{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


KOLÁČNÝ PO PŘESTUPU: OSOBNÍ CÍLE? UVIDÍM PODLE ROLE V TÝMU

Obrázek ke článku
24. 7. 2021

Mistr z Mladé Boleslavi během letní pauzy nezahálel ani na přestupovém trhu. Do města automobilů zamířilo pět mladých pušek. Jednou z nich je i juniorský mistr světa z Halifaxu 2019 Petr Koláčný, jenž se do kádru stěhuje z Otrokovic. „Přesun do Mladé Boleslavi pro mě znamená obrovský posun v mé kariéře a pomyslný krok o stupeň výše. Je to také pro mě motivace ke zlepšení a odměna za moji práci,“ vysvětluje nadšeně.  ​

Odchovanec brněnských Bulldogs se před uplynulou sezonou, a po sestupu svého mateřského celku, přesunul do Otrokovic, kde ale s týmem neprožil povedený ročník. Sezona se mi hodnotí velmi těžko. Myslím, že ji celou ovlivnila karanténa před prvním ligovým kolem. Hned poté jsme prohráli několik důležitých zápasů. Všechny týmy byly již rozehrané a my jsme naskočili do rozjetého vlaku a dostali jsme se do psychického bloku, který jsme stále měli v hlavě. Byla to velmi špatná sezona, i když si nemyslím, že by tým byl špatný. Takové sezony se ale, bohužel, ve sportu stanou. Člověk musí tyhle momenty hodit za hlavu a jít dále, podotýká.  

V Mladé Boleslavi by se měl jednadvacetiletý univerzál pohybovat v zcela odlišných patrech tabulky, což bude pro Koláčného po dvou sezonách, kdy nejprve s Bulldogs Brno a poté Otrokovicemi bojoval o sestup, příjemný posun. „Určitě je to změna. Nicméně já jdu do každého utkání s cílem vyhrát a je jedno, jestli jsme na posledním místě tabulky či na prvním,“ utvrzuje 

Co hrálo klíčovou roli proto, že jste se rozhodl jít do Mladé Boleslavi?  
Klíčovou roli hrála určitě profesionalita klubu, protože je na nejvyšší úrovni. Nemyslím tím podmínky, ale sportovní profesionalitu. Jak jsem říkal, chci se stále zlepšovat ve všech směrech, a to si myslím, že mi Mladá Boleslav dokáže umožnit.  

Jak vůbec probíhala jednání?  
Jednání probíhala už v rámci minulé sezony. Zhruba od ledna jsme byli v kontaktu a postupem času jsme finalizovali všechny podmínky, protože jsem z Brna a Mladá Boleslav není úplně nejblíže. Proto jsme se museli domluvit tak, aby mi život v Mladé Boleslavi dával smysl. Do Mladé Boleslavi se stěhuji. Budu zde bydlet po dobu tří let a doufám, že i déle.  

S jakými cíli vstupujete do nového angažmá?  
Tak samozřejmě co se týče týmového úspěchu, tak je to titul. Myslím si, že v tak velkém klubu, jako je Mladá Boleslav, snad ani jiné cíle býti nemohou. Ohledně cílů individuálních, tak nad tím se musím ještě zamyslet. Momentálně se soustředím na to, abych byl na sezonu dobře fyzicky připraven. To si myslím, že jde dobrou cestou. Až uvidím, jakou budu mít roli v týmu, tak podle toho, posoudím své individuální cíle.  

Jak probíhá příprava na sezonu?  
Teď již trénuji s týmem. Jelikož jsme s Otrokovicemi skončili předešlou sezonu podstatně dříve než Mladá Boleslav. Takže jsem se zhruba tři měsíce připravoval sám, ale teď jsem již v Boleslavi, kde máme pět tréninků týdně. Jsem moc rád, že už se nemusím připravovat individuálně a mohu si s klukama parádně zatrénovat. Týmové tréninky mi moc chyběly.

Takže jste spíše ten typ, co upřednostňuje týmovou přípravu před tou individuální?  
Ze začátku jsem si říkal, že je to super, jelikož jsem si vše odtrénoval dopoledne, protože jsem měl čas a vyhovovalo mi to. Nicméně si myslím, že týmový trénink je skvělý v tom, že se s klukama můžeme vzájemně podpořit, vyhecovat a užít si trochu více legrace než na individuálním tréninku.  

Co přípravné turnaje, čekají vás nějaké před novou sezonou?
Na konci července nás čeká Ško-Energo Cup, kde se utkáme s reprezentační devatenáctkou, pražskou Spartou a švýcarským Könizem. Rád se kouknu a zahraji si proti juniorské reprezentaci, protože jsem tam čtyři roky působil. Jsem zvědavý, jak na tom kluci jsou před domácím mistrovstvím. V průběhu srpna nás také čeká Pohár Českého florbalu, kde věřím, že nás týmy také prověří před novým ročníkem.


Jak jste již zmiňoval, Otrokovicím skončila sezona poněkud dříve než Mladé Boleslavi. Jak jste trávil volno mezi sezonami?  
Já jsem ani nějaké dlouhé volno nepotřeboval. Nějakou dobu jsem regeneroval, protože jsem doléčoval zranění, měl jsem natržený hamstring. Po úspěšné léčbě jsem se vrhl na individuální přípravu. Plnil jsem tréninkové plány od mladoboleslavského kondičního trenéra Radka Gwuźdźe a doháněl jsem fyzické manko, jež mám na kluky, kteří v Mladé Boleslavi trénují již několik let.  

