{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


OTÁZKY A ODPOVĚDI: JAK FUNGUJÍ OCHRANNÉ ZÓNY?

Obrázek ke článku
26. 2. 2021

Aby se v turbulentní sezoně vytvořily co možná nejférovější podmínky, vznikly po diskusi Komise elitního florbalu a medializace s elitními kluby speciální ochranné zóny, které nabízejí týmům čtrnáctidenní lhůtu na dohrání odložených duelů v základní části i v play-off. Jak ale přesně fungují, se dozvíte v odpovědích na nejčastější otázky níže.

Jaký je základní účel ochranných zón?

Tyto zóny chrání kluby, aby v případě nepříznivých okolností nemusely být jejich zápasy na konci základní části kontumovány. Pokud se klub v úplném závěru základní části dostane vinou karanténních opatření do problémů, může si duel dohrát právě v ochranné čtrnáctidenní zóně, která předchází startu vyřazovacích bojů. „Cílem je rozhodnout ideálně všechna utkání na hřišti a ne od zeleného stolu. Ochranné zóny mají pomoci tam, kde by již nebyla možnost zápas odložit,“ vysvětluje předseda KEFAM Martin Musil.

Mohou se v ochranné zóně dohrávat libovolné zápasy?

Ne. Ochranné zóny nevznikly kvůli tomu, aby si v nich týmy mohly dohrávat libovolné duely, které během základní části nezvládly kvůli nejrůznějším důvodům absolvovat. Základním účelem ochranných zón je zajistit rovné podmínky pro ukončení základní části, proto je možné je využít k dohrání utkání, jež byla v plánu v posledních 14 dnech základní části nebo již byla jednou odložena z karanténních důvodů a znovu by se musela odložit z důvodu karantény druhého týmu, který byl v původním termínu připraven hrát.

Budou ochranné zóny platit i v play-off?

Ano. Na konci každé fáze nadstavbové části následuje čtrnáctidenní lhůta, ve které je možné odložené zápasy v případě nutnosti dohrát tak, aby nedošlo ke kontumaci ve prospěch jednoho či druhého celku. „Mělo by se rozhodovat na hřišti. Pokud tým vede v sérii 3:0 a nakazí se covidem či je výrazně ovlivněn karanténou, tak by bylo nefér, aby soupeř postoupil bez dalšího boje,“ říká Zdeněk Mlčoušek, ředitel soutěžního úseku Českého florbalu.

Proč ochranné zóny přetrvávají?

O zachování ochranných zón se zasadili prezidenti klubů, kteří v září loňského roku stáli u samotného vzniku myšlenky těchto záchytných lhůt pro dohrání odložených duelů. Jejich podpora zvoleného řešení je v tomto případě klíčová. „Prezidenti superligy i v lednu jasně vyjádřili podporu zachování již v září dohodnuté dvoutýdenní ochranné zóny po základní části i v každém kole nadstavby, aby se co nejvíce předešlo nezaviněným kontumacím. Tento princip ochrany tak prodlužuje standardní sezonu o šest týdnů,“ vysvětluje člen KEFAM Pavel Palata principy aktuální termínové listiny.

„Je samozřejmě možné, že některá z ochranných zón bude z výše uvedených důvodů nevyužita, i na to se myslelo a kluby mají možnost po dohodě rozehrát další část dříve a rozložit si tak zátěž v jednotlivých sériích play-off či play-down,“ uzavírá aplikaci principu v nadstavbě Martin Musil.

Tabulka soutěže

Obrázek