{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

DANIŠ SE VRACÍ DO ČESKA, PO ČTYŘECH LETECH ZNOVU OBLEČE DRES OSTRAVY

Obrázek ke článku
20. 4. 2017

Ve skončené sezóně byl Jan Daniš nejlepším krajánkem ve Švýcarsku. Ani to ale nestačilo na udržení Grünenmattu Sumiswald mezi nejlepšími. A protože chce Daniš hrát na vysoké úrovni a mezi nejlepšími, nespokojil se s nabídkami z nižší švýcarské ligy. Obleče tak dres mateřského FBC Ostrava z české Tipsport Superligy. V týmu se potká s dalším navrátilcem ze země helvétského kříže, Martinem Ostřanským.

Ze skončené sezóny ve Švýcarsku může mít Jan Daniš rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mu dařilo - v základní části byl se čtyřiadvaceti body (dvanáct gólů a stejný počet přihrávek) nejlepším Čechem v soutěži, navíc dostal premiérovou pozvánku do reprezentace. Druhou stranou mince je, že jeho tým neudržel příslušnost mezi nejlepšími a sestoupil. 

„Určitě šlo udělat víc. Od začátku jsme věděli, že budeme hrát na hraně play-down. Vše pro to, abychom to zvrátili, jsme začali dělat pozdě. V baráži jsme bohužel narazili na Zug, který byl rozjetý a šel si za postupem," mrzí Daniše. Jeho Grünenmatt v polovině sezóny angažoval i dalšího rodáka z Ostravy, Robina Žydela. 
​„Robina jsem vlastně tak trochu přemluvil, aby nám pomohl. Bydlíme spolu a známe se od malička, takže spolupráce s ním je na hřišti i mimo něj super."

Návrat domů

Švýcarské vábení vyslyšel bývalý útočník FBC Ostrava v létě 2013, když se upsal druholigovému celku Unihockey Langenthal Aarwangen. V první sezóně mimo rodnou hroudu v pětadvaceti duelech zaznamenal šestačtyřicet bodů (23+23). A přišlo povolání mezi švýcarskou elitu. V Grünenmattu ale Daniš nebyl šťastný. Nedostávalo se mu důvěry od trenéra a florbal ho moc netěšil. 

Rozhodl se pro krok zpět a sezónu 2015/2016 strávil opět v Langenthal Aarwangenu. A když se po ročníku ve druhé lize, který se mu opět povedl, sestava Grünenmattu rozpadla, nastal čas na návrat. „Vrátila se mi chuť do florbalu a já bral návrat do nejvyšší soutěže jako výzvu. Chtěl jsem napravit své poslední vystoupení," objasňuje. Když ale letos Grünenmatt sestoupil, čekalo ho nelehké rozhodování, co dál. 

„Chci hrát florbal na nejvyšší úrovni. Ze švýcarských nižších soutěží bylo nabídek dostatek, z nejvyšší ligy ale žádná konkrétní," vysvětluje. Rozhodl se tak přijmout nabídku mateřského klubu FBC ČPP Bystroň Group Ostrava. „V posledních měsících jsem byl v kontaktu s Ostravou, navíc jsem nechtěl dále čekat, jestli přijde něco z Nationalliga A, nebo ne. Vychovali mě a naučili hrát florbal, za to jim patří velké díky a já jim to, doufám, budu moct vrátit i s úroky," přeje si osmadvacetiletý Čech. 

Posily ze Švýcarska

I když se nyní v Danišově životě uzavírá kapitola věnovaná zemi helvétského kříze, nikdy na dobu zde nezapomene. A nevylučuje ani návrat. „Byly to krásné čtyři roky. Získal jsem životní i florbalové zkušenosti, nové přátelé. Poznal novou krásnou zemi, naučil se jazyk. Je to pěkná země pro život. Nezavrhuji návrat, ale nic neplánuji." V domácí Tipsport Superlize neposilují pouze Chodov s Vítkovicemi, v týmu Ostravy se potká s Martinem Ostřanským, který se vrací do Česka po dvanáctiletém švýcarském angažmá. 

„Na Martina se těším, je to dobrý kluk z Valašska. A samozřejmě skvělý florbalista, za kterého mluví úspěchy a jeho kariéra," vyjádřil se na adresu Ostřanského, se kterým budou nově zaměstnanci klubu. Předtím ale musí bývalý hráč Grünenmattu dokončit pracovní povinnosti, vyřídit všechny věci. Teprve pak může začít psát další stránku své kariéry. „Budu zase blízko rodině, přátelům. Doma je prostě doma," těší se. 

Obrázek