{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


FORMAN: MUSEL JSEM TRENÉRŮM UKÁZAT, ŽE UMÍM DRŽET HOKEJKU

Obrázek ke článku
29. 10. 2020

Osmnáctiletý Filip Forman na období florbalové pauzy přesídlil do Švédska, jako své dosavadní působiště si vybral superligový Kalmarsund. Odchovanec pražských Bohemians už stihl nakouknout i mezi švédskou elitu, ve vítězném souboji s Dalenem si dokonce připsal první kanadský bod. „Měl jsem vůči debutu velký respekt,“ přiznává své pocity před duelem. O pár dní později pak proti Växjö zaznamenal premiérový gól, dokonce rozhodující.

Kvůli vynucenému přerušení florbalového dění v České republice zamířila celá řada hráčů a hráček do severských zemí. Tento scénář si vybral také Filip Forman z FbŠ Bohemians. Osmnáctiletý útočník, který je považován za jednu z největších nadějí českého florbalu, si vybral jako dosavadní působiště švédský Kalmarsund.

Celek, jenž sídlí na druhém největším ostrově země tří korunek Ölandu, nabídl Formanovi dobré podmínky a zázemí. Mužský A-tým navíc patří mezi švédskou elitu. „Působí zde tolik skvělých florbalistů a hlavní hvězdou kádru je Nilsson. Celkově je tým na vzestupu,“ tvrdí Forman a nezapomíná právě na švédského kanonýra. Hned při první příležitosti si mladík z Bohemians připsal premiéru v SSL proti IBK Dalen a při vysoké výhře jednou asistoval.

Český reprezentant, jenž má na svém kontě nespočet úspěchů v mládežnických kategoriích a především titul juniorského mistra světa z roku 2019, se přes svůj nízký věk pravidelně zúčastňuje akcí mužského národního výběru, kterému se plánovaný šampionát v Helsinkách přesunul na konec roku 2021. V kategorii juniorů je ale domácí mistrovství stále na plánu května téhož roku, Formana by tak mohly čekat dvě velké akce během pár měsíců.

Filipe, jak probíhal váš přestup do Kalmarsundu?
Šlo to ze dne na den. Situace v Česku se rapidně zhoršila a vypadalo to špatně, tedy že se nebude dlouho hrát. Můj bratranec a zároveň trenér Martin Forman bojoval za to, abychom někam šli. Dostal jsem pár nabídek, ale nechci úplně jmenovat týmy. Jednoduše tahle varianta se zdála jako ta nejlepší.

Co hrálo klíčovou roli ve výběru tohoto celku?
Určitě kvalita. Některé ostatní týmy, nebo vícero z nich, nepůsobí v nejvyšší soutěži a já jsem chtěl mít i možnost nastoupit do SSL. Byli jsme tady už v létě, kdy jsem viděl zdejší zázemí a zjistil jsem, jak to tady funguje. Musím říct, že je to bomba. Hala je neskutečná, navíc tu působí tolik skvělých florbalistů a hlavní hvězdou kádru je Kim Nilsson. Celkově je tým na vzestupu, takže ano, bylo to jednoduché rozhodnutí.

Vidina švédské ligy tedy pro vás byla velkým lákadlem?
Ano. Nebylo to o tom, že bych si ji vážně nutně potřeboval zahrát. Když se ale ta šance naskytla, tak jsem za ni byl neskutečně rád.

Pomýšlel jste na to, že byste okamžitě pronikl na soupisku A-týmu?
Upřímně, pomohla mi absence jednoho hráče, který onemocněl. Tím se pro mě uvolnilo místo. Jinak na soupisku je většinou nominovaných patnáct jmen do pole.

Kdy jste se dozvěděl o své nominaci?
Až v sobotu večer. Ten den jsem ještě hrál třetí nejvyšší soutěž za B-tým a večer jsem se dozvěděl o nominaci na zápas s Dalenem.

A jaké bylo vůbec první utkání?
První zápas jsme odehráli i s Honzou (Jan Malič – pozn. red.) hned v den příletu za juniory. To bylo hodně ​náročné, po té dlouhé cestě a zhruba týdnu bez florbalu kvůli českým opatřením.

Takže ihned po příjezdu jste naskočili do hry.
Naštěstí to ale byla juniorská soutěž, která má věkové hranice stejné, jako máme my v České republice, takže proti nám hráli kluci narození v roce 2002. Byli jsme tedy stejně staří a tím to bylo jednodušší, než kdyby nás poslali rovnou na muže.

Jak celkově probíhal váš první den ve Švédsku?
My jsme přiletěli okolo čtvrté, ubytovali jsme se na hotelu a poté jsme měli na hale společný oběd s trenéry kvůli seznámení s chodem klubu. Následně jsme dostali vybavení a šli na zápas. Na hotelový pokoj jsme se vrátili až večer, takže jsme už jen velmi unavení šli spát.

Během následujícího dne jste měli první ostrý trénink s muži?
Ano, ten byl hned následující den. Bylo to hodně náročné, protože jsme byli stále ještě unavení z cesty a předchozího duelu. Navíc oni měli ostrý předzápasový trénink, na kterém se víceméně jen hrálo. Fungovalo to tak, že jsme byli ve čtyřech pětkách a hráli proti sobě. A to bylo vážně těžké, každá pětka má velkou kvalitu a ve dvou prvních lajnách působí i švédští reprezentanti. Bylo obtížné si vydobýt nějakou pozici před trenéry, nebo teda nějak se jim co nejlépe ukázat, abychom měli příležitost se dostat právě do A-týmu. Museli jsme ukázat, že umíme držet hokejku.

Už jste se aklimatizoval do týmu?
Problémem je trochu jazyková bariéra. Většina rozumí anglicky, mluví anglicky, ale mezi sebou se anglicky pochopitelně nebaví. Je to teda všechno na nás, jak se snažíme začlenit, započít konverzaci nebo najít nějaké skulinky v hovorech. Oni samotní tu konverzaci nezačnou. Když se s nimi ale bavíme, tak jsou vážně přátelští a necítíme z nich jakoukoliv neúctu jako vůči cizincům. 

Co říkáte na prostředí a město, kde momentálně žijete?
Kalmar je podle mého spíš menší město. Aktuálně bydlíme v hotelu v centru města a nemůžu si stěžovat. Budeme se ale stěhovat do bytu, tak jsem na to zvědavý. Určitě také máme v plánu větší prohlídku města, na kterou zatím nebyl čas.

Na jak dlouhém působení jste domluvení?
Prvotní plán byl na tři týdny, takže zhruba do osmého listopadu. Zatím to tak ale moc nevypadá. Vinou situace, která je aktuálně v České republice, protože nic nenasvědčuje tomu, že by se to výrazně zlepšilo. Je tu možnost, že bychom zůstali déle, už se nás na to ptali také trenéři. Řekli nám, že by to nebyl problém, ale uvidíme, jak se to vyvine.

Vyjádřili vám už trenéři nějakou zpětnou vazbu na vaše výkony?
Tak nějakou detailní jsem zatím neobdržel, ale na tréninku mi říkali, že jsem dobrý v určitých aspektech hry, které oni ve svém stylu potřebují. Tím myslí především rychlost a hra jedna na jedna. To jsem jim snad i v zápase s Dalenem docela předvedl a vyvaroval se svých chyb v obraně, které jsou asi mou největší slabinou. Myslím, že jsem udělal docela dojem v tom, že můžu hrát v normálním duelu, nějak moc nekazit a být do plusu. Budu se rozhodně velmi snažit, abych se stabilně začlenil do týmu a mohl si zahrát i další utkání.

Když jsme se ještě dostali k duelu s IBK Dalen, v němž jste zvítězili 11:5 a připsal jste si jednu asistenci... Jaké jste měl z premiéry pocity?
Měl jsem vůči ní velký respekt. Přeci jen to byl první zápas a druhý pokus víceméně nikdy nedostanete. Za svoji lajnu můžu říct, že jsme odehráli dobré utkání. Skončili jsem ve statistice plus minus na nule, což je fajn. A co se týče celkového výkonu týmu, tak vysoká výhra podle mého názoru odpovídala předvedené hře. Byli jsme v průběhu lepší, ale neřekl bych, že to bylo jasné. Dokonce si myslím, že jsme před utkáním byli spíš outsideři a je to důležité vítězství za tři body.

Ve středu jste si pak při výhře 7:5 nad Växjö připsal rozhodující gól.
Mám z něj samozřejmě radost. Byl důležitý jak pro celý tým, tak pro moji vnitřní pohodu. V poslední třetině jsem dostal od trenérů důvěru v první lajně, tak jsem snažil hrát, jak nejlíp umím. Snad se to povedlo.

Jak velké je podle vašeho názoru riziko, že by i švédské soutěže potkal osud těch českých a švýcarských, tedy že by se florbalový kolotoč minimálně na chvíli zastavil?
Riziko tu je vždycky, protože koronavirus pořád nezmizel. Ale co se tak bavím s lidmi, tak to nevypadá na to, že by se sezona a florbal celkově jakkoliv přerušoval. Vše tu je v podstatě normální. Neplatí zde nošení roušek, omezení podniků a podobně, takže si vážně myslím, že to v nejbližší době nehrozí.

​​

Obrázek