{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


KDO ZVLÁDÁ NEJVYŠŠÍ MINUTÁŽ? SLÁDEK, PEŠAT ČI SLÁDEČEK

Obrázek ke článku
18. 2. 2021

Statistiky často hovoří o hráčích, jež nasbírali nejvíce kanadských bodů či vstřelili nejvíce branek. Za všemi těmito úspěchy však neodděliteně stojí čas, který florbalisté dostávají na hřišti k dispozici. Kteří hráči jsou v Livesport Superlize těmi nejvytěžovanějšími? „Vybavuji si zápas proti Bohemce, byl hodně fyzicky náročný. Šlo se do prodloužení, kde už byly oba týmy na hranici fyzických sil. Měl jsem osobně bránit Filipa Formana a jen jsem se modlil, aby neudělal nějaký rychlý sprint,“ uvádí ostravský Lukáš Pešat, jeden z nich.

Body a branky jsou jedna věc, ti praví hrdinové se však většinou schovávají docela jinde. Nejvytěžovanější hráči jsou ti, kteří na hřišti odvádějí práci v nejdelším časovém horizontu. Například ostravský Michal Sládek v aktuální sezoně strávil na palubovce už 9 hodin 54 minut a 41 sekund čistého času. Dalo by se tak říci, že skoro půlku dne odehrál s florbalkou v ruce. „To už je slušná porce, každopádně doufám, že těch hodin nasbírám co nejvíc,“ uvádí neohroženě.

Jak to vůbec dělá, že se stále drží na nohou a i při takovém vytížení zvládne v každém zápase sbírat body? „Odvíjí se to od dobré kondiční přípravy, kterou jsem absolvoval jak individuálně, tak týmově s Dominikem Špavelkem. Přináší to své ovoce a já mu děkuju i za jeho vstřícnost a chuť,“ odkazuje na kondičního trenéra klubu FBC Ostrava.

Každý si jistě dokáže představit, kolik naběhaných kilometrů již musí tento mladý útočník v nohách mít. Únava mu však, zdá se, nic neříká. „Žádný moment, kdy už bych opravdu nemohl, si nevybavuji. Akorát vnímám to, že se pomaleji rozjíždím a právě ve třetí třetině mám nejvíce energie,“ směje se.

Daleko k němu nemá jeho spoluhráč Lukáš Pešat, jenž před sezonou do FBC přestoupil z Otrokovic. Ten sice odehrál o něco menší porci minut, zato je však aktuálně nejvytěžovanějším útočníkem co se počtu střídání týče. Za 23 zápasů nastoupil již ke 617 střídáním, což dělá průměr jeho střídání na zápas 26,83. „Chci být na hřišti ve všech herních situacích a hlavně v rozhodujících momentech zápasu. Jsem proto moc rád, že dostávám od trenérů tolik prostoru a snažím se jejich důvěru nezklamat,“ uvádí tímto číslem potěšen.

Stejně jako jeho spoluhráč, ani tento hráč fyzické vyčerpání nijak závratně nevnímá. Přesto našel jeden okamžik, při kterém musel sahat na dno. „Vybavuji si zápas proti Bohemce, který byl hodně fyzicky náročný a vyhecovaný. Šlo se do prodloužení, kde už byly oba týmy na hranici fyzických sil. Měl jsem tehdy osobně bránit Filipa Formana a jen jsem se modlil, aby neudělal nějaký rychlý sprint. Naštěstí Filip už byl taky hodně unavený, takže všechno dopadlo v pohodě,“ oddechl si po tomto náročném, avšak vítězném duelu.

#JménoDružstvoČas ve hřeø časStřídání
1.Michal SládekFBC Ostrava09:54:4125:51605
2.Lukáš PešatFBC Ostrava09:42:2925:19617
3.Jiří JuhaňákHattrick Brno09:27:1824:39594
4.Michal StrachotaKr. Vinohrady09:25:2425:42560
5.Tomáš BromHattrick Brno09:18:2024:16603


Že jsou role obránce a útočníka docela odlišné, dokazují slova nejvytěžovanějšího beka aktuální sezony Davida Sládečka. „Chvíle, kdy už jsem byl opravdu vyčerpaný a nemohl jsem, určitě nastala. Nejsem žádný Kenenisa Bekele (vytrvalostní běžec - pozn. red.), to asi všichni ví, takže si člověk občas sáhne na dno. Ale spíš si snažím takové momenty užít a vymáčknout ze sebe poslední zbytečky sil,“ uvádí obránce, jenž má v dosavadním průběhu sezony na kontě již 628 střídání, což je vůbec nejvíc ze všech. „Letos nám obrana relativně funguje, takže jsem rád, že tomu dle statistik můžu poměrně často přihlížet,“ dodává florbalista Hattricku Brno.

Hráči si svůj čas na hřišti odbydou určitým počtem střídání, v době přestávky pak odpočívají na střídačce. Zato takoví brankáři musí ve většině případů vydržet na palubovce celých šedesát minut hry. Tím zcela nejvytěžovanějším je v aktuální sezoně ostravský Jan Binder, jenž v bráně svého celku strávil neuvěřitelných 1368 minut a 38 sekund. Po 23 odehraných zápasech tak odpočíval prakticky pouze 5 minut čistého času. „Je pravda, že tolik odehraných minut jsem ještě za sezonu nikdy neměl, ale musím říct, že se cítím dobře,“ uvádí svěže.

„Jeden z důvodů je i ten, že je o nás výborně postaráno. Na hale máme k dispozici wellness, které využíváme minimálně jednou týdně. Výborně se o nás stará náš fyzio Štěpán Kostolány, u kterého trávím dost času a řeším s ním svůj zdravotní stav. Navíc mu dělá support Milan Sczurek, který řeší akutní případy a v neposlední řadě je tady Dominik Špavelko. Ten zodpovídá za přípravu na zápasy po kondiční stránce. Je to takový mix, díky kterému je pro mě snazší se připravit po náročném víkendu na další zápasy,“ odhaluje možné důvody toho, proč jeho výše zmíněné spoluhráče dosud neskolila únava.

Tento nejnasazovanější gólman se však mimo jiné potýká také se zdravotním problémem, nedávno totiž prodělal operaci Achillovky. „Musím zaklepat, že drží. V brance mě to nijak nelimituje. Kdybych hrál a musel běhat, tak by to bylo komplikovanější,“ uvádí s úsměvem. „V prvních zápasech jsem měl největší problém, když byl nástup před zápasem v poklusu nebo odložené vyloučení. To mi trvalo dlouho, než jsem se dostal na střídačku,“ vzpomíná bolestivě. Navíc odhaluje také krušné chvíle, jež po tomto zranění zažil. „Pamatuji si na zápas na Chodově, kdy jsem toho po druhé třetině už měl dost a říkal si, že tu poslední už asi nedám. Naštěstí jsem se o přestávce vzpamatoval a i díky pomoci spoluhráčů jsme to doklepali do vítězného konce,“ těší ho zpětně.

Faktu, že dosud odchytal všechna utkání svého týmu, si váží. „Musím poděkovat trenérům, že ve mě vkládají takovou důvěru. Navíc Marťas Janík a Honza Klinka (brankáři FBC Ostrava - pozn. red.) mi šlapou na paty v tréninku a jsou připraveni za mě kdykoliv nastoupit. Bez nich bych tuto porci nebyl schopen absolvovat,“ nastiňuje zdroj své motivace a vytrvalosti.

Tabulka soutěže

Obrázek