{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


GARČAR ZMĚNIL SPARTU. TÝMU DODAL SEBEVĚDOMÍ, ZNÍ Z KLUBU

Obrázek ke článku
7. 11. 2020

Dlouho hráli o holý postup do play-off, jeden přestup ale nastartoval změnu. Po příchodu velezkušeného Milana Garčara se z florbalistů Sparty stal tým, s nímž musí počítat i nejsilnější soupeři. Sparta byla s Garčarem dvakrát v semifinále a málem ovládla základní část.

Bojovat o úplnou špici superligové tabulky? Myšlenka, o které si Sparta dlouho mohla nechat pouze zdát. Od návratu do nejvyšší soutěže v roce 2012 se tým musel každý rok snažit, aby vůbec postoupil do play-off. Na jaře 2013 zůstalo mužstvo v superlize jen díky sloučení s SSK Future, jinak by po prohrané baráži s Pardubicemi putovalo dolů. Zdálo se, že klubu stále něco chybí, aby konkuroval nejlepším soupeřům.

Vše se změnilo před sezonou 2017/18. Sparťané přivedli do svých řad obrovskou posilu v podobě Milana Garčara, jenž se vrátil do Česka po mnoha letech v zahraničí. Matador měl na kontě zápasy ve všech špičkových evropských ligách a chtěl předávat zkušenosti dále.

„Návrat ovlivnila naše rodinná situace. Už jsme měli dvě malé dětičky a starší dcera byla v předškolním věku. Chtěli jsme, aby vyrůstaly v prostředí, kterému rozumí,“ uvádí Garčar. Přestup do Sparty se tak odvíjel podle životních priorit, nešlo čistě o sportovní rozhodnutí. „Možnost mít k dispozici prarodiče, aby si naše děti užívaly takový ten dětský život a nebyly odkázány na to, že se neustále pohybují někde s rodiči,“ vyzdvihuje sedmatřicetiletý tahoun.

Sparta od návratu do superligy po příchod Milana Garčara
SezonaZákladní částNadstavba
2012/1310. místobaráž (spojení s SSK Future)
2013/146. místočtvrtfinále (vs. Tatran 0:4) 
2014/157. místočtvrtfinále (vs. Boleslav 0:4)
2015/167. místočtvrtfinále (vs. Chodov 2:4)
2016/179. místo1. kolo play-down (vs. Kladno 4:1)


Hned první ročník s Garčarem se sparťanům nevídaně povedl. Svěřenci kouče Ondřeje Kašpárka dokráčeli do semifinále superligy, kde je zastavila až Mladá Boleslav. Ohromný progres proti minulým letům byl patrný. Samotný Garčar přispěl 31 body (20+11) v základní části a dalších pět jich přidal ve vyřazovacích bitvách. „Milan přinesl nové věci z hlediska tréninků, přístupu i hráčské zkušenosti. A pak se ty drobné věci začaly na sebe nabalovat,“ rozebírá sportovní ředitel klubu Jaroslav Berka.

Právě způsob, jímž Garčar vynikal, posouval i jeho spoluhráče na vyšší úroveň. „Do jeho příchodu chyběl Spartě lídr v pravém slova smyslu. S Milanem se dostavily zkušenosti jak z elitních soutěží a reprezentace, tak věkově. Přišla obrovská persona, což si všichni kluci uvědomovali,“ podotýká Kašpárek. Získali totiž osobnost, kterou mohou následovat. „Ani předtím nehrál tým špatně, ale v důležitých momentech takového vůdce neměl,“ upozorňuje.

Podle Berky byl přestup ostříleného borce klíčový, ne však jediný. „Posléze přišel Radim Křenek a další kluci. Ale Gary určitě byl jeden z hlavních pilířů, na nichž se dále stavělo,“ uznává. Mít hráče jako Garčar je o to důležitější, když kádr tvoří hlavně mladé jádro. „Ti hráči jsou zkušení a někteří už ve třiadvaceti letech hrají pátou sezonu v superlize. Nicméně pořád jde o kluky, kterým chybí velké zápasy, vyhraná finále nebo starty za reprezentaci,“ vysvětluje Kašpárek.

