{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


ŠTULPNOVÁ AFÉRA ZAPOMENUTÁ. JAK BLACK ANGELS OSLAVILI POSTUP

Obrázek ke článku
14. 11. 2020

V sezoně 2017/2018 jim historický postup utekl, o rok později se to už ale podařilo. Florbalisté Black Angels  druhým rokem působí v mužské nejvyšší soutěži, kterou si dokázali vybojovat po velmi dobře zvládnutém play-off, v němž ani jednou neprohráli.

Když v roce 2015 ambiciózní klub, který byl po velkou dobu trochu upozaděný za největšími pražskými celky, přivedl na trenérskou lavičku uznávaného Tomáše Janečka, o rok později realizační tým doplnil Petr Pajer a hráčský kádr třeba budoucí kapitán Jan Hněvkovský, bylo jasné, že bíločerní se nebudou chtít smířit pouze s pravidelnou účastí ve druhé nejvyšší soutěži.

„Kvůli narození druhého potomka jsem skončil v Mladé Boleslavi a rok se věnoval jen rodině. Před další sezonou mě oslovil Vojta Pavlík a já mu řekl, že jsem kvůli dětem omezil florbal a nemohl bych tomu dávat tolik. Nicméně neumím dělat svoji činnost bez cíle, a tak jsme si dali horizont postupu do tří až čtyř let, což je reálné i v omezeném režimu.“ popisuje svůj příchod zkušený kouč Janeček.

Po dvou poznávacích ročnících přišla sezona další, ve které Black Angels měli potvrdit svůj vzestup. A jak se očekávalo, tak se i stalo. Svěřencům trenérů Janečka a Pajera se dařilo o poznání lépe. Černí andělé se ziskem 49 bodů obsadili po základní části skvělé druhé místo. Pražany především zdobila útočná fáze, jelikož jako jediný celek dokázali překročit magickou hranici dvou stovek branek. Konkrétně jich nastříleli 217.

Po suverénně zvládnutém čtvrtfinále s Kunraticemi 3:0 na zápasy přišlo na řadu další derby, tentokrát s Královskými Vinohrady. Tato série se divákům dostala do podvědomí především kvůli „štulpnové aféře“, ve čtvrtém utkání na hřišti soupeře. Vinohradští minutu a půl před koncem upozornili rozhodčí, že jeden z hráčů soupeře má každou štulpnu jinou. Tým tak dostal možnost přesilovky, kterou umocnil o hru bez brankáře, a v power play vyrovnal. V prodloužení pak Vinohrady přidaly rozhodující branku a celou sérii vyhrály 3:1 na zápasy.

„V tu chvíli to byl jeden z nejvíc hořkých momentů mé kariéry. Teď už na to můžeme koukat, jako na životní zkušenost, možná to tak mělo i dopadnout. Náš čas přišel ve správný moment.“ vzpomíná na netradiční situaci kapitán Jan Hněvkovský. „Určitě je rivalita mezi námi doposud, Vinohrady chci vždy porazit. Podle mého je to ale taková ta zdravá rivalita,“ podotýká.

„Tehdy to bylo pro nás určitě hořké a kruté. I v návaznosti na to, že po sezoně měli kluci extraligové nabídky a bylo tedy velmi těžké kádr udržet. Bylo důležité, že se nám to povedlo a byl to první krůček k našemu cíli.“ líčí krušné léto třiačtyřicetiletý kouč.

V následující sezoně Black Angels poznali v základní části pouze čtyřikrát pachuť porážky a se ziskem 68 bodů ji ovládli s tříbodovým náskokem před druhým Hattrickem Brno. Ve čtvrtfinále potom „bleci“ smetli Havířov 3:0 na zápasy. V semifinálové sérii narazili bíločerní na Karlovy Vary. Právě série s nimi byla jednoznačně nejvyrovnanější. Všechny tři duely se musely rozlousknout v prodloužení nebo nájezdech. Black Angels nakonec i tuto sérii ovládli v poměru 3:0.

„V sérii s Karlovými Vary jsme bojovali hodně sami se sebou. Soupeř výborně bránil a na nás trochu dolehl tlak, který na favorita v průběhu sezony vždy dolehne. Kluci se semkli a ukázali, že tým měl velký charakter.“ popisuje Janeček. „Ve všech třech utkáních jsme vždy inkasovali ke konci vyrovnávací branku. V prodloužení nebo druhý zápas v nájezdech se nám naštěstí vždy povedlo utkání překlopit na naši stranu. Někdo by to mohl nazvat náhodou nebo štěstím, ale za mě jsme ukázali velkou týmovost a chuť jít si pro vítězství.“ přidává Hněvkovský. Právě jednatřicetiletý zkušený útočník rozhodl druhé utkání série v samostatných nájezdech. „Je to jeden z nejsladších momentů mé kariéry. Doteď vzpomínám, jak jsme sebe poté naskákali.“

Postupem do finále si Black Angels zajistili minimálně baráž o Superligu. Pražané ale nechtěli nechat nic náhodě a hodlali postoupit rovnou po finálové sérii s Hattrickem Brno. Po domácích vítězstvích 6:3 a 8:5 se poslední krůček chystali učinit v Brně.

A podařilo se.

V prodloužení třetího utkání rozhodl po souhře dvou odchovanců Daniela Ludvíka a Jakuba Renčína druhý jmenovaný a odšpuntoval velké oslavy. „Tenhle moment jsem si vysnil. Byl to krásný pocit, na který budu vždycky vzpomínat,“ prohlásil Jakub Renčín, který prožil skvělý ročník. Dnes již člen širšího českého reprezentačního výběru nastřádal během základní části skvělých 81 bodů za 43 branek a 38 asistencí. „Před sezonou jsem měl pohovor s trenéry, kteří mi potvrdili, že budu mít důležitou roli v týmu a budou na mě sázet. Sezona se mi opravdu povedla. Snažil jsem se být co nejvíce prospěšný týmu, což se doufám povedlo,“ hodnotí klubový odchovanec.

Black Angels po celé play-off těžili z výborné návštěvnosti při domácích zápasech. Do Čakovic si v průměru našlo cestu 239 diváků! „Atmosféra byla neskutečná, hala praskala ve švech. Fanoušci nás každý zápas hnali dopředu, což nám opravdu pomohlo.“ vzpomíná Jan Hněvkovský.

„Když naše pověstná Čako aréna byla zaplněná, tak to bylo něco neskutečného. Přál bych každému hráči zahrát si v menší hale zaplněné do posledního místa, to je skvělý zážitek.“ přikyvuje Renčín.

Kapitán Hněvkovský se potýkal před posledním duelem s virózou. „Do utkání jsem nastupoval s horečkou, během zápasu měl i mžitky před očima, opravdu mi nebylo dobře. Když ale přišly postupové oslavy, tak vše bylo zapomenuto. Popíjení do brzkých ranních hodin mě rychlé vyléčilo.“ (smích)

Klub dlouhou dobu sází především na své mladé odchovance, což se mu vyplácí. Právě široký a mladý kádr byl podle Hněvkovského rozhodující faktorem finálové série. „Velkou roli podle mého hrálo, že jsme měli tři vyrovnané formace, které dokázaly utkání rozhodovat. Sázení na odchovance je dlouhodobě doménou klubu“ potvrzuje. Černí andělé patří mezi tuzemskou elitu již druhým rokem a svými výsledky jednoznačně potvrzují, že do ní patří. „Během nováčkovské sezony i na startu té letošní jsme myslím ukázali, že se s námi musí počítat a rozhodně nejsme a nebudeme do počtu. Letos bychom se chtěli poprvé představit v play - off a do tří let bychom chtěli bojovat o titul.“ představuje klubové cíle ofenzivní opora Jakub Renčín.


Tabulka soutěže

Obrázek