{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

REKORDMAN CURNEY: RITUÁL NEMÁM, ALE VEZMU SI GÓLOVOU HOKEJKU

Obrázek ke článku
9. 6. 2021

Superfinále je opravdu již za rohem. Týmové obsazení je stejné jako v posledních dvou letech. Bodovým rekordmanem nejen v rámci play-off, ale i v rámci celého Superfinále florbalu je mladoboleslavský tahoun Jiří Curney. „Hraje se a to je nejdůležitější,” připomíná jedna z největších superligových hvězd.

Dlouhé přípravy na jedinečný zápas vrcholí a v sobotu 12. června se rozhodne o nových šampionech. Do Mladé Boleslavi přišel jednatřicetiletý útočník před sezonou 2013/14 a od té doby své působiště již nezměnil.

Své první Superfinále florbalu si zahrál právě v dresu středočeského celku v roce 2015. Titul poprvé zvedl nad hlavu o tři roky později. Celkově má na kontě již tři česká prvenství a v UNYP Areně k nim může přidat třetí. V cestě za vítězstvím však bude proti Mladé Boleslavi stát opět vítkovický klub.

Curney platí za ostříleného mazáka. Aby také ne, když vládne statistikám základní části i play-off a jako první v historii vyřazovacích bojů překonal magickou hranici sta vstřelených gólů. Aktuálně jich má 103 a svou sbírku může ještě rozšířit.

V superfinále vás čeká již tradiční soupeř – Vítkovice. Po semifinálové sérii s Chodovem jste měli spoustu času na přípravy. Byly nějak specifické?
Zaměřovali jsme se převážně na naši hru. Ty týmy se moc dobře znají, takže se nemají moc čím překvapit. Vymýšlet nějaké velké věci nemá moc smysl. My víme, jak hrají Vítkovice a ty zase ví, jak hrajeme my. Budeme se prostě snažit hrát naši hru, jak nejlépe to půjde.

Oproti minulým vrcholům bude letošní superfinále jiné. Vnímáte určitá specifika?
Letošní superfinále je rozhodně trošku jiné a i celá sezona byla specifická. Jinak rozhodovat bude stále ten jeden zápas. Novinkou je takto dlouhá pauza mezi semifinále a finále, což je samo o sobě jiné oproti ostatním ročníkům. Nejvíce asi rozhodne, jak se s tím který tým letos popere.

Vloni byla sezona ukončena kvůli koronaviru předčasně. Letos už se ale můžete o titul českého mistra poprat. Jak moc vás to těší?
Upřímně bych raději hrál sérii. Superfinále v O2 areně nebo i v Ostravar Aréně je rozhodně velký zážitek, ale já jsem hlavně rád, že se ta sezona vůbec mohla hrát a dohrát. To, že je to na UNYPu, mi asi nevadí. Kdyby se hrálo v prázdné O2 areně, bylo by to spíše smutné. Beru to tak, že se to hraje a to je nejdůležitější.

Ročník se blíží ke konci. Jak náročná byla příprava na superfinále?
Je to extrémně těžké, protože ta sezona byla strašně dlouhá. Spousta pauz, spadli jsme do karantény, přerušení soutěže atd. Tím, jak je už dlouhá, je to velmi náročné hlavně na hlavu. Je to však stejné pro všechny a musíme se s tím poprat.

Máte nějaké předzápasové rituály, bez kterých by to na palubovce opravdu nešlo?
Nejsem na tohle moc pověrčivý, takže ani žádné rituály nemám. Mám jen věci, které člověk prostě opakuje, když se mu daří. Ale nejsem na tohle moc ujetý. Navíc vzhledem k tomu, že poslední zápas byl ani nevím kdy, tak rituály moc nedržím. Budu se prostě snažit vzít správné boty, gólovou hokejku a přijet do správné haly (smích)​.

Budete superfinálový den začínat, jak vy říkáte „pohodička jedině u kafíčka“?
Kafíčko tam bude určitě a rozhodně ne jedno, ale minimálně jedno bude i s tou pohodičkou (smích). 

Máte malou dcerku. Vnímá již florbal? Je to vaše největší fanynka?
Vnímá ho asi tak, že ho občas spolu doma hrajeme, vlastně skoro denně. Ale co vím, tak zápasy ještě moc neprožívá. Jestli je moje největší fanynka, to ještě nevím, ale snad ano (smích). Ještě z toho nemá úplně rozum, jelikož nemá ani dva roky. Ale ví, že se něco děje.

ČTĚTE TAKÉ: Vyhraje ten, kdo bude po titulu víc toužit, říká Novotný

Jak náročné je fungovat jako profesionální hráč a zároveň jako táta?
Tyhle role se dají v pohodě skloubit, ale není to sranda. Denní režim se mi dost změnil, ale snažím se zapojit, jak to jen jde. I když se mi s narozením malé, samozřejmě v pozitivním smyslu, změnil život, tak to jde všechno zvládnout. Když jsem doma, tak jsem táta a když na hřišti, tak tím nejlepším sportovcem.

Jste vyhlášený pointmaker a rekordman v počtu gólů v play-off. Bude v tomto superfinále platit vaše oblíbené pravidlo „není ranky, není branky“?
Vzhledem k tomu, že těch gólů dávám míň a míň, tak uvidíme. Celkově jsem za svá superfinále moc gólů nedal, takže třeba to prolomím právě na tom nadcházejícím. Samozřejmě, že není ranky, není branky platí pořád a bude platit vždycky. Bez střely dáte gól těžko.

Těšíte se na volno po sezoně a budete vůbec nějaké mít?
Já doufám, že budeme mít nějaké volno, protože se na něj těšíme úplně všichni, až budeme moci vypnout hlavu. Jak už jsem říkal, tal sezona byla dlouhá a tréninků byl nespočet, takže se fakt těším na odpočinek. Orazíme si, zregenerujeme a poté se začneme připravovat na novou sezonu.

Jak volno strávíte?
To zatím vůbec netuším, protože ještě nemám žádné plány. Budu určitě odpočívat a uvidím, co vymyslím.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek