{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


HEMERKA MÍŘÍ DO BOLESLAVI. POTŘEBUJI VLÍT KREV DO ŽIL, ŘÍKÁ

Obrázek ke článku
16. 2. 2021

Jeden z českých pilířů pro blížící se domácí juniorský šampionát Adam Hemerka, jenž je odchovancem Hattricku Brno, mění krátce před koncem základní části své působiště. Vydává se do středu Čech, nově je součástí kádru dosavadního lídra tabulky Livesport Superligy, jeho kroky totiž vedou do Mladé Boleslavi. „Potřebuji hrát kvalitní zápasy, aby mě na MSJ nic nepřekvapilo. V Boleslavi jsou tréninky ve vysokém tempu, navíc tým čeká play-off a náročné zápasy, což je přesně to, co potřebuji,“ uvádí motivovaně.

Mladý český reprezentant už si ve své kariéře vyzkoušel také dvě krátká působení ve finském klubu EräViikingit. Nyní však dres mění dlouhodobě. Čeká ho pořádná výzva, mladoboleslavský tým je pořádně našlapaný, vždyť také v superlize aktuálně drží sérii dvaceti vítězství v řadě. 

„Adam je hráč, který má velkou chuť se zlepšovat, což je pro mě jedna z nejklíčovějších vlastností. Už ve svém mladém věku dokazuje v mužské soutěži obrovskou kvalitu. Těším se na naši spolupráci a věřím, že nám Adam může hodně pomoci,“ chválí si příchod talentovaného juniora Petr Novotný, kouč Mladé Boleslavi.

Hemerkův přestup byl stvrzený na poslední chvíli, v pondělí 15. února totiž končilo přestupové období.

Proč jste se rozhodl změnit angažmá právě teď, když se sezona už pomalu chýlí ke konci?
Prvotní myšlenka přišla v momentě, kdy se Hattrick nacházel na pozicích kolem devátého a desátého místa. Těmto týmům totiž po základní části končí sezona a jsou tak zachráněni. To by pro mě byla ta nejhorší varianta vzhledem k přípravě a rozehranosti směrem k domácímu mistrovství světa. Potřebuji hrát kvalitní zápasy, aby mě na MSJ nic nepřekvapilo. Můj přestup se očekával po odmaturování na střední škole, takhle se to všechno urychlilo. 

Hattrick Brno je váš mateřský klub. Jaké to je opouštět jej?
Samozřejmě to není vůbec jednoduché, protože mě Hattrick vychoval a připravil na dospělý florbal. Vyrostl jsem tu jako hráč, ale i jako člověk a prošel si všemi mládežnickými kategoriemi. Chtěl bych touhle cestou poděkovat za všechny ty roky, které jsem tady strávil. Poznal jsem nespočet lidí, získal kamarády na celý život, kteří stojí při mně a podporují mě. A tohle je asi to nejvíc, co vám sport může nabídnout - vzpomínky a přátelství, které si v kolektivu vytvoříte. Věřím, že budeme v kontaktu i nadále a tímhle mým krokem zdaleka nic neskončí. Přeji klukům, aby se zbytek sezony vydařil a superliga se v Brně udržela na následující roky. Budu je pozorně sledovat a držet na dálku pěsti. A jestli to situace umožní, určitě se objevím i v hledišti.​

Cítíte rozdílný pocit oproti tomu, když jste odcházel do Finska?
Ano, je to trochu jiné. Do Finska jsem odjížděl s myšlenkou, že je to jen dočasně na pár měsíců a pak se zase vrátím za svou rodinou a kamarády domů, zatímco v Boleslavi bych měl být po dobu mého studia na vysoké škole. Očekávání a lehká nervozita jsou ale stejné, přece jenom vstupujete do malého neznáma s novým kolektivem.

Myslíte si, že už jste Brno výkonnostně přerostl?
To bych úplně neřekl. Samozřejmě si uvědomuji, že kvalita oproti jiným týmům je odlišná a na trochu jiné úrovni. I tak si ale myslím, že Hattrick má kádr na to, aby hrál klidný střed tabulky a bojoval o play-off, bohužel si to ještě nesedlo. Mně paradoxně se bodově moc nedařilo tak, jak bych od sebe očekával. A to byl možná jeden z těch impulzů, abych hledal novou motivaci a mohl se posunout zase o několik kroků dál. Trénování v konkurenčním prostředí vás vždy posune mnohem výš, než když máte místo v sestavě jasné.

