{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


OPUSTIT BOHEMIANS? JEDNO Z NEJTĚŽŠÍCH ROZHODNUTÍ, ŘÍKÁ KREBNER

Obrázek ke článku
14. 7. 2021

Klokany dovedl ke třetímu místu po základní části a byl připraven se za Bohemians prát i v nadcházejícím ročníku Livesport Superligy, jenže pak přišla nabídka, na kterou šlo říci jen ano. A tak se Matyáš Krebner stěhuje z Prahy do švýcarského Wileru-Ersigenu.

Ani v uplynulé sezoně si nedokázal Krebner s Bohemians dojít pro kýžený úspěch v play-off. Po povedené základní části, kdy Klokani obsadili 3. příčku, což značilo nejlepší výsledek v klubové historii, měli určitě cíl prokousat se minimálně do semifinále. Bohužel pro zelenobílé z toho byl opět konec ve čtvrtfinále, ve kterém vypadli s Chodovem. „Velkou roli hrála naše stálá, i když už je to u nás ohraná fráze, nezkušenost v play-off. Rozhodly tam obrovské zkušenosti na straně Chodova a také naše šíře kádru, jelikož se nám před play-off zranili klíčoví hráči, kteří nebyli stoprocentně fit, což také ovlivnilo celou sérii,“ vysvětluje s odstupem času.

I přes zklamání z opětovného čtvrtfinálového vyřazení byl dvaadvacetiletý útočník připraven zahájit nový ročník v dresu Bohemians. Pak ale přišla, jak sám Krebner říká, nabídka, která se nedala odmítnout. O jeho služby projevil zájem několikanásobný mistr Švýcarska Wiler-Ersigen a on se rozhodl tuto zajímavou výzvu přijmout. Po třinácti letech tedy opouští svůj mateřský klub a míří na zahraniční misi. „Myslím si, že nabídka z takového světového klubu se musí využít. I k vzhledem k mé životní situaci, kdy mě v Čechách drží pouze škola, to pro mě v tu chvíli byla jednoduchá volba,“ vysvětluje.

Zmínil jste, že Vás odejít do Švýcarska přiměla přímo nabídka z Wileru-Ersigenu. Jak probíhala jednaní?
První nabídka přišla od Radka Sikory, který mě po sezoně kontaktoval. Ptal se, co na to říkám, jaký mám na to názor a jestli bych měl zájem. Já odpověděl, že samozřejmě mám. Potom se čekalo, jak se k tomu postaví švýcarský klub. Když už jsme se obě strany rozhodly, že máme zájem o přesun, začalo se to řešit s Bohemians a došlo ke vzájemné dohodě.

Jak již bylo zmíněno, tak trenérem áčka Wileru je Radek Sikora, v týmu působí i jeho syn. To je velká výhoda pro začátek mít v týmu české kolegy.
Pro mě to hrálo důležitou roli v mém rozhodování. Radka znám, znám jeho syna, znám i Slováka Michala Dudoviče. Byly to pro mě dost důležité body. Myslím si, že by mi to mohlo i do startu dost pomoci.

Pomohla Vám při rozhodování i krátkodobá štace ve Švédsku během uplynulé sezony?
Určitě mi to pomohlo. Před švédským angažmá jsem nikdy zahraničí nezkusil. Tím, jak to pro mě bylo něco nového, tak mě to opravdu nadchlo. Popravdě jsem byl i trochu smutný, kdy jsem se musel vracet zpátky. Myslím si, že mi to otevřelo poprvé v hlavě nějakou myšlenku, že bych chtěl zkusit zahraničí znovu. Bylo to skvělé.

ČTĚTE TAKÉ: Letos jsme byli semifinále asi nejblíž, lituje Jedlička

Co Vás nejvíce nadchlo na zahraničním působení?
Tak určitě nejvíce se mi líbilo, že jsem měl možnost poznat novou kulturu, dalo mi to nový nadhled do života, jak do sportovního, tak osobního. To samé očekávám od působení ve Švýcarsku, že mě zahraniční angažmá posune ve všech směrech. Myslím si, že je to v mém věku i ideální varianta.

V kádru švýcarského vicemistra najdeme velká florbalová jména. Motivace je asi veliká prosadit se mezi nimi, že?
Nebude to rozhodně jednoduché, ale je to opravdu velká motivace se prosadit, abych si mohl zahrát s hráči jako jsou Tatu Väänänen či Joonas Pylsy. Doufám, že budu mít možnost si s nimi zahrát i v lajně a ukázat své schopnosti po jejich boku.

S jakými cíli vstupujete do švýcarské mise?
Cíle mám vždycky nejvyšší, tedy titul. Myslím si, že ve Wileru určitě také nemají jiný cíl.

To byl ten týmový a co individuální?
Byl bych moc rád, kdyby mi toto angažmá pomohlo nakouknout třeba i do reprezentace. Chci se zapracovat do sestavy a brankami a asistencemi pomoci týmovému úspěchu. Moje očekávání od následujícího ročníku jsou opravdu jen ty nejvyšší.

Na jak dlouhou dobu jste se domluvili na spolupráci?
Nyní mám podepsanou smlouvu na jeden rok a potom se uvidí, jak dál. Doufám, že zaujmu natolik, že bude zájem o prodloužení spolupráce, nebo mi angažmá ve Wileru otevře další nové možnosti. 

Kdy se chystáte odcestovat do země helvétského kříže?
Do Švýcarska bych se měl vydat na konci tohoto měsíce, přesné datum se ještě dozvím, ale červenec by měl být můj poslední měsíc v České republice.

Jak jste na tom s němčinou?
S němčinou na tom nejsem moc dobře. Tu jsem nepoužíval nějakých šest let, tudíž budu muset oprášit základy a pomalu se do toho dostat. Trochu doufám, že i s angličtinou si ve Švýcarsku poradím, vzhledem k tomu, že v týmu hraje více cizinců.

​Zmínil jste, že jste studentem. Máte v plánu ve Švýcarsku ke florbalu a studiu přidat ještě pracovní zkušenost?
Ano, rozhodně. Budu pracovat třikrát týdně, ještě přesně nevím kde, ale ke florbalu a škole rozhodně přidám nějakou pracovní zkušenost. Je to podle mě určitě dobrá věc vyzkoušet si práci v cizině a v jiném jazyce.

Po třinácti letech opouštíte svůj mateřský celek. To se asi odchází těžce.
Opustit Bohemians pro mě bylo jedním z nejtěžších životních rozhodnutí, protože s většinou kluků, se kterými jsem hrál poslední sezonu, se znám od svých začátků, tedy od devíti let. Trenér Michal Jedlička mě doprovází po celou kariéru, ale tohle pro mě byla obrovsky lákává nabídka a myslím si, že i do budoucna to byla jak pro mě, tak pro Bohemians dobrá volba.

Co se Vám vybaví jako první, když se řekne Matyáš Krebner a Bohemians?
Momentů je opravdu spousty. Pro mě byl asi tím největším první juniorský titul pro Bohemians v historii, který se nám podařil vybojovat s mým ročníkem. Jsou to ale i mnohé okamžiky v mužské superlize. Mohu zmínit vítězný gól v prodloužení před kamerami České televize proti Spartě, nebo docela nedávný gól, nějakých pět sekund před koncem klání s Chodovem. To jsou vzpomínky, na které se jen tak nezapomene a já jsem šťastný, že jsem to mohl prožít s touto partou.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek