{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


PANU KOTILAINEN: VĚŘÍM, ŽE SE SEZONOU JEŠTĚ NĚCO UDĚLÁME

Obrázek ke článku
30. 1. 2020

Po bezmála měsíční přestávce se FBC Ostrava vrátí do superligového kolotoče. Pro modrožlutý celek budou únorové zápasy ve znamení boje o každý bod, na osmé místo a tedy vstupenku do play-off mu jich totiž aktuálně chybí šest a do konce základní části zbývá pouhých pět kol. I proto vedení klubu sáhlo pro posilu až do Finska. Čtěte první rozhovor Panu Kotilainena po příjezdu do České republiky.

Panu Kotilainena, bratra hvězdného Petera, čeká druhou únorovou sobotu první start v české soutěži a hned proti třetímu Chodovu. Finský hráč, jenž dorazil do Ostravy v poslední lednovou neděli, byl v této sezoně zatím bez angažmá. V jeho životopisu najdete 10 sezon působení v Happee a nasbíral také 10 startů ve finské reprezentaci v letech 2009 – 2016. Jednu sezonu také odehrál ve švýcarském Zugu.

Ve finské Salibandyliize odehrál 271 zápasů s bilancí 111 gólů a 94 nahrávek z toho 63 zápasů, 21 gólů a 14 asistencí v play-off. V roce 2014 vyhrál s Happee mistrovský titul a finále si zahrál i v letech 2015 a 2018.

Panu, jaký byl první kontakt s ostravským FBC ohledně přestupu?
K Ostravě mě přivedl její bývalý trenér Michal Rybka (hráč neúspěšně vyjednával s Tigers Langnau, kde Rybka působí, pozn. red.). Dlouho jsem hledal příležitost někde hrát a jednal jsem s vícero kluby, ale z různých důvodů to nevyšlo. Takže jsem rád, že Ostrava mi tu příležitost dala. Je to z hlediska sezony poměrně pozdě a do konce základní části nezbývá moc zápasů, takže si chci užít každou vteřinu na hřišti, protože nevím, který zápas bude poslední.

Jaké jsou vaše první dojmy z FBC?
Podmínky a tým v Ostravě mě ohromily. Zhlédl jsem i několik zápasů FBC a myslím, že má dost velmi šikovných hráčů. Věřím, že se zvedneme a s touto sezonou ještě něco uděláme. Musíme se zkrátka semknout a každý zápas odehrát jako kdyby měl být náš poslední.

Vaše kariéra je nejvíce spjata s Happee, kde jste získal i finský titul. Jak vzpomínáte na dekádu prožitou v tomto klubu?
Happee bylo vždy mou velkou srdcovou záležitostí. Od chvíle, co jsme se naučili chodit, jsme s bratry sledovali snad každý jeho zápas. V klubu jsem vyrostl nejen jako hráč, ale také jako člověk. Jsem všem lidem a trenérům v klubu o to více vděčný za to, co mi dali, když si uvědomím, že jsem nebyl úplně vzorný.

Další vaší florbalovou destinací byl švýcarský Zug, jak vzpomínáte na něj?
Velmi rád, všichni lidé tam byli velmi přátelští, hráči skvělí a klub ambiciózní. Nyní hrají nejvyšší soutěž a od dob, kdy jsem tam byl, hodně vyrostli.

V první zprávě o vašem přestupu jste prohlásil, že chcete ukázat, že stále na to máte. Z jakých důvodů opouštíte Finsko?
Chybí mi zápasy a také život v kabině. Nic takového v „reálném“ světě nenajdete. Chybí mi také pocit, že jsem ze sebe vydal úplně vše, co jsem mohl. To mě vždy naplňovalo.

Jaké jsou vaše nejsilnější stránky?
Jsem dobrý ve čtení hry a také jsem tak trochu všudybyl.

Co očekáváte od Superligy?
Popravdě to zatím nedokážu říct, i proto je to pro mě zajímavé. Ale jsem si jist, že zde potkám velké a tvrdé hráče.

Byl jste někdy v České republice a přímo v Ostravě?
Už jsem tady byl, hráli jsme zde Pohár mistrů. Ale v Ostravě nikdy.

Jeden z vašich bratrů je Peter Kotilainen, velká florbalová hvězda. Sledujete se navzájem?
Ano, já třeba sleduji každý zápas všech svých bratrů, v poslední sezoně jsme ale dokonce poprvé všichni spolu hráli. Peter teď sice léčil menší zranění, avšak už se vrací zpět.

Tabulka soutěže

Obrázek