{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


TRENÉŘI TÝMŮ, KTERÉ BOJUJÍ O OPĚTOVNOU ÚČAST V SUPERLIZE

Obrázek ke článku
7. 3. 2020

Až poslední kolo základní části rozhodovalo o konečné podobě superligové tabulky a také o čtveřici mužstev, která letos budou muset bojovat o udržení v nejvyšší lize. Těsně jedenáctí Black Angels se utkají v 1. kole play-down se Sokoly Pardubice, týmem, který se umístil jako poslední. FBC 4CLEAN Česká Lípa pak vyzve FBŠ Hummel Hattrick Brno. Jak hodnotí uplynulou část sezóny trenéři těchto celků a jaká jsou jejich očekávání od nastávajícího play-down?

Tomáš Janeček (Black Angels): Čeká nás velký kus práce

Pro Black Angels pod vedením Tomáše Janečka je letošní sezona velkou superligovou premiérou, k níž roky směřovali veškeré úsilí a na posun do vyšší ligy se systematicky připravovali. Se svou rolí se popasovali statečně, dokázali dokonce získat skalp mistrovských Vítkovic. Během základní části šly díky nově nasbíraným zkušenostem jejich výkony nahoru, avšak nakonec to stačilo jen na těsné 11. místo. „Kdo nás trochu víc sleduje, tak vidí, jaký kus práce zase kluci udělali. Ono je to samo vidět už jen na výsledcích v odvetách. Škoda podzimu, ale vše chce svůj čas. Věřím, že investice do kluků se nám vrací i s úroky, že už jsme se dostatečně rozkoukali.“ konstatuje Janeček, ale připouští, že jeho mladý a progresivní tým ještě velký kus práce čeká. Neskrývá radost z produktivity svých svěřenců a zdůrazňuje především výkony tahounů Jakuba Bočka a Jakuba Renčína, kteří se po základní části prostříleli na druhou a čtvrtou příčku kanadského bodování a dodává: „Myslím, že je to pro ně skvělá odměna za ty léta dřiny a odříkání a zdravě je to nakopne do další práce!“ Nyní očekává náročnou sérii s houževnatým soupeřem a pevně věří, že jeho tým využije nabyté zkušenosti bezezbytku. „Jak říká náš válečný veterán Lukáš Studený ‚Do teď to byl jen sport, ale nyní začíná opravdová válka.‘ A my jsme na ni připraveni!“

Ladislav Štancl (Sokoli Pardubice): Favorit je jasný, ale my o to popereme

Ladislav Štancl, trenér Pardubic dává najevo, že vzhledem k umístění na dně tabulky nemohou být dojmy ze základní části nikterak pozitivní. Zmiňuje zápasy, které se jeho týmu podařily, i přestože nekončily bodovým ziskem, ale zároveň připomíná i řadu nepovedených utkání: „Bylo příliš mnoho zápasů, které jsme nezvládli a nepodali jsme vůbec dobrý výkon. Věděli jsme, že soutěž bude velice těžká, ale naše výkony i výsledky byly opravdu za naším očekáváním.“ Štancl se za minulostí už více neohlíží, v play-down očekává naprosto odlišné zápasy. „Půjdeme do toho s odhodláním. Potřeba bude rozhodně disciplína a opravdová týmová soudržnost,“ pojmenovává klíčové faktory. Prostor pro zlepšení vidí jednoznačně v práci do obrany, nápravě chyb a nepovedených pasáží ze základní části. Přestože uznává Black Angels jako jasného favorita série, odhodlání a bojovnost jeho týmu neschází: „Uděláme vše pro to, abychom Superligu zachránili.“

Jiří Stožický (FBC 4CLEAN Česká Lípa): Kdo zachová chladnou hlavu, zachrání se

„Prvních 5 míst v tabulce mě nepřekvapilo, Mladá Boleslav byla dle očekávání suverénní.“ shrnuje dosavadní vývoj soutěže trenér českolipských florbalistů Jiří Stožický, ale zároveň se pozastavuje nad velmi vyrovnaným soubojem o 8. až 13. místo, kde ještě všechny týmy měly před posledním kolem šanci na play-off. České Lípě utekla přímá záchrana o jediný bod a od postupu je dělily pouhé 3 body. „Poztráceli jsme několik zbytečných bodů, které nám nakonec chyběly,“ dává znát své zklamání z konečného umístění v tabulce Stožický. Ze vzájemných střetnutí České Lípy s Hattrickem vyšel jako vítěz pokaždé jiný tým. Po dvou vyrovnaných zápasech s chvílemi až infarktovým průběhem už se týmy navzájem dobře znají a ví, co od sebe navzájem čekat. „Myslím, že se nemáme čím překvapit. Budou rozhodovat maličkosti a forma klíčových hráčů. Bude důležité zachovat klid a chladnou hlavu. Kdo tohle lépe ustojí, zachrání se. Věříme také naším fanoušků, kteří nám umí i venku udělat domácí prostředí.“ dodává před začátkem série, která jistě nabídne řadu vyhrocených a divácky atraktivních utkání.

Marek Fiala (FBŠ Hummel Hattrick Brno): Vyvarovat se hluchých míst

Druhého z nováčků v soutěži, Hattrick Brno, potkala hned začátkem sezony série utkání se třemi loňskými semifinalisty, ale i přes těžký start do soutěže zvládli odehrát slušná utkání. Trenér Hattricku Marek Fiala ale naráží na jiný problém: „Ukázalo se ale, že s ‚hratelnějšími‘ soupeři, kde jsme měli hru více tvořit my, jsme naráželi na individuální chyby, které soupeři trestali.“ V předvánočním čase se Hattricku dařilo: „Předváděli jsme solidní hru a hráči se dostali do pohody,“ ale v období kolem Vánoc tým přibrzdila zranění klíčových hráčů. „Další důležité zápasy jsme nezvládli často z důvodu nízké efektivity zakončení, která nás pronásledovala prakticky celou sezonu,“ jmenuje Fiala jeden z důvodů, proč jim nakonec získané body nestačily na lepší než předposlední místo v tabulce. V prvním kole soubojů o záchranu soupeří Hattrick s Českou Lípou, jejíž hra je podle Fialy postavena na pečlivé obraně, síle v osobních soubojích a přímočarosti. Receptem na výhru je podle něj nutit soupeře do chyb a využívat šance z toho plynoucí. „Musíme podat maximálně týmový a koncentrovaný výkon podpořený obětavostí a plněním pokynů, bez toho nemáme šanci uspět. Věřím, že pokud se dokážeme vyvarovat hluchých míst v zápasech, soupeře dokážeme zdolat,“ dodává.

Tabulka soutěže

Obrázek