{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ŠLO O POZITIVNÍ IMPULZ, HODNOTÍ KOUČ NOVOTNÝ STÁŽ V DALENU

Obrázek ke článku
23. 11. 2020

Uplynulou pauzu Livesport Superligy využil k florbalové cestě na sever. Boleslavský kouč Petr Novotný odjel do švédského Dalenu, kde absolvoval trenérskou stáž. „Rozhodně je pozitivní nakouknout do jiných týmových i národních mentalit, člověka to vždy obohatí,“ líčí po návratu.

Novotný strávil na stáži ve městě Umeå jeden týden. Proto měl skvělou možnost sledovat, jak se v elitním klubu pracuje, co se děje na trénincích a jak vypadá zázemí Dalenu. Zároveň byl nablízku svým svěřencům z Mladé Boleslavi, kteří za IBK hráli během přestávky v Česku.

Jak na stáž v Dalenu budete vzpomínat?
Byl to takový můj první výjezd z pozice trenéra. Hlavně jsem tak sledoval věci, které řeším v domovském klubu. Jelikož šlo o první podobnou zkušenost, cítil jsem, že je to velmi přínosné a že mě to bavilo. Je to potřeba, aby se člověk neustále rozvíjel a nestagnoval ve svém známém prostředí. Je důležité mít tyto zážitky a těším se, až budu moct v příštím roce zase někam vyjet a porozhlédnout se, jak to dělají jinde.

Vyrazil byste opět do Švédska, nebo vás láká jiná země?
Popravdě, Švédsko mě baví, mám tu zemi rád nejen po florbalové stránce. Co se týče zrovna florbalu, je velice příjemné, jakou tam má úroveň i hezké haly. Ale předpokládám, že moje příští cesta by mířila do Finska. Je to zase trochu jiná kultura a na florbal mají jiný pohled, což je znát na tamní hře. Proto by mě Finsko lákalo nejvíce.

Čím na vás Dalen zapůsobil?
Klub dobře znám díky dlouhodobému partnerství s naším klubem. Jezdíme tam každý rok na turnaj a oni zase hrají turnaj u nás. I když se však známe poměrně dobře, zapůsobila na mě profesionalita vedení i hráčů. Navzdory tomu, že podmínky pro sport mají mnohdy mnohem složitější než my v Česku.

V čem konkrétně?
Dalen třeba cestuje tisíc kilometrů na zápas a stráví tím v součtu tři dny. Je vidět, že sport pro ně znamená hodně a přistupují k němu zodpovědně. Není to pro mě úplně nová informace, ale jejich přístup je určitě velmi působivý.

Jaké bylo porovnat boleslavské prostředí s tím v Dalenu?
Z hlediska zázemí bych vyzdvihl, že Dalen má krásnou halu. V Boleslavi však máme také skvělé možnosti pro trénink, takže podmínkami pro jednotlivé hráče i tým jsme na tom srovnatelně. Nicméně sport ve Švédsku, což se netýká jen florbalu, má úplně jinou váhu v rámci společenských hodnot. Už to je prvek, jenž zapříčiňuje nějaký rozdíl.

Čím se to podle vás projevuje?
Je to o nastavení lidí. V našem prostředí jsme zvyklí nacházet výmluvy a hledat spíše to, co nejde. Když však vidím ve Švédsku podmínky, které nejsou nijak rozdílné od těch našich, zdá se mi jejich odhodlání mnohem větší. Ale to je takový subjektivní dojem. Prostě bych řekl, že nastavení švédské společnosti směrem ke sportu je jiné.

Lze s tím pracovat a docílit, abychom se v Česku přibližovali tomu severskému uvažování?
Rozhodně si to nepřenesete do jednoho sportu nebo jednoho klubu. Je to otázka celospolečenská, jak se sportovec odmala vychovává a jak je mentálně nastavený ve chvíli, kdy přechází do dospělého sportu. To nelze v tak velké míře změnit jen naším interním nastavením v klubu. Myslím si, že nám trošku chybí profesionální chování. Pořád čekáme na profesionální podmínky, abychom se mohli chovat profesionálně, ale ono to jde i bez nich. Jasný důkaz je právě Dalen, kde to není žádný profi sportovec, ale pracující lidé nebo studenti.

