{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ŠESTIGÓLOVÝ DÉMON KLÁPA: BRANKY? SVÉ VÝKONY PODLE NICH NEMĚŘÍM

Obrázek ke článku
22. 9. 2022

Po třech kolech vládne tabulce střelců vinohradský Vojtěch Klápa, který má na svém kontě již devět branek. Hned šesti trefami se podepsal pod úvodní triumf SKV v této sezoně proti České Lípě a jen o jeden zásah zaostal za historickým sedmigólovým rekordem, na nějž dosáhla zatím čtveřice florbalistů. Naposledy se to v uplynulém ročníku povedlo Milanu Tomašíkovi.

Královské Vinohrady zatím prožívají povedený vstup do nové sezony Livesport Superligy. Pražané po prohře v úvodním kole se střešovickým Tatranem zvládli duely s Českou Lípou a Otrokovicemi a na kontě tak mají i díky benešovskému odchovanci šest bodů.

Devatenáctiletému útočníkovi se v létě přeměnilo hostování v přestup a vloženou důvěru zatím Klápa splácí bravurně, prosadil se v každém kole. Nejvýrazněji ale právě proti Lípě. „V tom zápase jsem se dostal do řady příležitostí a jsem rád, že mi to tam napadalo. Snad to nebyl poslední zápas, kdy se mi to povedlo. Je potřeba se do šancí tlačit a ono to přijde‚“ věří opora Vinohrad.  

Ze tří zápasů jste odcházeli dvakrát jako vítězové. Se startem sezony panuje zřejmě spokojenost. 
Jsme rádi za dvě výhry, protože jsou to pro nás důležité body. Zároveň se jednalo o soupeře, se kterými body chceme sbírat. Na druhou stranu vidíme určitě spoustu věcí, na kterých potřebujeme pracovat. Jsou to především třetí třetiny, protože jsme se dostávali do vedení a nakonec se báli o výsledek. Jsme ale spokojeni, výhry nám dodali trochu klidu a sebevědomí. 

Zmiňoval jste výsledkově nepovedené třetí třetiny. Čemu to přisuzujete? 
Řekl bych, že je to tím, že se dostaneme pod tlak a začneme se strachovat o výsledek. Najednou nehrajeme svoji hru, na kterou jsme zvyklí. Trochu jí přestaneme věřit a přesuneme se k bránění, čímž se pak soupeři dostávají do tlaku.

Vám se střelecky nadmíru daří, prosadil jste se v každém duelu. Celkem devět tref, jste na čele střelecké tabulky soutěže...  
Snažím se přímo plnit tu svojí roli. Měl bych se tlačit do šancí. Mám samozřejmě radost, že mi to tam padá. Na druhou stranu to není to, čím bych měřil svůj výkon. Spíše se soustředím na to, abych předváděl svou hru a plnil tu roli, ve které jsem pro tým nejvíce platný.

V zápase s Českou Lípou jste rozpoutal brankostroj, dal celkem šest přesných zásahů, takže se dá říci, že to byl nezapomenutelný večer, že?
To rozhodně. Když to však vezmu, tak se v řadě zápasů dostávám do tolika šancí, jako proti Lípě. Věřím tedy, že by nějaký takový mohl klidně ještě přijít. Jedna věc je, jestli to tam padne. Primárně se však chci do těch šancí dostávat. V tom zápase jsem se dostal do řady příležitosti a jsem rád, že mi to tam napadalo. Snad to nebyl poslední zápas, kdy se mi to povedlo. Je potřeba se do šancí tlačit a ono to přijde.

Před sezonou se vaše hostování ve Vinohradech změnilo v přestup. Vnímáte díky tomu třeba větší důvěru na hřišti, když jste se stal právoplatným hráčem klubu? 
​Jestli se jednalo o hostování nebo přestup, tak v tom rozdíl nevnímám, to je spíše administrativní věc. Rozhodně však vnímám, že dostávám více prostoru v týmu, to je pro mě velké pozitivum. Vnímám důvěru od trenérů, mám možnost hrát svojí hru. Nejsem svazován určitými věcmi, mám na hřišti větší volnost, cítím se celkově lépe, což mi dodává během utkání klid. Věřím, že na to navážu v dalších duelech.

Tým obecně prošel před novou sezonou velkými změnami. Jak se podařilo zapracovat nové hráče? 
Je to určitě příjemná změna, protože se tým poměrně proměnil a přišli hráči, kteří tomu dávají novou energii. Je na nich vidět, že chtějí vyhrávat, takže vlastně díky tomu bych řekl, že se zlepšila i atmosféra v týmu. Jsou to hráči, kteří do všeho dají všechno, protože cítí, že je to pro ně velká šance hrát nejvyšší soutěže.

K týmu se přidaly i tři posily z Austrálie. Jak vnímáte tyto přesuny? 
Jsou to velice šikovní hráči. Je vidět, že si ještě zvykají na styl, který tady hrajeme. Vše je pro ně dost odlišné, například tréninkové tempo je u nás úplně jiné, protože se tu trénuje o něco více než v Austrálii. Rozhodně jsou zajímavým přínosem a vytvářejí v týmu pozitivní atmosféru, protože zahrát si nejvyšší soutěž u nás je pro ně také velká šance. Hlavně bratři Gärtnerovi jsou oba šikovní hráči, takže do hry vnášejí něco nového, což jsme přesně potřebovali.

Došlo i na výměnu realizačního týmu. Co nejvíce se změnilo? 
Řekl bych, že co se týče hry, tak ta se nějak výrazně nezměnila. Je pravda, že hrajeme trochu více odvážnější florbal směrem do útoku. To je za mě způsobené tím, že máme více útočně laděné hráče oproti minulé sezoně. Noví trenéři jsou samozřejmě novým impulsem, po těch ne tolik povedených sezonách to je vnímáno určitě pozitivně.

Jaké jsou vyhlídky do konce ročníku. Stanovili jste si v kabině týmový cíl? 
Týmově jsme si nic nestanovili. Každý z nás to má nějak v hlavě. Chceme se rozhodně vyhnout play-down. Na druhou stranu víme, že na sebe nechceme vytvářet nějaký tlak, moc to neřešíme. Snažíme se jít zápas od zápasu, hrát o body s každým, nebát se soupeřů a držet vítěznou atmosféru v týmu.

Tabulka soutěže

​​

Obrázek