Do Mladé Boleslavi přicházejí společně s vámi další čtyři hráči v podobném věku. To je do startu asi velká výhoda.  
Určitě to beru jako výhodu. Se všema klukama se znám právě z reprezentací a s Lukášem Punčochářem o něco více, jelikož jsem s ním působil v Brně.  Jsem moc rád, že sice přicházím do neznámého prostředí, ale se známými lidmi. Je to pro nás na startu určitě výhoda.  

​Zároveň v týmu působí řada zkušených hráčů s velkým jménem. Pro mladého hráče musí být skvělé s nimi spolupracovat...  
Moc se těším na spolupráci s takovými hráči. Je skvělé, že jako malý kluk koukáte na někoho v televizi a říkáte si, že byste si s někým takovým chtěl zahrát. Je to sladký pocit, když se to člověku podaří a vy s takovými hráči sdílíte kabinu a sledujete je v tréninku, jak tomu dávají více než sto procent a stále jsou pozitivně naladění. Je vidět ta láska k tomu sportu samotnému, velký respekt těmto hráčům a doufám, že kluci budou hrát ještě dlouhou dobu. S většinou kluků jsem se seznámil až po příchodu do kabiny. Ale z dřívější doby znám Jakuba Bínu s Filipem Zakonovem, se kterými jsem právě působil v juniorské reprezentaci. Už teď na mě všichni hráči působí jako pozitivní spoluhráči, se kterými bude radost spolupracovat.  

Zmínil jste, že jste stále student. Co studujete?
Studuji na Univerzitě Tomáše Bati, na fakultě logistiky a krizového řízení. Momentálně půjdu do třetího ročníku bakalářského studia. Nicméně začnu studovat s individuálním plánem, což mi umožní se plnohodnotně zapojit do programu Mladé Boleslavi, který je velmi pestrý. Rád bych se po ukončení studia uplatnil v tomto oboru, nabízí se automobilová továrna Škoda právě v Mladé Boleslavi, nicméně nechávám tomu volný průběh. Pokud by vše šlo dobře, tak bych se po završení bakalářského studia pokusil i o inženýrský titul.  

Pokud se najde volný čas mimo florbal a studia, jak ho trávíte?  
Rád samozřejmě trávím čas s přítelkyní a přáteli. Jsem velkým fanouškem hokeje, takže sleduji jak extraligu, tak NHL. Zajímám se o hokej i jinak než jen tak, že bych se podíval na hokej. Snažím se ho vnímat z různých pohledů a teď už se do toho všeho vmísil i fotbal, ke kterému mám velmi blízký vztah, protože brácha s tátou jsou fotbalisti, i když aktivní už je pouze brácha. Takže se už i já mohu zapojit do rodinných diskuzí o fotbale. 

ČTĚTE TAKÉ: Mladá Boleslav posiluje o pět mladých nadějí

Z jiného pohledu? Zajímavé, můžete být konkrétnější?  
Zajímají mě různé statistiky. Například odkud hráči střílejí, vyloučení, časy na hřišti. Myslím si, že je důležité vnímat ten sport z určitých uhlů pohledu a uvědomit si jeho náročnost.

Kterému klubu přikláníte své sympatie? Jako rodákovi z Brna se Vám jeden klub nabízí.  
Ano, je to Kometa Brno. Jako každý správný člověk pocházející z Brna. Říká se, že každý fandí Kometě a kdo nefandí, tak je divný (smích). 

Při utkáních Mladá Boleslav – Kometa Brno v příštích sezoně tedy najdeme Petra Koláčného v hledišti?
Je to tak. Doufám, že to vyjde tak, abych měl čas. Rád bych se šel podívat a Kometu podpořit. Mladá Boleslav udělala v posledních letech obrovský posun a stal se z ní jeden z nejlepších klubů v rámci extraligy, i proto bude tento zápas zajímavý. Rád se půjdu podívat, i když bude hrát Mladá Boleslav proti někomu jinému, protože to bude zajímavá podívaná. 


Řeč byla o juniorské reprezentaci. V květnu to byly již dva roky od juniorského šampionátu v Halifaxu. Jsou vzpomínky stále živé?  
Určitě jsou živé, nicméně je to už vcelku dlouho. Rád si na šampionát zavzpomínám, s klukama si rádi napíšeme, protože si myslím, že jsme stále skvělá parta. Myslím si, ale že v týmu byli samí sebevědomí kluci, kteří si jdou za svým cílem, a proto spíše koukáme dopředu než zpět do minulosti a pevně věříme, že by se nám takový úspěch mohl někdy povést i v dospělé reprezentaci.  

V srpnu čeká další reprezentační cyklus juniorský šampionát, na domácím hřišti v Brně, tedy ve vašem mateřském městě. Sledoval jste výsledky a průběh cyklu reprezentace? Jak vidíte jejich šance na domácí palubovce?  
Samozřejmě jsem je sledoval. Na rovinu říkám, že ti kluci jsou určitě lepší, než jsme byli my. To ale neznamená, že budou hned mistři světa, musí si sednout spoustu věcí, aby byl dosažen tento cíl. Když se podíváte na výkon kluků, tak je vidět velká kvalita, hrají v elitních českých klubech vůdčí role. Je otázka, jak budou nastavení v hlavě, protože mistrovství je hrozně specifické. Stačí jeden nepovedený zápas a jste bez medaile. Věřím, že titul obhájí. Tým na to určitě mají, teď je otázka, jak k tomu sami přistoupí. Když budu mít čas, tak se hrozně rád přijdu podívat a kluky podpořit. 

Tabulka soutěže

​​

Obrázek