{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

POMOHL I LOS, VZPOMÍNAJÍ PARDUBICE NA PRVNÍ TROFEJ HISTORIE

Obrázek ke článku
10. 12. 2020

Zbývá pár sekund do konce, v brankovišti je enormní tlačenice. Liberci chybí ve finále poháru 2018/19 jediný gól na vyrovnání, zatímco Pardubice urputně brání. Halou se však rozléhá siréna a je konec. Východočeští florbalisté dotáhli senzaci a získali první trofej v historii klubu.

„Vzpomínky na finále mám jenom pozitivní. Povedlo se nám něco, co jsme asi nečekali a nečekala to ani florbalová veřejnost,“ říká tehdejší kapitán a současný trenér Sokolů Martin Zozulák. Pardubice procházely soutěží zápas od zápasu a postupně se ukazovalo, že mohou pomýšlet i na trofej.

Ve finále, jež se konalo zkraje roku 2019 v Olomouci, porazili svěřenci Ladislava Štancla 4:3 severočeský Liberec. „Samozřejmě se k tomu vracím velmi rád, protože šlo o velký úspěch. Zároveň to byla událost, kterou drtivá většina týmu do té doby nezažila, takže jsme si ji užívali od začátku do konce,“ podotýká Štancl. Z kádru cítil, že si jde pro vítězství a chce svoji příležitost využít.

Pohár postavil Pardubicím ve vyřazovacích kolech soupeře jako Hattrick Brno (11:10 pn) nebo FBC Ostrava (10:4). Liberec se mezitím probojoval přes Bohemians (5:2) či Tatran Střešovice (4:3). Severočeši navíc byli favoritem, když se drželi v horní půlce superligové tabulky. Zato Sokoli se průběžně pohybovali kolem jedenáctého místa. Velké osvěžení proti minulým třem ročníkům, kdy utkání mělo vždy stejné složení Mladá Boleslav – Vítkovice.

Zozulák u gólu i na trestné

Oba kluby tušily, že toto je jedinečná šance získat pro sebe premiérovou trofej. „Celý tým jel do Olomouce spíše s očekáváním a velkým natěšením než s nervozitou. Hodně kluků takto velký zápas nikdy nehrálo, ale nemyslím si, že by se to nějak podepsalo,“ hodnotí Zozulák. Právě kapitán Východočechů měl zkušenosti z mistrovství světa 2014 a spoluhráči se o něj mohli opřít.

„Vzájemných duelů s Libercem máme v Pardubicích odehráno opravdu hodně. Ani v tomto finále jsme se asi neměli čím překvapit,“ uvažuje Štancl. Sokoli věděli, že soupeře táhne jeho elitní lajna a že protivníkovi vyšla první půlka sezony. Proto bylo potřeba zůstat před ním na pozoru. „Bylo jasné, že to bude hodně o tom, kdo bude chtít o trochu víc,“ doplňuje bývalý kouč.

V samotném zápase dal první gól Liberec, jenže Pardubice zůstaly v klidu a vybudovaly si náskok 4:1. Jednu z branek zaznamenal i Zozulák, když se k němu při přesilovce odrazil míček a zvyšoval z rychlého brejku. Sokoli kontrolovali skóre a doufali, že rival už nebude dělat problémy.

Přání se ovšem úplně nenaplnilo. Ve třetí třetině se FBC přiblížilo na rozdíl jediného gólu a připravilo Pardubicím krušnou poslední desetiminutovku. Kontaktní trefu na 3:4 dával Lukáš Veselý zrovna ve chvíli, kdy Zozulák seděl na trestné lavici a pouze sledoval, jak míček letí do sítě. „Ke konci hodně tlačili. Pamatuji si, že nám fantasticky zachytal jako mladíček Martin Haleš,“ vyzdvihuje legenda klubu.

