{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek


PLÁŠKOVÁ ZÁŘILA PŘI DEBUTU, TREFILA SE I TROJÁNKOVÁ

Obrázek ke článku
15. 9. 2020

O uplynulém víkendu se rozehrála nejen česká liga. Významné zastoupení českých florbalistů a florbalistek už naplno bojuje také v zemi helvétského kříže. V prvním kole tamní NLA se dařilo například Magdaléně Pláškové s Hankou Lackovou nebo Martinu Kisugitemu.

Zatímco ve Finsku v mužské nejvyšší soutěži nenajdeme ani jednoho českého zástupce a mezi ženami pouze Vlaďku Maděrovou, tak ve zbývajících ligách z florbalové špičky je hráčů ze srdce Evropy celá řada. Švýcarské soutěže se stejně jako české již rozběhly, naopak ve Skandinávii na florbalový start stále čekají.

ÚVODNÍ DUELY MUŽSKÉ ELITY

Do nejvyšší mužské soutěže NLA patří 12 týmů. Prvních osm postupuje do play-off, na ostatní čekají boje o záchranu. V kádrech jednotlivých celků aktuálně nalezneme 9 českých florbalistů a hned 1. kolo nabídlo česká střetnutí.

V duelu mezi Floorball Köniz, jenž těsně před začátkem ročníku ovládl Supercup, a UHC Thun se potkalo nejvíce tuzemských zástupců. Na jedné straně navrátilec ze Švédska Martin Kisugite, na té druhé trio Jakub Mendrek, Josef Pluhař a David Šimek. Utkání mělo od začátku jednoznačný průběh a nakonec skončilo vítězstvím favorizovaného Könizu 8:1. Martin Kisugite si připsal jednu asistenci.

​I další Češi bodovali. V zápase mezi Grasshoper Zürich a AD Astra Sarnen zaznamenal rovněž jednu přihrávku Jan Daniš, jenže jeho tým prohrál nevyšším rozdílem kola a nachází se až na chvostu tabulky. Zurich dominoval a zvítězil jednoznačně 15:1. Také Patrik Dóža se svým celkem v úvodním kole neuspěl, přestože se zapsal mezi bodující hráče. HC Rychenberg Winterthur podlehl Zugu 4:9.

To Daniel Šešulka se svými spoluhráči bral tři body, Chur Unihockey v napínavém klání předčil Langnau 6:4. Přitom florbalisté Churu museli obracet ze stavu 1:4. Podobný průběh mělo i poslední utkání, do něhož zasáhl český hráč. V sestavě UHC Uster nastoupil Martin Pražan. Ten se ve svém prvním zápase na premiérovém zahraničním angažmá zatím neprosadil a jeho tým se musel sklonit před UHC Aligator Malans. Mezi aligátory chyběl Lukáš Veltšmíd, ale jeho spoluhráčům se podařilo zvítězit 6:3.

ČEŠKY BODUJÍ A TÁHNOU SVÉ TÝMY

Do nového ročníku ženské NLA již naskočilo více než deset českých florbalistek, většina z nich navíc patří v zemi pod Alpami mezi úplné nováčky. Nutno podotknout, že v této soutěži hraje jen deset týmů. I pro ně platí, že je klíčové dostat se po základní části mezi osmičku nejlepších, tedy postoupit do bojů o titul.

Největší české zastoupení nabídl duel Red Ants s Zugem United. Na hřiště vyběhla hned pětice reprezentantek. Na jedné střídačce byly Magdaléna PláškováHanou Koníčkovou, proti nim naskočily Eliška Trojánková, Kamila Paloncyová a Ivana Šupáková. Samotné utkání nakonec skončilo jednoznačnou výhrou Red Ants 6:1. Do statistik se nejvýrazněji zapsala Magdaléna Plášková, jež při své premiéře dvakrát překonala brankářku soupeře. Jediný úspěch Zugu pro změnu měla na svědomí Eliška Trojánková.

Výrazná česká stopa byla k vidění také v dalším střetnutí, jelikož se florbalistky Piranha Chur utkaly s UHV Skorpion Emmental. V Churu nově působí Nela Jiráková a Martina Řepková, do celku UHV zase spadají Nikol PekárkováLucií Řezáčovou. Po zcela vyrovnaných dvou třetinách rozhodly piraně třemi brankami a radovaly se z vítězného vstupu do sezony 8:5. Všechny Češky se dokázaly bodově prosadit.  

„Myslím, že slovo ‚první‘ všechno vystihuje. První zápas v zahraniční soutěži, první gól můj i celého týmu a dokonce jsem nastoupila v první formaci. Duel jsem si moc užila a o tom, že je zde liga vyrovnaná, jsem se hned v prvním zápase přesvědčila, jelikož jsme ho překlápěly na svoji stranu až v polovině třetí třetiny. Přijde mi skvělé, jak si hráč nemůže dovolit ani na chvíli vypustit ze své koncentrace a musí pro vítězství jít až do poslední minuty. První branka už mi tam taky spadla, tak doufám, že na ni navážu příští víkend,“ řekla po utkání Nela Jiráková.

Mladá obránkyně Churu si velmi užívá, že se v lize potkává s tolika krajankami. „Na hřišti jsem měla doslova pár střetů s Luckou Řezáčovou, která je spolu s Nikol Pekárkovou součástí UHV Skorpion. Jsem za to ráda, už jen proto, že Švýcarsko není tak velké a domluvit si sraz s českými spoluhráčkami je jednoduchá záležitost. Myslím, že nás to i dost spojí, co se týče národního týmu. Zároveň věřím a doufám, že české hráčky využijí rychlost a tvrdost ze švýcarské soutěže v mezinárodních utkání,“ přeje si Jiráková.

Favorizovaný Kloten-Dietlikon Jets, jehož hráčky nedávno zvedly nad hlavu Superpohár a v němž nastupuje Natálie Martináková, svoji roli dokázal na úvod soutěže naplnit. V souboji s UH Red Lions Frauenfeld měly florbalistky Jets jasnou pozici a od začátku si budovaly náskok. Po šedesáti minutách se zastavil ukazatel skóre na stavu 9:2. V dresu Red Lions se jednou přesně trefila Pavlína Vacínová.

UHC Laupen ZH s Hankou Lackovou měl těžší pozici. Nakonec však i s výrazným přispěním české útočnice Laupen bral tři body za vítězství 5:3 nad FB Riders DBR. V poraženém týmu naskočily do hry Petra Mandátová Annou Bachratou.

Obrázek