Vzestup Sparty pokračoval i v sezoně 2018/19, kdy Pražané sahali po obřím úspěchu. Až do posledního kola základní části zůstávali ve hře o první místo tabulky. O tom, jestli dosáhnou na historický výsledek, mělo rozhodnout utkání s Chodovem. Ten zase bojoval o třetí příčku směrem ke čtvrtfinálovému výběru soupeřů. Ohromné drama nakonec dospělo k nájezdům.

„Byl to duel, který neskončil, jak jsme si přáli. Až do posledního dotyku s míčkem jsme hráli o Prezidentský pohár. Nakonec nám ovšem unikl,“ vzpomíná Garčar na nejtěsnější možnou porážku 2:3 po nájezdech. Podle sparťanského kapitána i to sebralo mužstvu větší šance jít do superfinále. „V semifinále jsme narazili na Vítkovice, jež se připravily opravdu lépe. Vím, že na kdyby se nehraje, ale kdybychom zvládli utkání s Chodovem, mohli jsme s ním potom hrát pražské semifinále. Tam by příležitost byla, domnívám se, větší,“ předpokládá.

„Zpětně vidím, že se na Chodov dalo připravit ještě lépe.“

Ondřej Kašpárek, hlavní trenér ACEMA Sparta Praha

Potenciální série Sparta–Chodov by byla podle Garčara zajímavější i pro tým z Jižního Města. Tehdy totiž šel na Boleslav, kde to měl také ohromně těžké. „Zápas proti Chodovu si s klukama, kteří toho mají odehráno více, z hecu občas připomeneme. Ne však z nostalgie, že by nám něco uteklo,“ upřesňuje Garčar. On samotný dal v střetnutí gól a proměnil jeden ze svých tří nájezdů.

„V té chvíli mi to ani moc nedocházelo. Byl jsem si vědom, že další týden hrajeme čtvrtfinále, na něž se člověk připravoval. Jenže zpětně vím, jak důležité utkání to bylo,“ přiznává Kašpárek. Kvůli jedinému nájezdu uteklo sparťanům prvenství a čekala je těžší cesta v play-off.

Každopádně při pohledu na výkony Sparty to byl obrovský skok. „Hned v prvním ročníku, kdy Milan působil v týmu, jsme došli do semifinále. A další sezonu to samé, navíc s bojem o čelo základní části,“ bilancoval kouč. Pro všechny kolem družstva obrovský fičák. „Zpětně vidím, že se na Chodov dalo připravit ještě lépe,“ tuší Kašpárek.

Sparťanský sen o postupu do superfinále ovšem trvá. „V současnosti máme hodně talentovaných kluků, kteří se připojili buď z juniorské kategorie, nebo přišli odjinud a kývli na nabídku klubu,“ přibližuje Garčar. Právě výsledky z posledních let vidí jako důvod toho, že se Sparta stala zajímavou adresou pro hráče hledající individuální rozvoj i týmové úspěchy. „Za ty roky je vidět poměrně velký posun ve hře. Mužstvo ale nesmí opouštět ani svoji bojovnost a pracovitost, které ho zdobily už předtím,“ doplňuje trenér Pražanů.

Současné mladé prostředí Garčarovi vyhovuje a cítí se v něm skvěle. Florbalový světoběžník je přitom po hlavním trenérovi druhým nejstarším členem družstva, a to včetně realizačního týmu. „Sport je mojí celoživotní vášní, což vnímám jako obrovské pozitivum. Něco, co mě obrovsky naplňuje. Zároveň mě to nechává žít takový ten klukovský život plný energie a překvapení,“ vystihuje Garčar. V tu chvíli se smazává věkový rozdíl a užívá si každý okamžik.

„Když funguje zdraví, není co vytknout. Jsem za to upřímně vděčný a neumím si úplně představit život bez florbalu. Myslím čistě sportovní stránku, když mám možnost být na hřišti, poměřovat se ve výkonnosti a dávat týmu něco navíc,“ popisuje kapitán. A už se těší na další výzvy po boku Sparty. „Pro mě osobně to není úplně prodlužování kariéry, ale dále žití toho sportovního koníčku, který u mě začal už v raných letech,“ dodává Garčar.

Tabulka soutěže

Obrázek