{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek
Obrázek

​​

VINOHRADŮM UTEKLA PŘÍMÁ ZÁCHRANA. NYNÍ PŮJDOU NA ZNOJMO

Obrázek ke článku
7. 3. 2019

Kromě play-off začínají i boje o udržení. V sérii prvního kola play-down Tipsport Superligy se utkají Kralovské Vinohrady se Znojmem. Oba týmy přitom vstupují do klíčové fáze ročníku v hodně rozdílných situacích.

Vinohrady obsadily po základní části Tipsport Superligy jedenácté místo. „Cílem před sezónou bylo udržet superligovou příslušnost v co nejkratším čase. S ohledem na vývoj soutěže jsme dílčí cíl nesplnili, ale celkově stále máme šanci být úspěšní,“ podotkl před startem play-down trenér SKV Michal Pazdera. Pro jeho svěřence se přitom jednalo o návrat mezi elitu po třech letech.

„Liga se hodně změnila. I když by někteří nesouhlasili, tak se zkvalitnila. Letos jsme byli jediným nováčkem a utkávali jsme se s týmy, které v superlize už měly za sebou minimálně jednu sezónu,“ upozornil Pazdera. Proto říká, že se Pražané za svůj bodový zisk nemusí rozhodně stydět: „Nicméně teď nás čeká play-down, kde se začíná úplně od začátku.“

SKV půjde do bojů o záchranu z papírově nejlepší pozice. Určitou výhodu přesto bude zřejmě mít v sérii Znojmo, jež se mohlo na play-down dlouhodobě připravovat z poslední příčky. „Právě to, že jsme bojovali o přímou záchranu do posledního kola, může být naší nevýhodou. Na play-down se chystáme dvanáct dní,“ řekl Pazdera. Znojmo navíc má zkušenosti z loňských bojů, kdy se zachránilo proti Bulldogs Brno. „Tím, že jsme až do konce usilovali o udržení, jsme museli vytěžovat i hráče, kteří nastupovali se zraněním,“ uvedl trenér Vinohrad.

Pazdera vyzdvihuje kvalitní individuality soupeře. Konkrétně Martina Šindeláře s průměrem téměř dvou bodů na zápas a Tomáše Kuchariče, jenž v přepočtu střílel gól na utkání. „Realizační tým Znojma navíc posílil příchodem trenéra juniorské reprezentace (Jiřího Jakoubka, pozn. aut.). Ten se může pyšnit velkou sbírkou úspěchů, včetně titulu českého mistra. Proto jsem přesvědčen, že umístění po základní části nebude hrát absolutně žádnou roli,“ předpokládá Pazdera.

Jan Šťastník: Měli jsme čas se připravit

Letošní zápasy těchto soupeřů dopadly těsnými rozdíly. Zatímco na začátku ročníku uspěly Vinohrady doma 6:5, odvetu urvalo Znojmo 5:4 po prodloužení. V celkovém součtu ale Jihomoravanům patřila v tabulce nelichotivá čtrnáctá pozice.

„Náš výsledek samozřejmě znamená, že jsme očekávání nenaplnili téměř vůbec. Ať už byly naše ambice jakékoliv, určitě ne takové, abychom skončili poslední po základní části,“ pověděl znojemský trenér Jan Šťastník. Jelikož se jeho mužstvo nachází na úplném spodku soutěže, nemůže panovat spokojenost.

Znojmo však potvrdilo, že se díky tomu mohlo lépe nachystat na rozhodující fázi sezóny. „Na rozdíl od Vinohrad jsme věděli, že budeme hrát play-down s velkým předstihem pěti až šesti týdnů. Především jsme se mohli mentálně vyrovnat s touto situací a připravit se v hlavách,“ vyjádřil se Šťastník.

Podle kouče Znojma bude chtít SKV těžit z poměrně mladého kádru se spoustou šikovných florbalistů. Z nich jmenoval například bratry Zbyňka a Ondřeje Stuchlíkovy nebo i zkušenějšího Jana Svobodu. „Je to, myslím si, nebezpečný soupeř směrem dopředu. Vinohrady hrají hodně nadoraz a určitě k nim máme respekt. Jsme si vědomi silných stránek protivníka a musíme se je snažit co nejvíce eliminovat,“ zdůraznil.

Vzájemné série play-down mezi Vinohrady a Znojmem začne o víkendu 9. a 10. března. Dějištěm obou utkání bude hala TJ Sokol Vinohrady.

Tabulka soutěže
Obrázek