Nyní tedy míříte do týmu Mladé Boleslavi, dosavadního lídra superligové tabulky. Bude pro vás výrazný rozdíl hrát o nejvyšší příčky a chodit do zápasů v pozici favorita?
Těžko říct, protože v takové roli jsem snad nikdy nebyl. Vždycky jsme patřili k těm, kteří mohli jen překvapit a nic velkého se od nich neočekávalo. Takže nastupovat do zápasů v pozici favorita pro mě bude něco nového, ale těším se na to a myslím si, že si na to taky rychle zvyknu. Souvisí to i se stylem hry, který se nejspíš také změní. V Hattricku jsme vycházeli ze zabezpečené obrany a hrozili rychlými protiútoky, míček jsme proti špičce tabulky moc nedrželi. V Boleslavi to bude přesně naopak - kombinační florbal a dobývání defenzivy soupeře.

Tušíte už, jakou budete mít v Boleslavi pozici?
Už jsme se s trenérem předběžně bavili, kde by mě viděl a jakou roli v týmu bych mohl zastávat. Všechno ale záleží na mně, jak budu na sobě individuálně pracovat a makat pro tým. Musím podávat stabilní výkony s přidanou hodnotou a věřím, že si svoje místo v sestavě najdu a bude se dařit mně samotnému i týmu. 

Zmínil jste, že už jste byl v kontaktu s trenérem Petrem Novotným. Jak to probíhalo?
Měli jsme spolu schůzku, kde jsme vlastně poprvé přišli do společné řeči. Probírali jsme hlavně florbal, možnosti a vize týmu, kam se chceme jako klub posouvat. Tento rozhovor mi otevřel oči a i díky němu bylo moje finální rozhodnutí pro Boleslav. Petr Novotný a Tomáš Pacák, který byl u schůzky také přítomný, mě zaujali natolik, až jsem došel přesvědčení, že právě Boleslav je ta správná volba.

“Adam je mladý talentovaný hráč, delší dobu jsme byli v kontaktu a jsme moc rádi, že si vybral mladoboleslavskou nabídku.” - generální manažer Tomáš Pacák o příchodu Adama Hemerky

Jak jste již avizoval, juniorský světový šampionát se kvapem blíží. Není pro vás tedy riskantní měnit působiště takovou chvíli před jeho startem?
Do jisté míry je to samozřejmě risk, ale kdo neriskuje, nezíská. Boleslav je momentálně první tým superligy, tréninky jsou ve vysokém tempu, navíc je čeká play-off a náročné zápasy, což je přesně to, co potřebuji. Myslím si, že mi to vlije novou krev do žil a motivaci k tvrdé práci. To se na mistrovství může hodit a věřím, že na samotný turnaj budu kvalitně připraven a v té nejlepší formě.

Z Brna tedy florbalově míříte do Mladé Boleslavi. Jak to budete mít s bydlením?
Budu bydlet částečně v Boleslavi a částečně v Praze. Vypadá to totiž, že se od března budeme znovu vracet do školy, kde budu muset být přítomen, protože letos maturuji. Tím pádem bych chodil dva nebo tři dny v týdnu do školy v Brně a následně bych odjel na tréninky a zápas do Boleslavi. 

To bude docela náročné, nemyslíte?
S distanční výukou by to samozřejmě bylo mnohem jednodušší. Jsem si vědom toho, že mě čeká náročné přejíždění a cestování, s tím se ale musím vypořádat. Aspoň budu mít ve vlaku čas na přípravu na maturitu.

Momentálně se potýkáte se zraněním kotníku, jak to tedy vidíte se svým zapojením do tréninkového procesu?
Zotavuji se z něj. Doktor mi už dal zelenou a od příštího týdne bych měl znovu začít běhat a pomalu se zapojovat do florbalového tréninku. Myslím si, že na duel s Tatranem bych už mohl být připravený, ale nechci předbíhat. Důležité je dostat se zpátky do kondice a hlavně být zdravý.

Tabulka soutěže

Obrázek