{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


GRUBER: ČEKÁ NÁS SILNĚJŠÍ CHODOV NEŽ V ZÁKLADNÍ ČÁSTI

Obrázek ke článku
30. 4. 2021

Patřil mezi ty vyvolené, kteří dostali v ročníku šanci ukázat své umění i ve švédské nejvyšší soutěži. Vrátil se ještě silnější a své získané zkušenosti chce svému týmu vrátit v závěru sezony. Mladoboleslavský florbalista Jakub Gruber hodnotil uplynulé čtvrtfinále jako doposud nejtěžší a na semifinálovou sérii nahlíží s velkým respektem. Cíl však zůstává stejný: doručit do města automobilů mistrovský titul.

Vstup do vyřazovacích bojů zvládli na výbornou. Výsledek 4:0 vypadá naprosto jednoznačně. Jenže zdání může klamat. Black Angels dokázali ve všech zápasech potrápit silný výběr Petra Novotného a ukázali, že si vstupenku do play-off vybojovali zcela po právu. „Velice náročná série. Přijde mi, že čtvrtfinálové zápasy jsou každým rokem těžší,“ uznal Gruber. Šestadvacetiletý obránce přispěl třemi body a pomohl tak svému týmu k prvnímu kroku na cestě za vytouženým cílem.

V semifinále je čeká tradiční soupeř z Chodova. V základní části dokázali výběr Davida Podhráského dvakrát porazit, jednou z toho byla bitva mající svůj happy end dokonce až v samostatných nájezdech. „Jejich forma ze základní části není důležitá. Nyní budou velice silní a nepříjemní,“ říká odchovanec vinohradského SKV. V semifinále hraném před dvěma lety jim Mladoboleslavští nedarovali jediný zápas, letošní klání však zastihne rozjetý celek z Jižního Města posílený o nečekaný skalp favorizovaných Bohemians.

Mimo jiné se Jakub Gruber stará o správný chod klubu, z pozice sportovního manažera monitoruje velké množství projektů. „Práce je vždycky dost,“ usmívá se. Ze svého místa vnímá téměř roční výpadek sportování jako velký problém, avšak stále věří ve světlé zítřky v oblasti rozvoje mládeže. „Myslím si, že jsme se s nepříjemnou dobou popasovali dobře. Nyní vnímáme a jsme moc rádi, že je stále zájem o trénování,“ dodal.

Vaše pouť extraligovým play-off odstartovala podle představ. Co ukázala vašemu týmu čtvrtfinálová série?
Ukázala nám to, že jsme dobře fyzicky připravení a můžeme se opřít o sílu všech tří lajn. Zároveň nesmíme zapomínat na to, že úspěch v žádném utkání nepřijde sám a musíme si ho tvrdě odpracovat od začátku do konce. 

Byla letošní bitva o semifinále náročnější než ty z uplynulých let?
Určitě, každým rokem mi přijde čtvrtfinálová série těžší. Je vidět, že týmy, které postoupí do play-off, jsou čím dál tím silnější a zápasy tak vyrovnanější. I když dvě čtvrtfinálové série skončily 4:0 a zrovna toto nepotvrdily, tak jsem přesvědčen, že tomu tak je.


Vyskytovaly se ve vaší hře navzdory na první pohled hladkému vítězství nějaké nedostatky, které je třeba před semifinále odstranit?
Každý zápas měl nějaké hluché místo plné nedostatků. My se musíme zaměřit na to, aby takových míst bylo co nejméně. Ale ano, o nedostatcích víme, řešíme je průběžně v lajnách na videu a věřím, že takových nedostatků bude čím dál tím méně. 

Nyní vás čeká pražský Chodov, odvěký rival. Jak se rodilo rozhodnutí ukázat při výběru právě na Jižní Město?
Po dohrání všech čtvrtfinálových sérií bylo jasné, že výběr padne na jednoho z dvojice Chodov - Sparta. Výběr se rodil tak, že každého hráče oslovil trenér s otázkou, jakého soupeře by si vybral a proč zrovna tohoto soupeře. Z toho vznikla volba, kterou jsme v kabině ještě probrali všichni společně a shodli jsme se na finálním rozhodnutí.

