{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

BÝVALÝ REPREZENTANT KOLOŠ KONČÍ KARIÉRU, U FLORBALU ZŮSTANE

Obrázek ke článku
23. 12. 2021

Svou kariéru končí velké florbalové jméno. Ve svých 35 letech se rozhodl skončit bývalý reprezentant a účastník dvou světových šampionátů Petr Kološ, který poslední roky působil v Liberci. „Dlouho jsem o tomto kroku přemýšlel, protože nepřichází asi v nejlepší chvíli, ale pro mě osobně je to správné rozhodnutí,” komentuje svůj odchod.

Ze světa velkého florbalu ale nemizí. Stane se asistentem Petra Novotného v mistrovské Mladé Boleslavi, kde již dříve působil. Navíc nedaleko od středočeského města bydlí a rovněž pracuje. „Spolupráce bude do konce sezony. Pokud bude i nadále ze strany Boleslavi i nadále poptávka po mých znalostech a dovednostech, tak zde budu pokračovat i v dalších letech,” prozradil v rozhovoru pro liberecký web Kološ.

O konci své bohaté kariéry přemýšlel hráč, který nastoupil v mužské superlize do 329 duelů, v nichž posbíral 106 gólů a 148 asistencí, již před startem aktuálně probíhající sezony. Nakonec se ale rozhodl ještě s florbalkou v ruce pokračovat, avšak nakonec kvůli časovému vytížení a částečně i zdravotním problémům dospěl k tomu, že je čas, lidově řečeno, pověsit florbalku na hřebík.

Jeho posledním duelem bylo derby s Českou Lípou. Rozloučil se stylově. Zapsal si asistenci a vítězný gól. „Jsem moc rád, že si budu pamatovat, kdo mi na poslední gól přihrál a komu jsem dal poslední asistenci. Díky, Šímo,” děkuje čerstvému juniorskému mistrovi světa Šimonovi Stránskému.

Jaké byly jeho pocity po závěrečném hvizdu? „Velmi smíšené. Radost z vítězství a pocit smutku, že takto končí moje cesta hráče. Moc často hráč neví, že to je poslední zápas. Většinou se končí v play-off, kdy nepočítáte s tím, že prohrajete a je konec. Takže si to ani nepřipustíte, ale já to věděl od začátku. Musím říci, že to byly zajímavé emoce v průběhu celého utkání. Jsem rád, že jsme ho vyhráli a jsem rád, že to bylo drama až do konce,” vrací se k bitvě s regionálním rivalem.

S florbalem začínal v Ostravě v týmu FBC Mustang po boku další legendy Tomáše Sladkého. Stál také u vzniku vítkovické juniorky, se kterou postoupil do extraligy a ze čtyř následných finále bral dva juniorské tituly. Jak sám prozradil, tak jeho kariéra byla fantastická.

Svědčí o tom nejen čísla z mužské nejvyšší soutěže, ale i z národního týmu. V dresu se lvíčkem na prsou odehrál 35 zápasů a zapsal si šestnáct kanadských bodů. Premiéru v reprezentaci prožil 11. října 2006 na EFT v Helsinkách. S různými pauzami v ní pak působil do světového šampionátu v roce 2016. Kromě něj se zúčastnil ještě MS 2012.

Kromě národního týmu a superligy si zahrál i jednu sezonu ve Winterthuru. „Tento krok mi změnil celý život, a zpětně ho můžu komentovat jako krok správným směrem. Florbalově to pro mě nebylo jednoduché, byl jsem v týmu jediný Čech a obecně jiná kultura a zvyky nebyly pro mě to pravé. Přesněji řečeno jsem nebyl otevřený novým věcem, a to mě dost svazovalo. Kdybych do zahraničí odešel o tři roky dříve a nebo mě na to, jaké to je být v zahraničí, někdo připravil, tak by to angažmá dopadlo jinak. Ale poznal jsem tam super lidi, kteří mi vždy pomohli,” hodnotí své jediné působení mimo Českou republiku.

Do dospělého florbalu pronikl ve Vítkovicích, s nimiž získal v letech 2009 a 2013 tituly. „Vždy jsem chtěl vyhrávat a být v týmu, který patří k nejlepším. Když jsem viděl, jak zvedá Michal Rohel pohár mistra ligy na SH Dopravka, tak jsem tento pocit chtěl zažívat taky. A díky mým spoluhráčům se mi to podařilo. Byly to krásné souboje, především s Tatranem Střešovice o mistrovský pohár. Bohužel ty tituly mám s Vítkovicemi jenom dva. Pořád si myslím, že jich mělo být o dva více,” mrzí Kološe, jenž po návratu ze Švýcarska kývl na nabídku z Mladé Boleslavi.

I tam sváděl souboje o mistrovský titul. I když sám přiznal, že jich měl mít v dresu Středočechů také o dva více, tak se nakonec přeci jen v roce 2018 podepsal pod jejich premiérové ligové vítězství v historii. „Byl jsem na hřišti, když to Milan Tomašík trefil. Ta emoce je jako droga. Bylo to doma před mojí rodinou, bylo to svým způsobem nádherné ukončení jedné éry.” Po velkém triumfu se v létě přesunul do Liberce, kterému výrazně pomohl co se týče herního projevu a kde teď svou aktivní kariéru končí.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek