{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


BUDU VZPOMÍNAT NA NÁŠ HUMOR V ŠATNĚ, ŘÍKÁ KRZYŽANEK

Obrázek ke článku
2. 9. 2021

Do začátku Livesport Superligy zbývá méně než deset dní. Jisté je, že na jejím startu bude chybět dlouholetá ikona Petr Krzyžanek, který se po triufmu v Superfinále florbalu rozhodl ukončit kariéru. „Teď se budu hlavně věnovat své přítelkyni a malé dcerce a taky budu mít víc času na rybaření,“ vypráví.

Pokud se o někom dá říct, že ve florbale patří ke zkušeným hráčům, pak je to dnes již bývalý mladoboleslavský bek. Přes Třinec a ostravské FBC se dostal až do aktuálně nejlepšího mužského florbalového klubu v Česku a svou hráčskou kariéru uzavřel po úctyhodných osmnácti letech se zlatou medailí na krku. ​

Rok 2003 se pro český florbalový svět stal, aniž by to tehdy kdokoliv tušil, velice úspěšným, neboť do tohoto sportu vstoupil hráč, který se později stal jednou z jeho tváří. Krzyžanek započal svou florbalovou kariéru v klubu SK FbC Třinec, načež po čtyřech letech přesídlil do superligového kádru FBC Ostrava.

Jak se ale k tomuto sportu vůbec dostal a jaké byly jeho začátky? „Jako mladý kluk jsem strašně moc chtěl hrát hokej a jelikož jsem ještě ze starší generace, tak jsme ho s partou hráli před barákem. K florbalu to tedy mělo docela blízko, a když jsem pak při tělocviku držel florbalku v ruce, tak mi to hrozně připomínalo, že hraju s klukama před barákem a už jsem u toho zůstal,“ usmívá se bývalý mladoboleslavský bek.

V ostravských barvách odehrál tehdy dvacetiletý florbalista šest dlouhých sezon, při kterých posbíral 120 kanadských bodů. V roce 2015 se však vydal vstříc novému dobrodružství, neboť zamířil do stále se rozvíjejícího klubu Mladé Boleslavi. Tam se potkal také s dosavadním koučem superligového A-týmu Petrem Novotným, po jehož boku odehrál čtyři sezony. „Péti jsem si vždy vážil jako hráče i trenéra, vždycky jsme měli kamarádský vztah a nebyl pro mě problém, aby mě trénoval někdo, s kým jsem hrál. Samozřejmě bylo plus, že ty věci viděl také z hráčského pohledu, takže jsme si vždycky měli co říct,“ usmívá se Krzyžanek.

Florbalový vzestup Mladé Boleslavi na sebe po tomto trejdu nenechal dlouho čekat a rázem se tak kdysi malý klub stal velikánem mužské superligy. Dnes 32letý bek zvládl společně s partou kolem Petra Novotného získat jeden bronz (2016), dvě stříbrné medaile (2017, 2019)dvakrát také mistrovský titul(2018, 2021). Po poslední sezoně se však se všemi těmito vzpomínkami a cennými kovy s florbalem rozloučil. „Vůbec jsem netušil, že jsem hrál osmnáct let. To mě překvapilo,“ směje se. „Získal jsem za tu dobu spoustu zážitků, poznal partu skvělých lidí a když se řekne slovo florbal, tak se mi vybaví hlavně radost ze hry,“ uvádí dojatě.

Kromě sportovní stránky věci však tento zkušený florbalista získal také něco mnohem důležitějšího. Se svou přítelkyní v Mladé Boleslavi založili rodinu a narodila se jim dcera Zoe. „Klubu vděčím za to, že mi dal příležitost se tady jak sportovně, tak i osobně rozvíjet a že mě podpořil, když se nám narodila Zoe a věděli jsme, že budu končit kariéru,“ míní Krzyžanek potěšeně.

Ale jelikož je život profesionálního florbalisty značně nabitý, neměl tento mladoboleslavský patron na výběr. „Je škoda, že florbal není profesionální sport. Já chodím normálně do práce do firmy, která dodává teplo pro Mladou Boleslav a mám směny od šesti do dvou, takže když jsme měli trénink každý den, tak toho volného času moc nebylo,” uvádí hlavní důvody svého odchodu do florbalového „důchodu“. „Teď se budu hlavně věnovat své přítelkyni a naší malé a taky budu mít víc času na rybaření,“ dodává s úsměvem.

A co mu vůbec na florbalovém životě bude scházet nejvíce? „Určitě ta parta lidí, která v Boleslavi byla, protože jsme měli super bandu, se kterou jsme strávili hodně času. Vzpomínat budu taky na všechny zážitky, jízdy autobusem a hlavně na to, jak jsme seděli v šatně a měli tam svůj humor,“ vzkazuje.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek