Florbalové vybavení

Brankářská výstroj

Florbalový brankář vyžaduje perfektní harmonii tří základních aspektů - maximální rozsah pohybu, ochranu před střelami a odolnost materiálu. Jako strážce branky v jednom z nejrychlejších sportů na světě je volný a jistý pohyb pro brankáře životně důležitou vlastností výstroje, která ho musí zároveň chránit před projektily, které hráči vystřelují rychlostí až 200 km/h. Základní postavení brankáře v kleče pak klade vysoké nároky na odolnost materiálu kalhot a obuvi. Výstroj má za hlavní úkol chránit brankáře a nesmí pomáhat k zakrývání branky. Kompletní brankářská výstroj lze pořídit od 8 000 do 38 000 Kč.

Maska

Maska podléhá certifikaci IFF, jako tvrdá součást výstroje totiž musí být bezpečná pro hráče a zároveň musí 100% chránit hlavu brankáře před zásahem míčkem či florbalkou. Na trhu jsou dostupné dvě základní velikosti - dospělá a dětská.

Dres

K brankářským dresům přistupují výrobci ve dvou směrech. Základem je klasický dres s vycpávkami a zesílenou ochranou, brankáři však stále více preferují kombinaci jednoduchého dresu s vestou, která jim zajišťuje lepší ochranu a pohyb.

Kalhoty

Nejnamáhanější a obvykle nejdražší součást výstroje. Brankářské kalhoty musí vydržet působení celé váhy brankáře a intenzivní klouzavý pohyb v brankovišti. Aby brankáři dokonale sedly, jsou vybaveny systémem upínání a elastickými součástmi.

Chrániče

Ochrana zdraví a především péče o klouby je pro florbalového brankáře extrémně důležitá věc. V tom mu pomáhají především chrániče kolen a loktů. Nezbytnou součástí výstroje je také suspenzor a stále častěji je využívána vesta. Na trhu jsou k dostání i chrániče krku.

Obuv

Pro perfektní pohyb brankáře v brankovišti je nezbytná kvalitní obuv, která je vedle kalhot extrémně namáhanou součástí výstroje. Na trhu jsou několik let k dispozici florbalové speciály kombinující velkou odolnost s přilnavou podrážkou pro bezpečné odrazy.

Rukavice

Jedni je odmítají, druzí na ně nedají dopustit. Rukavice jsou dobrým pomocníkem brankářů při rozcvičení či v chladnějších halách. Rozhodujícím faktorem je rovnováha mezi ochranou a zachováním citlivosti rukou pro jistý úchop míčku.