Bude letos Chodov s ohledem na protrápenou základní část zranitelnější než dřív, nebo spíš naopak?
Těžko odhadovat, každý z našich hráčů ví, že Chodov je nesmírně silný soupeř a dokáže se připravit na důležité zápasy sezony. Proto bych se na výsledky v základní části neohlížel. Vím, že před námi bude stát silný Chodov, jak ho známe z předešlých let.

Po rychle zvládnutém čtvrtfinále se rázem objevilo velké množství volného času. Jak jste s přípravou na semifinále naložili?
Zprvu jsme „volno“ využili především na doladění kondice, protože věříme, že sezona bude ještě dlouhá. Mimo tréninky v hale a posilovnu jsme se hodně věnovali fyzioterapeutickým cvičením a do tréninkového programu jsme zařadili i modelová utkání mezi sebou, abychom neztratili to potřebné zápasové tempo. Musím však říci, ač to bylo známo předem, že takové pauzy během play-off nejsou úplně skvělé.

Play-off v Mladé Boleslavi, avšak bez diváků na tribuně. Pro vás již zarytý stereotyp, nebo právě v této fázi mohou fanoušci chybět?
Fanoušci chybí každému sportu. Nedávno jsem koukal na finálový zápas v ledním hokeji a bylo krásné vidět pomalé zaplňování tribun fandícími diváky. Doufám, že bychom se mohli dočkat i my nějaké té stovky diváků na tribunách při semifinálových sériích, protože diváci v Mladé Boleslavi nás zejména v play-off dokázali vždy hnát dopředu a jsou zkrátka skvělí. 

Z důvodu přerušení české extraligy jste vycestoval do Švédska a zahrál si s těmi nejlepšími. Jaké panují vzpomínky na tuto etapu?
Jednoznačně skvělé, na tuhle mini životní etapu vzpomínám velmi rád. Myslím, že celé působení předčilo všechna očekávání a já si mohl užít super zážitek a zkušenosti, které snad budu moci zúročit. Třeba ve vypjatých momentech play-off a splatit tak Boleslavi tuhle poskytnutou příležitost. 

Cítíte, že právě v tomto ročníku jsou veškeré šance a očekávání klubu směrem k mistrovskému titulu největší?
To si úplně nemyslím. Řekl bych, že za tu dobu, co tu působím a vnímám toto dění, jsou šance i očekávání stále stejné. Vždycky si jdeme pro titul.

V klubu mimo jiné působíte jako sportovní manažer. Co obnáší taková práce směrem k rozvoji organizace?
Je toho dost. Mezi důležité úkoly patří zabezpečení organizačního a trenérského obsazení všech turnajů a manažerské zajištění související s činností družstev oddílu. Dále pak sestavuji plány a vše potřebné k obstarání mimosoutěžních akcí, jako jsou soustředění a kempy pořádané naším klubem. Snažím se také komunikovat se všemi školami v Mladé Boleslavi. V menším týmu se věnuji také skautingu a poslední rok jsem takový garant programu XPS u nás v klubu, takže školím trenéry v tomto programu a řeším, jak jej využívat na maximum. 

Holba Fantasy Play-off - ukažte své semifinálové tipy!

Jste na svá rozhodnutí zcela sám, nebo se všechny kroky rodí z široké spolupráce v klubu?
Sám ne. Při své práci hodně spolupracuji se šéftrenérem, generálním a provozním manažerem, se kterými řešíme další záležitosti, což je podle mého názoru hodně důležité pro správné fungování klubu.

Tvrdou práci s mládeží narušila nepříjemná pandemie. Jak se rozhodla Mladá Boleslav reagovat na tuto nepříznivou situaci?
My jsme dělali vše proto, aby mládež neztratila zájem a kontakt se sportem. Vymýšleli jsme různé projekty, využívali hodně webové platformy a navazovali větší kontakt s rodiči. Když nám vláda dovolila sportovat, tak jsme hned sportovali. Ať už po dvojicích nebo individuálně s trenérem. Zpětně toto hodnotím pozitivně, protože teď vidím podle zájmu o tréninky, že celá mládež na Boleslavsku sportovat a hrát florbal chce.

Poslední otázka: osobní typ na průběh a výsledek semifinále?
Čekám tvrdý florbal plný krásných florbalových momentů. Výsledek si netroufám tipovat, ale věřím v naši sílu a postup do superfinále. (úsměv)

Tabulka soutěže

Obrázek