VÍTKOVICE BEROU NA POHÁRU MISTRŮ STŘÍBRO

4. 1. 2019

Po čtyřech letech se Vítkovice představily ve finále Poháru mistrů. Ačkoli favoritkami byl švédský tým, dokázaly s ním Vítkovice dlouho držet krok. Ještě po polovině utkání je od sebe dělil jediný gól. IKSU ale nakonec zvítězilo 8:3. Českému florbalu se často vyčítá, že se hodně přizpůsobuje soupeři. Vítkovice však ukázaly, že to na jejich hru může mít i pozitivní dopad.

Český tým v utkání proti švédským mistryním opět rychle ztrácel, ale ještě před přestávkou dokázal snížit. Závěr první třetiny byl hodně rychlý, vítkovickým florbalistkám se však dařilo držet tempo a nedovolit IKSU, aby skórovalo „do šatny“.

První půle druhé třetiny se nesla v podobně vysokém tempu a český tým se na něj dobře adaptoval. V počtu vytvořených šancí si se soupeřkami nezadal a dokázal být velmi nebezpečný. Velká ofenzivní snaha však občas vyústila v dramatické chvilky před vlastní brankou. Tam se však jako poslední instance osvědčila Nikola Příleská, která si s řadou švédských šancí dokázala poradit. V druhé části se už ale závěrečný švédský tlak vyplatil a těsně před koncem třetiny odskočilo IKSU na rozdíl třech branek.

V poslední třetině už branka při hře pět na pět nepadla. IKSU ale dokázalo skórovat ja v přesilové hře, tak i ve vlastním oslabení a vítkovickému vzdoru dokráčelo pro pohodlné vítězství. Velkou houževnatost předvedl ostravský tým opět v oslabení, ustál dvě ze tří a proměnil také jednu ze svých přesilových her.

Trenér Martiník: Odehráli jsme důstojný zápas

„Odehráli jsme důstojné finále,“ hodnotil utkání trenér Tomáš Martiník. „Víme, kdo proti nám stál a že nás čeká strašně těžký zápas, ale šli jsme do toho s cílem uhrát co nejlepší výsledek a předvést maximum toho, co umíme. A myslím, že to přesně na hřišti bylo. Holky se rvaly, co mohly, dlouho držely hratelný stav.

Vítkovice odehrály na turnaji dvě utkání s finským a švédským mistrovským týmem. „Zápasy byly každý trochu o něčem jiném. Proti SB-Pro jsme věděli, že s nimi můžeme hrát otevřenou partii, být aktivní a útoční, hrát na míčku a dávat góly a to se nám dařilo. IKSU má velkou kvalitu v útoku, takže jsme se soustředili hlavně na naši obranu. To jsme zahráli dobře, donutili jsme soupeřky hrát na maximum a holky do toho daly, co mohly,“ je Martiník s výkonem svého týmu ve finále spokojený.

V zápasech Poháru mistrů vidí novou dávku motivace pro své svěřenkyně. „Hrou proti nejlepšímu týmu na světě dostaly takovou zpětnou vazbu, že vidí, jak to jde. Je to pro ně motivací si jednou v takovém týmu zahrát nebo s takovým týmem hrát vyrovnaně. Na hru IKSU se nezaujatému divákovi kouká dobře. Cílem každého je se takové hře přiblížit.“

A co si Vítkovice převedou do českého prostředí? „Směrem k domácím zápasům si holky ukázaly, že když je dostatek motivace, dokáží ze sebe vydat hodně, dokonce více, než když mají někdy v lize pocit, že už hrají naplno. Vidí, že tam ty rezervy jsou.“

3 : 8
1:22:40:2 -:-
Branky: 11. Šárka Boľová, 25. Veronika Enenkelová, 33. Eliška Planková - 6. Oona Kauppi, 7. Sofia Joelsson, 22. Amanda Delgado Johansson, 25. Sofia Joelsson, 37. Veera Kauppi, 40. Veera Kauppi, 49. Emelie Wibron, 51. Veera Kauppi