{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


CLASSIC MÁ DOUBLE! SUPERFINÁLE VYHRÁL V MUŽÍCH I ŽENÁCH

Obrázek ke článku
22. 4. 2017

​Tři ze čtyř světových florbalových velmocí dnes poznaly novopečené šampiony pro sezonu 2016-2017. Zatímco v České republice mají již nejvyšší ocenění právoplatné držitele, mistrovské tituly byly k dispozici ve Švýcarsku, Švédsku a Finsku. Právě poslední jmenovaná země tisíců jezer má nejkratší tradici jednoho rozhodujícího zápasu. Přestože Superfinále zaplní věhlasnou Hartwal Arenu teprve podruhé, organizátoři chystají sportovní zážitek nejvyšší kvality.

Bezmála rok trvajících příprav si je plně vědom koordinátor projektu Janne Bruun. Třicet minut před úvodním buly ženského duelu vypíná sebevědomý třicátník klidně vysílačku, aby nám přiblížil celou akci. "Pilotní ročník nasadil laťku hodně vysoko, letos cílíme na záležitosti umocňující celkový prožitek, abychom mohli v nastoleném trendu pokračovat." V zázemí pro několik set osob čítající realizační tým hovoří o doposud nevídané předzápasové show a změnách v harmonogramu.

Na základě ohlasů z minulého roku se prodloužila pauza mezi ženským a mužským utkání, v útrobách stadionu je k dispozici větší množství občerstvovacích stanic. Zaváděnou novinku v herním systému elitních seniorských soutěží si nemůže hlavní event manager finské florbalové federace vynachválit: "Superfinále je to nejlepší rozhodnutí v zájmu florbalu. Opravdový vítěz musí být schopný prokázat fyzické a psychické kvality v kritickém okamžiku. Jinudy cesta na vrchol nevede." Výčtem marketingových příležitostí a mediálního potenciálu, které bitva o prvenství koncentrovaná do tří třetin skrývá, svůj pohled Bruun uzavírá.

Bitva Davida a Goliáše

Hodinu po poledni nastoupily k závěrečnému klání ženy. Zvolna se plnící ochozy byly dle papírových předpokladů připraveny na bitvu Davida s Goliášem. Suverénní Classic s úctyhodnou bilancí 28 výher nehodlalo okusit hořkost porážky ani během posledního vystoupení. Do cesty se postavil tým SB-PRO s odhodláním vzepřít se statistikám. Ačkoliv favorit nakonec potvrdil svou pozici a po ročním výpadku usedl na trůn díky výhře 5:2, stříbrný kolektiv s jedinou tuzemskou zástupkyní nebyl bez šancí. Denisa Ratajová, která si připsala jednu asistenci, jen těžko skrývala zklamání. 

"Myslím si, že jsme byly připravené dobře. Věděly jsme, jak proti Classic bránit, jejich styl hry je hodně podobný, ne-li stejný v průběhu celé sezóny. Chtěly jsme úvodním gólem jít do rychlého vedení, což se nám povedlo. Bohužel jsme inkasovaly góly ze situací, na které jsme se připravovaly. Také jsme často v klíčových momentech chybovaly. Rozehrávka byla dnes další slabinou. Je velká škoda, že nám dnes nevyšel boj o zlato." Dlouho očekávaný vrchol na sebe nenechal dlouho čekat. Tampere mělo dobrý rok, takže vyzyvatelem v mužském souboji byli obhájci prvenství Classic.

Tradice porazila nesourodou sílu

Premiérovou sezónu dovedl až do finále v dubnu vytvořený celek Erä Viikingit. Fúze dvou tradičních klubů dala v dubnu 2016 vzniknout nejvetšímu florbalovému týmu na svetě. Vítěz posledního turnaje Czech open usiloval pochopitelně rovněž o domácí trofej. V přehlídce světového formátu nakonec dominovala tradice nad nesourodou silou. Po napínavé přestřelce aplaudovalo necelých 10 000 diváků výběru Classic.

Text: Václav Pechman
Foto: Šimon Jiráček


Obrázek