{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


KADLEC: V BRNĚ MŮŽE NA FLORBAL CHODIT PŘES TISÍC DIVÁKŮ

Obrázek ke článku
29. 5. 2017

Florbalisté Bulldogs Brno se v posledních letech výrazně zapojili do bojů o nejvyšší příčky v Tipsport Superlize. Pravidelně však přicházejí o své nejlepší hráče. O řešení této situace, směřování superligového A-týmu nebo práci s nadstandardní diváckou základnou hovoří trenér prvního mužstva Jan Kadlec.

V Brně jste před časem vyhlásili útok na špičku domácí soutěže. V posledních letech však z týmu odešly klíčové opory Jakůbek, Krajcigr, Koutný nebo Mendrek. Jak tyto ztráty nahradíte?
Každý hráč i člověk je nahraditelný. Někdo snáz, někdo hůř. Zároveň určitě není náhoda, že je o naše hráče zájem. Po odchodech se prvně vždy díváme mezi naše odchovance a až pak se snažíme oslovit zajímavé hráče z dalších klubů. S odchody i příchody prostě musíme počítat a myslet vždy o pár měsíců a roků napřed. Určitě je pro nás čím dál zajímavější z hlediska vyhledávání posil i cizina.

Čím to, že se v druhém největším městě ČR doposud nepodařilo vybudovat mužstvo s ambicemi na titul?
Otázku nejprve obrátím. Proč se to zatím kromě Ostravy a Prahy plus okolí nepovedlo někde jinde? A určitě je taky potřeba definovat, co znamená slovo titul. Pro někoho to může být záchrana v Národní lize, pro někoho to, že dá někdy ve florbalu gól a pro někoho naopak to, že vyhraje každý rok Superfinále.

Když se budeme bavit o vítězství v Superfinále?
Před cca pětadvaceti lety jsem začal chodit pravidelně na zápasy Komety, každý rok i den jsem věřil, že brněnští hokejisté ligu vyhrají. Takových nás tehdy na jejich zápasech nebývalo moc. Teď je už přes deset let pořád vyprodáno. Letos se mi mé přání a sen konečně splnily. Na tomhle příběhu je jasné, že se vám musí sejít hodně nutných, ale rozhodně ne dostatečných, podmínek a faktorů pro opravdový sportovní úspěch.

Zkuste tyto podmínky a faktory pojmenovat.
Vše chce určitě svůj čas. Je třeba pracovat dlouhodobě, navíc s jasnou vizí a vždy v týmu. Taky vás to celé martyrium musí hlavně bavit a naplňovat. Určitě nebrečet, ale mít radost z toho, co se povedlo. Říct, že ve druhém největším městě v republice vyhrajeme florbalový titul, je věc jedna. Druhá věc je odvést a odmakat všechnu práci jak na hřišti, tak mimo něj. Existuje také přímá konkurence. Florbal i jeho mapa se neustále vyvíjí.

Nejvyšší cíle Bulldogs Brno tedy zůstávají neměnné?
Musíme prostě dál pracovat. Stejně jako v hokeji, také ve florbalu věřím, že pohár pro mistra republiky zůstane brzy v Brně i mimo své úložiště na soutěžním sekretariátu ČFbU. Hlavně mě ale zajímá, co pro to můžu na prvním místě udělat já sám. I ve florbalu si určitě chci splnit svůj mistrovský sen.

Brno má obdivuhodnou diváckou základnu. Je možné se v této oblasti ještě posunout a generovat podobné domácí návštěvy, jako třeba ve švédské SSL?
Určitě ano. Jako hlavní v tomhle vidím práci na budování klubové identity, kulturní prostředí vlastních zápasů a sportovní výkonnost spolu s atraktivním pojetím hry. Diváky zajímají hlavně góly. Do pěti let, pokud se bude dařit, může na florbal v Brně chodit v průměru i přes 1000 diváků. Opět záleží ale hlavně na nás, ne na nich.

Jak se váš tým musí prezentovat, abyste mohl říci, že jste spokojen?
Jak už jsem řekl, cíl je titul v lize i v poháru. Chceme porazit co nejvíce našich soupeřů a bavit diváky i sebe. Každý rok chceme být co nejvýše a hlavně v pozici, kdy si vysloužíme ještě větší respekt našich soupeřů.

foto: Bulldogs Brno

Tabulka soutěže

Obrázek