{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


FILIP FORMAN: VĚŘÍM, ŽE JSEM PLATNÝM ČLENEM TÝMU

Obrázek ke článku
8. 2. 2020

Nejvyšší soutěž má novou ofenzivní hvězdu. Premiérový ročník v superlize skvěle vychází sedmnáctiletému Filipu Formanovi z Bohemians, který si ve 22 zápasech připsal už 44 bodů. Juniorský mistr světa se navíc stal nejlepším hráčem měsíce ledna a debutoval v reprezentaci mužů.

V hlasování o nejlepšího hráče za měsíc leden jste obsadil první místo. Co říkáte na své výkony?
Myslím si, že můj osobní přínos se průběhem sezony dost změnil. Ze začátku to bylo oťukávání a zvykání si na nejvyšší soutěž, ale teď už můžu říct, že mám týmu co nabídnout. A věřím, že jsem jeho platným článkem.

Na soupisce máte dost mladých hráčů, vy sám hrajete mezi dospělými prvním rokem. Cítíte se i přesto jako tahoun?
Mužstvo je sice mladé, máme však i zkušenější hráče, kteří nás vhodně doplňují. Jak už jsem zmiňoval, postupem času se cítím na hřišti lépe a doufám, že jsem prospěšným členem týmu.

Díky svým výkonům zatím jste na čele ankety Junior sezony. Co to pro vás znamená?
Musím říct, že mě to překvapilo. Měl jsem dobrý půlrok – samozřejmě byly i horší momenty, ale byl jsem celkem spokojen. Určitě jsem rád, ovšem až na konci ročníku se ukáže, kdo si cenu opravdu zaslouží.

S Bohemians potom držíte pátou pozici superligy a hráli jste finále poháru. Čím jste jako tým silní?
Máme vcelku vyvážený kádr, který dobře pracuje i ve špatných chvílích. Nicméně máme před sebou ještě spoustu práce.

Na nedávné kvalifikaci o mistrovství světa jste poprvé nastoupil za reprezentaci mužů. Čím to bylo pro vás nové?
Byla to nová zkušenost, zahrát si s hráči, na které jsem před pár lety koukal jen v televizi. Samozřejmě obraz hry je rozdílný oproti juniorskému nároďáku, ale myslím si, že jsem si zvykl a přizpůsobil se tomu.

Co vám kvalifikace dala, i když jste hráli proti papírově slabším soupeřům?
Dala mi možnost vidět, jak to v týmu funguje. Velká zkušenost byla i trénovat pod hlavním trenérem Petrim Kettunenem. Herně šlo o poměrně jednostranné zápasy, ale poslední utkání s Lotyšskem bylo opravdu na špičkové úrovni a mělo vysokou kvalitu.

Umíte si představit, že byste se probojoval do nominace pro mužský šampionát ve Finsku?
Těžko říct. Teď to však je můj největší cíl a udělám vše pro to, co budu moct.

Po reprezentaci se opět vrací superliga. Brzy vám začne play-off, jaká máte očekávání?
Play-off bude úplně něco jiného než základní část. První zápasy pro mě asi budou těžké, ale věřím, že všechno zvládnu a pomůžu týmu.

Z dřívějška už máte zkušenosti z Finska a říkal jste, že by vás jednou lákalo Švédsko. Jak nyní vidíte plány a ambice do budoucna?
Moje plány jsou zatím dost nejisté. Prozatím bych rád dokončil střední školu a potom se uvidí, jak co bude. Zatím mám spoustu času.

Tabulka soutěže

Obrázek