ANALÝZA DAT: V MUŽÍCH SE TÝMY SROVNALY DLE VÝKONNOSTI, ŠVÉDOVÉ ZASLOUŽENĚ ZLATÍ

6. 2. 2020

Jednoznačné záležitosti byly k vidění v semifinále, i když to tak v tom druhém mezi Classic a Wilerem na góly dlouho nevypadalo. I v neděli rozhodla o konečném pořadí kvality hry jednotlivých týmů. Článek níže se ohlíží zpět za Pohárem mistrů mužů hraném 11. a 12. ledna v Ostravě, srovnává týmy i samotné hráče dle klíčových metrik.

Na začátek je zde shrnutí jednotlivých zápasů s krátkým komentářem:

Semifinále 1: Storvreta (SWE) vs Vítkovice 11:1

• Trošku smolná první třetina pro Vítkovice, které držely krok (šance 5:3, góly 3:0)
  • Dominance Storvrety od druhé třetiny s celkovou bilancí přečíslení 7:0
  • Prim hrála zejména první pětka Švédů (Nilsberth, Stenmark, Andersson, Rudd, Sundstedt a později místo něj Lindholm)

Semifinále 2: Classic (FIN) vs Wiler (SUI) 7:10

• Největší překvapení turnaje, kdy obhájce titulu Classic stíhal jen v první třetině (šance 2:1 a skóre 0:1)

Finále: Storvreta vs Wiler 10:4

• Poměrně opatrné a vyrovnané utkání po dvě třetiny (skóre 3:4 a šance 5:4)
  • Storvreta dominovala poslední třetině a díky ní vyhrála (skóre 7:0 a šance 8:1)
  • Silný zápas pro obránce Storvrety Nilsbertha a útočníky Petterssona, Lindholma a Stenberga

Vysoká hodnota PDO zpravidla náleží vítězům, nízká poraženým. Hodnota je totiž součtem úspěšnosti střelby a úspěšnosti zásahů brankáře. Graf níže ukazuje, jak na tom byly jednotlivé týmy v Ostravě. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Wiler (52%) a Storvreta (48%) měly velmi vysokou hodnotu úspěšnosti střelby a skoro každý druhá střela na branku byla gólem. To je nevídaný a těžko udržitelný výsledek, ale možná spíš než o štěstí se jednalo o schopnost zakončovat z velmi výhodných pozic. Se střelbou měly největší problém Vítkovice (úspěšnost střelby jen 12%). Wiler byl sice velmi efektivní v zakončení, stejně tak ale byli jeho soupeři ve vzájemných zápasech. Brankář Wileru registroval úspěšnost zásahů jen 53%, zatímco zlatá Storvreta udržela i tuto hodnotu vysokou a sice 76%.

Volné cesty jsou jedním typem nebezpečných útoků (nebo-li šancí) a kontrola převahy v tomto směru bývá pro výsledek utkání zásadní. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Storvreta zaznamenala nejlepší bilanci volných cest (12 pro a 7 proti v přepočtu na 60 minut hry 5 na 5), úspěšný byl i Classic (9:7) a solidní Wiler (8:8). Je dobré připomenout, že Wiler sehrál zápas proti silné Storvretě, zatímco Classic proti Vítkovicím, což ovlivnilo konečnou bilanci nejen v této statistice. Vítkovice pak na své soupeře co se týče volných cest nestačily a registrovaly bilanci 6:13.

Přečíslení je druhým typem nebezpečných akcí (chcete-li šancí) a sehrálo na turnaji významnou roli (gólová úspěšnost u mužů byla vysokých 27%). Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Storvreta dominovala i v tomto ohledu, když nepřipustila ani jedno přečíslení proti, naopak sama měla 5 přečíslení pro v přepočtu na 60 minut hry 5 na 5. Ostatní týmy nebyly schopny tvořit často přečíslení. Vítkovice pak dostaly “bití” (0:7 na přečíslení) v již zmíněném semifinále proti Storvretě.

Závěrečná část článku srovnává hráče mezi sebou v jednotlivých týmech. V grafech jsou tendence (kdo střílí, nahrává, kdo je aktivní) hráčů při zakončování, pod nimi je pak výběr nejsilnějších hráčů, co se týče kontroly šancí v jejich přítomnosti na hřišti.

Nejprve čtvrtý tým v pořadí, domácí Vítkovice. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Hájek byl hlavním střelcem týmu (24 střeleckých pokusů při přepočtu na 60 minut hry 5 na 5, když byl na ploše), jako nahrávači se prezentovali jeho kolega z útoku Řezanina a obránce Hubálek. Aktivní v zakončení byl i Firda, který odehrál víkend s omezeným časem na hřišti v porovnání se spoluhráči (menší symbol). Vyšší sytost barvy pak značí podíl zakončení (střelou i přihrávkou) z nejnebezpečnějšího prostoru před brankou.

Z Vítkovického týmu nebyl nikdo s pozitivní nebo neutrální bilancí převahy šancí. Tu nejlepší v týmu měl Kuczera (-3.4 rozdíl šancí za 60 minut hry 5 na 5 při jeho pobytu na hřišti) následovaný Hubálkem (-5.8).

Nyní bronzový Classic a v grafu bilance zakončování jeho hráčů. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Nejaktivnější v zakončování byl Johansson, ten ale odehrál jen semifinále proti Wileru. Jako nahrávač působil Piha, i když z toho nebyly často střelecké pokusy z předbrankového prostoru (nižší sytost barvy). Střelby se dál neštítili Tykkylainen a Helin. Zajímavý je počin obránce (symbol kruhu) Kivilehta, který spíše přihrával, ale ve velkém podílu z toho bylo ohrožení branky z předbrankového prostoru.

V kontrole převahy šancí byl silný Helin (+10.1 rozdíl šancí v jeho pobytu na ploše v přepočtu na 60 minut hry 5 na 5), Pulkkinen (+8.2), Salo N (+6.2), Salin (+6.1) a Koskinen (+5.9).

Stříbro vybojoval Wiler a v grafu je zobrazení hráčů dle bilance zakončování na turnaji. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Obránce Väänänen byl hrozbou soupeřů jako nahrávající, vysokou frekvenci střeleckých zakončení pak měl Dudovič, Pylsy, Rentsch a Mutter C. Vysoký podíl zakončení zblízka, tedy z předbrankového prostoru si připsal Mutter C, Hofbauer, Louis nebo Pylsy.

Jen čtveřice hráčů Wileru skončila turnaj s pozitivní bilancí rozdílu šancí. Byli nimi Rentsch (+4.4 rozdíl šancí v jeho přítomnosti a přepočtu na 60 minut hry 5 na 5), Affolter (+4.2), Väänänen (+4.0) a Sikora (+1.4)

Zakončování hráčů zlaté Storvrety je zobrazeno v následující grafu. Graf pro uživatele mobilních zařízení ZDE

Sjögren a Pettersson zaznamenali nejvyšší frekvenci střelby, aktivní nahrávači byli Rudd a Ahren. Rudd nebo Stenberg (sytější barva) byli schopní tvořit zakončení z nebezpečného předbrankového prostoru.

Všechna data jsou jen ze dvou zápasů pro každý tým, což je mizivě malý vzorek na hlubší hodnocení a soudy ohledně výkonů týmů a hlavně hráčů. Jde tak spíš o faktické vyjádření toho, co se za dva dny v Ostravě stalo a toho, kdo byl v daném okamžiku jak silný.