Jakou mají v Dalenu prestiž čeští hráči a český florbal obecně?
Doba se vyvíjí. Zrovna Dalen má s českými hráči bohatou zkušenost a troufám si tvrdit, že pozitivní, což je jedna důležitá věc. Tou druhou je, ne že by z nás Švédové měli nějaký přílišný respekt, ale asi začínají vnímat, že máme v Česku zajímavé hráče. To dříve úplně nebylo a vypovídá o tom i skutečnost, kolik hráčů se tam vydalo během pauzy. Navíc se v zápasech neztratili, takže v tomto vidím velký vývoj. Procento elitních hráčů mířících do Švédska bude čím dal větší.

Můžete zkušenostmi ze stáže přispět celkově k rozvoji Livesport Superligy?
Tuto ambici asi nemám, především jsem potřeboval efektivně využít pauzu, jež ve florbale vznikla. To se krásně spojilo s odjezdem našich kluků do Dalenu, kde jsem je mohl sledovat. Rozhodně je však pozitivní nakouknout do jiných týmových i národních mentalit, člověka to vždy obohatí. Ne že bych si potřeboval něco rovnou přenášet, ale jak vás tyto zkušenosti ovlivní, tak se to na vaší práci možná někde projeví. Ale kolikrát to člověk ani nemusí v tu chvíli poznat. Šlo jednoduše o pozitivní impulz do další práce a potvrzení si, jestli vaše cesta není úplně lichá nebo zda v jiných klubech uvažují podobně.

Zmínil jste možnost sledovat vaše svěřence ve Švédsku. Jak jste s jejich výkony spokojen?
Myslím si, že jsme všichni spokojeni. Jak hráči, tak my jako trenéři a vedení. Odjížděli hrozně narychlo, tady skoro tři týdny netrénovali v hale a byli v těžké pozici. A přesto si vydobyli hodně prostoru. Většina kluků nastoupila skoro do každého utkání a odehráli maximum, co šlo. Pro nás je důležité, aby poznali nové prostředí a sáhli si na své maximum, protože tam museli bojovat sami za sebe. Ukázalo se, že stojí za to a že si zaslouží šanci v zápasech. Řekl bych, že i oni musí být spokojeni. Zanechali dobrou stopu i přes složitou situaci, kdy se všechno řešilo narychlo.

Nyní už se rozjíždí plán české superligy. Jak kvitujete, že se florbal opět dává do pohybu?
Samozřejmě jsem velmi rád. Už můžeme trénovat a scházet se společně, to je pro mě jako trenéra hrozně důležité. Nejste odstřihnutý od týmu. Když máte odstup od mužstva, je těžší předávat motivaci do práce a tréninku. Kolikrát je to nepříjemné, protože všichni pociťujeme nejistotu ze situace okolo. Je tak dobře, že teď můžeme trénovat.

Co říkáte na možnost hrát utkání?
Je dobré hrát zápasy, ale bylo by fajn, aby se ty duely už opravdu odehrály. Aby se nestalo, že za čtrnáct dnů budeme situaci přehodnocovat. Byl bych smutný, kdybychom nastartovali superligu, chodili před každým víkendem na test a opět se rozhodlo, že se holt musí zavřít. Je to riskantní i pro zdraví hráčů – stále začínat znovu, opouštět halu a zvykat si každých pár týdnů na ten sport. Už teď se nám ukazuje, že to přináší zranění, a podobné problémy to zřejmě přináší ve všech sportech. Doufám, že máme před sebou poslední začátek a už se soutěž dohraje.

Vedle klubové úrovně jste koučem chlapeckého výběru U17 – západ. V čem vidíte největší přínos těchto kempů?
Myslím si, že pro rozvoj hráčů je důležité se potkávat s těmi nejlepšími v konkurenčním prostředí. Za další velký přínos považuji vzdělávání, které kempy nabízí. Nejlepší by bylo tyto hráče naučit, aby měli chuť se učit, aby to pro ně byla samozřejmost i touha. Když to v tomto věku zvládnou, mohou je ve sportu čekat velké věci.

Tabulka soutěže

Obrázek