{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​​​​​​

PLOVOUCÍ STATISTIKY ODHALUJÍ PÁD MLADÉ BOLESLAVI

Obrázek ke článku
21. 4. 2017

Pokud jste ještě neslyšeli pojem plovoucí statistika, nevadí. Nejedná se o nic složitého. Plovoucí statistika sleduje určitý jev v průběhu sezóny a to tak, že po každém kole bere do výpočtu vždy jen x posledních utkání kvůli zohlednění formy týmu. V našem případě si za x dosaďme číslo 5 a můžeme se podívat na vývoj statistik u čtyř nejlepších týmů letošní mužské Tipsport Superligy.

Dvě důležitá hlediska, která ukazují sílu jednotlivých týmů, jsou:

  • Střelecká převaha, vyjádřena statistikou SF% (Shots For%), která udává podíl střel na branku týmu na celkovém počtu střel v zápasech stejného týmu
  • Efektivita střelby, vyjádřena statistikou PDO, která sčítá úspěšnost střelby a úspěšnost zásahů brankářů

Pokud použijeme pětizápasovou (počítá vždy s pěti posledními zápasy) plovoucí formu těchto statistik do jednoho grafu, můžeme studovat následující výsledky:

Křivky ve spodní části grafu sledují týmy dle střelecké převahy nad svými soupeři v průběhu sezóny. Je vidět, že Mladá Boleslav dokázala po celou sezóny v této oblasti nad svými soupeři vynikat. Podobně se jí vedlo i v efektivitě (PDO). V posledních utkáních sezóny v play-off však přišel velký pokles. Tatranu Střešovice se dařilo dramatizovat sérii s Mladou Boleslaví díky daleko vyšší efektivitě. Chodovu se v semifinále dařilo svého soupeře z Vítkovic přestřílet a zároveň byl pražský tým i efektivnější. Ve finálovém zápase se trend posledních utkání potvrdil. Chodovu se nepodařilo Mladou Boleslav přestřílet, udržel si ale vyšší efektivitu.

Efektivitu týmů (PDO) můžeme rozebrat na jeho dvě složky, tedy:

  • Úspěšnost střelby
  • Úspěšnost zásahů brankářů

Podobně laděný graf těchto dvou plovoucích statistik pak vypadá následovně:

Jak vidíme Mladá Boleslav se v posledních utkáních propadla v obou, ve střelecké úspěšnosti i v brankářské úspěšnosti zásahů, ta první však zaostala za ostatními top 4 týmy výrazně. Naopak Chodovu se povedlo herní pohodu gradovat, i v soubojích s kvalitními soupeři v play-off si Pražané drželi velmi nadprůměrné hodnoty.

Aktuální formu lze pojit spíše s plovoucí statistiku PDO než s plovoucí střeleckou převahou. Zatímco výkyvy ve střelecké převaze během sezóny u týmů nejsou většinou až tak výrazné, hodnoty PDO mohou více kolísat. Velmi laicky, když to tam padá nebo když funguje obrana v čele s brankářem, tak úspěšnosti střelby nebo zásahů brankáře po tuto dobu rostou nebo zůstávají nadprůměrné. Sluší se dodat, že tato hypotéza zatím není na datech potvrzena. Zdá se však, že úpadek formy hráčů Mladé Boleslavi přišel v ten nejméně vhodný okamžik, na konci sezóny.

Tabulka soutěže
Obrázek