařilo držet všechny kluky, kteří ať už v FBC, nebo ve Vítkovicích vyrostli. Regionu a lize by to prospělo.

Zpátky k finálovému duelu. Poprvé nespatří světlo superfinále velkou arénu, vnímáte to jako důležitý, řekněme psychologický, faktor utkání?
Důležitost utkání se nemění, hraje se o vše. Za mnohem větší faktor, než je menší hala, rozhodně považuji delší pauzu mezi semifinálovou sérií a samotným superfinále.

Jak probíhala příprava Vítkovic před superfinále? Byly na programu také nějaké nevšední aktivity?
Jak jsem už zmiňoval výše. Nikdo tuto situaci nezná a snažili jsme se spíše intuitivně reagovat. Zařadili jsme hodně, řekněme, teambuildingových akciček a do toho jsme kvalitně trénovali. Věřím, že na finálový duel budeme připraveni.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek