{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


MEGAPŘESTUP! CURNEY PO DEVÍTI LETECH MĚNÍ PŮSOBIŠTĚ

Obrázek ke článku
28. 4. 2022

Téměř dekádu dlouhá éra definitivně končí. Jiří Curney se loučí s Mladou Boleslaví, kde nasbíral nespočet bodových rekordů Livesport Superligy, a míří k florbalistům Sparty Praha. Obávaný kanonýr vidí v novém působišti velký potenciál, v němž může on samotný hrát důležitou roli.

Curney přestoupil do Boleslavi v létě 2013, přičemž tou dobou už měl na kontě superligová angažmá v Třinci, FBC Ostrava či na Chodově. A jeho účinkování ve středočeském klubu bylo zdaleka nejdelším. Trvalo devět let a dvaatřicetiletý plejer během nich odehrál 299 utkání včetně vyřazovací fáze, nastřílel 359 branek a připsal si 319 asistencí. Stal se tak rekordmanem statistik české nejvyšší soutěže, co se týče bodů, gólů i přihrávek v základní části i play-off.

Teď se cesty úřadujícího šampiona superligy a velkolepého střelce rozdělují. Curney jde vstříc nové výzvě ve Spartě, jež se v uplynulé sezoně umístila mezi nejlepší čtveřicí. „Vnímám, že Sparta se jako klub neustále posouvá. Patří ke špičce soutěže, pravidelně se účastní semifinále a opět byla postupu do superfinále o kousek blíže,” zmiňuje Curney v oficiální zprávě pražského klubu.

Držitel tří mistrovských titulů se může ve Spartě poohlížet i po dalším milníku, a to po 1 000 bodech v součtu základní části a play-off. „Bylo by to pěkné a neříkám, že jsem nad tím nikdy nepřemýšlel. Každopádně nyní jsou pro mě důležité týmové úspěchy. Spartu vnímám jako dobrý celek, který touží po superfinále. A já ho chci hrát také,” konstatuje třinecký odchovanec.

Sparťanský kádr se vyznačuje dravým mládím, a Curney do něj přichází jako nejzkušenější opora. „Samozřejmě jsem na hřišti už něco zažil, na druhou stranu každý si musí své zkušenosti získat na hřišti. Mohu tady říct cokoliv, nicméně když si to mladý hráč nezažije, těžko to zjistí nějakým pokecem v šatně. Určitě jim budu chtít pomoci nejen slovy, ale hlavně přístupem a nastavením,” zdůrazňuje.

Z mančaftu cítí hladovost a zápal hráčů pracovat. „Dělají pro tým všechno, to mě láká. Nadstandardní práce klubu je vidět i u mládežnických kategorií. Prostředí pro rozvoj hráčů je ve Spartě dobře nastavené,” podotýká čerstvá posila Pražanů. Nutno však vyzdvihnout, že Curney bude na věhlasnou štaci v Boleslavi vzpomínat pouze v nejlepším duchu. Bolka se stala jeho domovem, má tam život, rodinu a kamarády.

„Do Boleslavi jsem přicházel kvůli sportovním ambicím. Chtěl jsem dělat florbal maximálně profesionálně, v tom jsem se viděl – a všechno se splnilo. Byli jsme na jedné vlně. Než jsme získali první titul, strašně to bolelo a museli jsme si počkat,” přemítá na mladoboleslavském webu Curney. Mužstvo ovšem podle něj nesešlo z cesty a úspěchy si nakonec vydobylo.

Za odchodem z Boleslavi stála situace kolem končícího kontraktu, kterou popisuje generální manažer Středočechů Tomáš Pacák. „Curneymu po ročníku 2021/22 vypršela dlouhodobá smlouva. Nadále jsme měli o Jirku zájem, ale potřebovali jsme čas na jednání s naším generálním partnerem Předvýběr.CZ. Nakonec se však věci seběhly rychleji: V moment, kdy to Jirka očekával, jsme mu nemohli prodloužit kontrakt za stávajících podmínek, a došlo k jeho dohodě se Spartou. Ta mu vytvoří velice dobré podmínky a důležitou roli v týmu,” komentuje.

​ ​„Očekáváme, že nás Karas svým příchodem posune stejně jako Milan Garčar.”

Václav Culka ml., generální manažer ACEMA Sparta Praha

„Jirka je v Boleslavi doma a myslel jsem si, že v našem klubu zůstane do konce kariéry. Nemáme mu to však za zlé, takové situace sportovní život přináší. Jirkovi přejeme jen to nejlepší, v naší historii a v našich životech je zapsaný tučným písmem a vždy ho rádi uvidíme,” doplňuje Pacák. Situaci potvrdil i samotný hráč. „Věděl jsem, že mi končí smlouva. I kvůli rodině jsem chtěl mít o budoucnosti jasno co nejdříve, nechtěl jsem čekat. Zároveň jsem vnímal, že jsem trochu ztrácel roli v boleslavském týmu a že po mnoha letech potřebuji nový impulz,” shrnuje rozhodnutí Curney.

Příchod ostříleného harcovníka těší i generálního manažera Sparty Václava Culku ml. „Očekáváme od něj, že nám pomůže postoupit do superfinále. Nejen svými body, ale i zkušenostmi. On ty těžké zápasy hrál a ví, co je potřeba udělat, abychom do nich postoupili a dokáže to předat dále,” vysvětluje. Navíc chválí jeho obrovskou chuť uspět, čímž umí strhnout celou kabinu.

„Od Karase očekáváme, že náš klub posune stejně jako Milan Garčar, když k nám přišel. Těším se, že do skvělého týmu pro příští sezonu přidáme to správné koření a že bude pro fanoušky radost chodit na zápasy do haly,” vystihuje Culka.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek