{{flash.get().title}}

{{flash.get().body}}

Obrázek

​​

UŽ NIKDY NECHCEME PÍSKAT, PROHLÁSILI MLADÍ SUDÍ A SPUSTILI VE ŠVÉDSKU LAVINU

Obrázek ke článku
17. 12. 2017

Velkou vlnu ohlasů vzbudilo prohlášení 16letých rozhodčích ve Švédsku, kteří byli nuceni předčasně ukončit zápas mladších žáků. „Už nikdy nechceme pískat,“ vzkázali do světa. Důvod? Neustálé připomínky a slovní útoky od člena realizačního týmu hostujícího družstva během zápasu Ingelstad IBK - KaRo IBF.

Svědectví o incidentu podal trenér domácího Ingelstadu Viktor Gustavsson, píše přední švédský florbalový server Innebandymagazinet.se. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Ta bezesporu nejvýznamnější přišla od Tomase Erikssona, prezidenta Mezinárodní florbalové federace (IFF) a také člena Švédské sportovní konfederace. „My dospělí musíme převzít zodpovědnost a vymezit se vůči dospělým, kteří se jako dospělí nechovají. Děti jsou děti a mladí rozhodčí jsou také lidé. Je to tak těžké pochopit?“ zlobí se na Twitteru.

„Jak si pak chceme navzájem pomáhat v rozvoji našeho krásného sportu?“ položil florbalové veřejnosti otázku elitní švédský rozhodčí Thomas Andersson.

Švédsko se ptá: Jak se chovat k rozhodčím?

Server Innebandymagazinet nabídl prostý výčet ohlasů ze sociálních sítí bez redakčního komentáře. Jeden z nich naráží také na problém, jenž se netýká pouze Švédska, ale i mnoha jiných zemí včetně Česka.

„Takhle sám sport vyběhl s možná budoucími elitními rozhodčími. Jak pak můžeme bojovat s jejich nedostatkem, když skončí ještě v pubertě kvůli komentářům trenérů a hráčů?“ ptá se Lucas Gladzki s dovětkem, že i rozhodčího musí sport bavit a neměl by se z něj zbláznit.

Richard Wellsmo apeluje na své kolegy z řad trenérů ještě ostřeji. „Kdo nám bude vést zápasy, až se takto zbavíme všech rozhodčích? My sami?“

Chybami se člověk učí

Kauza také otevřela téma chybování jako legitimní součásti rozvoje mládeže. „Každý musí mít odvahu udělat chybu, jinak padne veškerý rozvoj hráčů i rozhodčích. Naším úkolem je mladé podporovat a neřešit, že se něco neděje tak, jak jsme si představovali. Naším úkolem je, aby se mladí cítili ve svém rozvoji dobře, bez ohledu na to, zdali je to náš hráč, soupeř nebo rozhodčí,“ zamyslel se trenér Jonas Gry Fjellström.

V Česku se této problematice v minulosti věnovala celostátní kampaň z dílny metodika a elitního trenéra Radomíra Mrázka. Téma chování trenérů, rodičů a fanoušků na zápasech mládežnických kategorií letos znovu oživil sekretariát regionu Praha a Středočeský kraj v kampani „Hlavně nezlobte…“, která si získala mnoho pozitivních ohlasů a je možné její budoucí rozšíření po celém území České republiky.

Obrázek