{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​​​​

KONEC VELKÉ ÉRY: TOMÁŠ KAFKA DEFINITIVNĚ UZAVÍRÁ KARIÉRU

Obrázek ke článku
10. 5. 2018

Stálice brankoviště v Tatranu i reprezentaci a jeden z posledních aktivně hrajících pamětníků stříbrného MS, Tomáš Kafka, po třiadvaceti letech ukončil svoji bohatou kariéru v nejvyšší soutěži. Dále se chce věnovat rodině a práci, sportu pak amatérsky.

Legendární Tomáš Kafka se rozhodl po dlouhé a úspěšné kariéře říct sbohem. Třiadvacet let podával dnes již devětatřicetiletý Kafka stabilně kvalitní výkony především v dresu střešovického Tatranu. Maskovaný muž s číslem 69 dlouho zvažoval další pokračování, nakonec se ale rozhodl pro konec na nejvyšší úrovni. Nyní chce svoji pozornost přesunout více ke své rodině a práci.

„Šlo o náročnost jiných rolí. Jedna věc je rodina, mám dvě děti, a právě ta tu moji tréninkovou zátěž hodně vnímá. Druhá věc je, že i má role v práci se za posledních několik let dost posílila, takže i pro mě to je náročnější. Navíc jsem vnímal, že má výkonnost pomalu klesala a řekl bych, že můj konkurent Michal Rebro byl letos lepší. Takže jsem si řekl, že v kombinaci těchto věcí bude adekvátní ukončit kariéru,“ přiznal.

Profesí manažer týmu několika desítek forenzních auditorů v nadnárodní společnosti si kvůli velkému vytížení již neumí představit svůj případný comeback. „Kdybych nepracoval a věnoval padesát hodin týdně pouze florbalu, přípravě a regeneraci, nebo měl časový fond navíc k dispozici, tak by se mi nejspíš podařilo sportovní kariéru protáhnout jako třeba Dominiku Haškovi do pětačtyřiceti,“ je přesvědčený.


Stříbro z MS 2004 považuje Tomáš Kafka za svůj největší florbalový úspěch, foto: Salibandyliito

Třináctinásobný mistr Tipsport Superligy s Tatranem však z florbalu nadobro neodchází, i nadále zůstává členem výkonného výboru florbalového oddílu Tatranu Střešovice, v plánu má občasné působení ve veteránském výběru po boku Vladimíra Fuchse či Milana Fridricha. A právě s nimi získal o víkendu třetí veteránský titul. „Vidím to jako zlatou tečku za letošní sezónou, i když jen u veteránů, kterým jsem takhle ke zlatu pomohl už potřetí. To už si asi žádá plnohodnotný vstup do veteránské kategorie,“ usmívá se a ví, že jej velká rozlučka s A-týmem teprve čeká. „Očekávání okolí jsou nemalá.“

Recept na zdraví: V dětství kombinace sportů a nepodceňovat strečink

I sebelepší hráč na sobě může v průběhu let pracovat a snažit se o zlepšení. Pokud mu ale nevydrží zdraví, nikdy nedosáhne plnohodnotných výsledků. Zdravotní patálie naštěstí Kafka řešit nemusel, během kariéry ho trápily jen drobné šrámy, větší zranění se mu ale vyhýbala. I to z něj dělalo fantoma brankoviště – soupeři si totiž mohli být jistí, že florbalový Dominátor naskočí do většiny utkání v sezóně. „Tělo mě v podstatě nikdy nezradilo. Nějaká drobná zranění jako přetržená šlacha v prstech byla, ale vždy to bylo maximálně na pár týdnů. Nejlepší prevence byla asi kombinace vícero sportů během celého dětství - mládí. Tělo nebylo jednostranně přetěžováno ve vývinu. Taky jsem se dost věnoval rozcvičce a strečinku.“

V měřítku českého florbalu se dá mluvit o konci jedné velké éry. Končí persona, které kromě třinácti titulů s Tatranem, s nímž spojil drtivou většinu kariéry, byl osmkrát vyhlášen brankářem sezóny, v roce 2006 navíc nejlepším brankářem světa. Ačkoliv nikdy s reprezentací nedosáhl na zlato, ve své sbírce má kromě bronzových medailí i stříbrnou z památného šampionátu v roce 2004. Do florbalového důchodu tak odchází jeden z posledních aktivně hrajících pamětníků tohoto historického výsledku. Úplně posledním je Michal Kotlas, který v Tipsport Superlize hraje za Chodov. 

„Když se podívám zpátky, není úplně nic, co by mi chybělo. Můžu být spokojený s tím, jak jsem se svým působením ve florbale naložil,“ říká spokojeně závěrem.

Tomáš Kafka v číslech
  • 116 zápasů v reprezentaci, poprvé v únoru 2000
  • 9x účast na MS, 47 zápasů
  • 1x stříbro (2004) a 2x bronz (2010 a 2014) z MS
  • nejlepší brankář světa 2006
  • 376 zápasů v základní části Tipsport Superligy
  • 136 zápasů v play-off Tipsport Superligy
  • 8 zápasů v play-down Tipsport Superligy
  • 13 titulů Mistra ČR s Tatranem Střešovice
  • 8x brankář sezóny v ČR
  • 14 zápasů v SSL za Balrog (12/2010 – 03/2011)

Více včetně vzpomínek najdete na www.tatranflorbal.cz

titulní foto: Ladislav Káňa

Tabulka soutěže
Obrázek