Halešovi tehdy bylo sedmnáct let, hrál první sezonu mezi muži a ukazoval přesvědčivé výkony. Jako by proti dospělým chytal odjakživa. A co bylo pro Pardubice nejdůležitější, nezklamal ani v pohárovém finále. „Když si uvědomím, že ještě týden předtím jsem byl na antibiotikách a s minimálním tréninkem, bylo to dost fyzicky náročné,“ přibližuje gólmanský talent. Proti Liberci čelil devatenácti střelám, měl úspěšnost přes 84 procent a stal se hráčem zápasu.

„S odstupem času vidím určité chyby, které jsem udělal. Ale na tu dobu jsem určitě předvedl kvalitní a dobrý odrazový můstek pro celou svoji kariéru,“ uvažuje Haleš o klíčových momentech utkání. Hlavně si vybavuje poslední sekundy, během nichž svěřenci Zdeňka Skružného neskutečně tlačili a sahali po vyrovnání. „Liberec měl obrovský nápor v šesti. Tři nebo čtyři soupeři čekali u malého brankoviště, několik kluků od nás zase leželo na zemi a blokovalo,“ popisuje hektický závěr.

Když ale zazněla siréna, napětí a stres vystřídala obrovská euforie. Oslavy si pak Pardubice užily na hřišti, v kabině i po cestě domů. Také Zozulák si vybavuje závěrečnou řežbu. „Utkání jsme neuvěřitelně vydřeli a podali skvělý týmový výkon. To si myslím, že tenkrát rozhodlo. Touha zvítězit, která byla u nás o trochu větší než na straně Liberce,“ oceňuje pardubický tahoun.

Štancl navíc připomíná, že Severočeši dali hned dvě branky ze tří v početní výhodě. „Snížení pramenilo z našich vyloučení a neubráněných oslabení než z toho, že by se obraz hry radikálně změnil,“ usuzuje tehdejší trenér. Potom už sice Sokoli další šance neproměnili, ale vedení díky koncentraci a nasazení udrželi do konce zápasu.

„Měli jsme i štěstí na los, které jsme dokázali využít.“
Ladislav Štancl, tehdejší trenér Pardubic

Pardubice tak dosáhly na obrovský úspěch. V superlize však uhrály třinácté místo a musely se zachraňovat v play-down. „Je potřeba si přiznat, že jsme v poháru měli trochu kliku na los. V naší části pavouka jsme se prakticky nepotkali se soupeři ze superligové top čtverky,“ uznává Zozulák. Například Boleslav skončila už v osmifinále a Vítkovice s Chodovem neprošly přes čtvrtfinále. „Nebudeme si nic nalhávat, o to jednodušší bylo vyhrát,“ dodává.

„Pohár je specifický tím, jak se vyvine pavouk. Jelikož největší favorité vypadli už v předchozích kolech, bylo finále jiné než obvykle,“ vrací se k cestě za trofejí Štancl. Nebere ji ale jako hlavní moment ročníku. „Pro mě osobně byl v sezoně větší úspěch, jakým způsobem jsme zvládli play-down,“ míní. Superliga je totiž dlouhodobá soutěž a je těžší v ní obstát. „V poháru může mít tým štěstí na los a pavouka, které jsme měli i my a dokázali ho využít,“ objasňuje Štancl.

Přesto to bylo právě pohárové finále, co značně pomohlo Halešovi do nominace na světový šampionát juniorů 2019 v Kanadě. Tam pardubický mladík zazářil, mimo jiné dvakrát vychytal Švédy a získal s reprezentací senzační zlato. „Řešili jsme s trenérem gólmanů Romanem Vítkem, že kdyby se mi toto utkání povedlo, mohou se zvýšit moje šance na mistrovství světa. Myslím si, že tento výsledek určitě pomohl,“ dodává Haleš.

A může se podobný milník v Pardubicích zopakovat? „Je to určitě snazší než v superlize. Je to hodně o štěstí a nehraje se klasicky na čtyři vítězné zápasy jako v play-off. V jednom pohárovém utkání se může stát cokoliv a teoreticky můžete dojít až na vrchol,“ přemítá Zozulák.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek