Legendy jsou ze hry venku, trůn čeká na nového krále. Klučičí ČEPS cup míří do poslední fáze

Taky vzpomínáte na časy, kdy byl svět ještě „tak nějak“ normální? Psal se rok 2018, Superfinále florbalu hostila ostravská hokejová aréna a nikdo netušil, co se o rok později začne dít. Tehdy se do ČEPS finále probojovala Komenda z Královéhradeckého kraje. Jenže pozor. Ta tehdejší, která brala republikové stříbro, není ta stejná, která si letos zahraje o republikové zlato. A nejen o tom je další článek, v němž shrnujeme překvapení z krajských kol, kde „popadali“ favoriti.

V krajských souhrnech se stalo nepsanou, no tedy vlastně spíše psanou tradicí, že se začíná na západě. Nejinak tomu tedy bude i v tomto případě. Plzeňského finále v tamější florbalové Mekce, tedy na hale Lokomotiva, se účastnilo osm statečných. Dál mohl jít jen jeden z nich. A vezmeme to pěkně odspoda. Nebyli to ani Voldušáci, ani ZŠ Přeštice. Radost z výhry na turnaji okusili Běláci, ani ti ale dál nejdou. Stejně tak Horažďovice. Konečná bramborová příčka v kraji patří Šafránkově ZŠ z Nalžovských Hor. Bronz zůstal v hlavním městě piva, brali jej Benešováci. Stříbro odjelo západním směrem nikoli do Stříbra, ale do Tachova, konkrétně do ZŠ Zárečná. A zlatý postup? Tím se může honosit Pětadvacítka z Plzně, konkrétně ZŠ Chválenická.

Nyní se přesouváme do Karlovarského kraje. V tamější „míčovce“ se utkala čtveřice družstev o jednu postupovou příčku. Bez medaile odjeli Pionýři ze Sokolova. Bronz mohou kluci nasadit Frantíkovi kluci z Františkových Lázní. Stříbro má taktéž lázeňskou příchuť, byť tentokrát tu z Mariánských Lázní a tamější ZŠ Jih. A zlato zůstalo doma. Konečná stanice? ZŠ Konečná Karlovy Vary. I když spíš neKonečná. Protože pokračuje dál do Prahy.

Trio statečných a zároveň „omedailovaných“ týmů si představíme na severu Čech. Bronz si odvezli z Chomutova Vojnovičováci. Stříbrná je ZŠ Tyrše, což je základní škola z Vrchlického ulice v Děčíně, která se pyšní odkazem na zakladatele Sokola. První, a to opravdu jen díky lepšímu skóre, pak skončila ZŠ Aléská z Bíliny.

Na finálovém turnaji v Praze se představí také duo Středočechů, kteří měli největší počet přihlášek, čili i divokou postupovou kartu z kraje. K postupu se bylo nutné probít sítem sedmi účastníků krajského finále, jež nepokosil kovid či karantény s ním spojené. Číslem sedm, které ale v tomto případě neznamená úplně šťastnou sedmičku, byť v kontextu přihlášených družstev z kraje je úžasným výsledkem, se pyšní Kameňáci. Šestku má u svého názvu ZŠ Kunice, pětku pak 1. ZŠ Sedlčany. Posledním nemedailovým týmem byla ZŠ Mukařov. Bronz a těsný nepostup dál patří ZŠ Jana Palacha z Kutné Hory. Stříbro a radost z výletu do Prahy mají Zubři. Nikoli ze Zubří, ale z Bratronic na Kladensku. A zlato patří jedinému týmu, který vše vyhrál, tedy ZŠ Dobříš.

Nyní cestujeme po mapě jižním směrem. V Soběslavi, městečku ležícímu poblíž Tábora, se představilo pět týmů. Dál mohl jít jen jeden jediný. Tím letos nebyli domácí Sobíci, ani ZŠ Benešov nad Černou. Bronz jistě udělal radost Tygrům ze ZŠ F. L. Čelakovského, což jsou šelmy ze Strakonic. To historickými Prachaticemi vedla legendární Zlatá stezka, po níž je pojmenovaná ulice, v níž sídlí nakonec stříbrná škola z jihu Čech. A zlato? K němu bylo třeba čtyřikrát vyhrát. To se povedlo Husovce z Písku. Ta bere nejen zlato, ale i postup dál.

Abychom seznam západních finalistů skoro uzavřeli, vydáme se po fragmentu dálnice D3 směrem do metropole. V legendární střešovické Stodole se představila čtveřice pražských finalistů. „Brambory“ zdobily krk Milíčova. Bronz v hlavním městě patří Spektrákům z Prahy 9. Stříbro vybojovali borci, již se odkazují na Dr. Edvarda Beneše a sídlí v Čakovicích. A zlato? To má jeden z černých koňů turnaje. ZŠ Campanus z jižní části republikové metropole.

Úplně poslední západní místo pak čekalo na Liberecku. Pětice družstev v kraji pod vysílačem architekta Karla Hubáčka, pro neznalé pod Ještědem, brali jediní neporažení Strážáci ze Stráže nad Nisou. Ti sice jen remizovali s bronzovou ZŠ Lada. Ale zbylá utkání se stříbrnou ZŠ Dr. F. L. Riegra – Predators, respektive s nemedailisty ze ZŠ Školní Železný Brod a Dobíky dokázali vyhrát. A tak se mohou těšit na finále v Praze.

A protože Česko nejsou jen Čechy, ale i Morava a Slezsko, vydáme se na východ. Začneme třeba na Hané a v blízkém okolí. Do Lipníku nad Bečvou se sjela čtyři družstva z Olomouckého kraje. Torzo finalistů, kteří přežili všechna opatření ve zdraví, bojovalo o jedno postupové místo v pražském finále. Bez krajské výhry, ale s vědomím čtvrtého místa v kraji skončila ZŠ U Tenisu z Přerova. Bronz si odvezla ZŠ Hvozd. Stříbrná, tedy jako dvojka, skončila šumperská Jednička. A titulem králů Olomoucka se pyšní ne lidé, nýbrž Vodníci. Samozřejmě si ale dělám srandu, a tak všechna čest pro šampiony ze ZŠ Mohelnice z Vodní ulice, kteří se sami otitulovali jako nadpozemské bytosti.

Ve třetím turnajovém kole se utkají také s pojmem, který je s Královéhradeckem spjat asi jako jméno architekta Gočára. První a vítězná Komenda však, jak už bylo uvedeno v perexu, není tou Komendou, která kdysi brala stříbro. Tihle kluci nejsou z Náchoda, nýbrž z Nového Města nad Metují. K postupu do Prahy je dovedlo pět výher a lepší vzájemný duel se stříbrnou ZŠ a MŠ Josefa Gočára Hradec Králové. Bronz brala Štefi 1 z krajské metropole. A kdo si zahrál dál? ZŠ a MŠ Lánov, Obři Hostinné, Deštné chlapci a Dobřaňáci.

Moravskoslezský kraj přihlásil nejvíce zájemců na východě. A tak dostal výhodu dvou možných finalistů. Proto se konala hned dvě krajská finále. V tom prvním v ostravské ČPP aréně kralovali Škarvadíci z Ostravy-Poruby. Třikrát vyhráli, jednou remizovali, a tak za sebou nechali stříbrný Štramberk i třetího Matěje Kopu. Ne, opravdu nehrál sám. To jen na počest vedoucího týmu takto pojmenovali svoji družinu jeho svěřenci.

Druhé ostravské finále v tomtéž florbalovém svatostánku vidělo souboj čtyř družstev. Nejlépe dopadla škola z městečka spojeného s hokejovým trenérem Hadamczikem. ZŠ Kravaře třikrát ze tří možných pokusů zvítězila. A kráčí směle dál. Nechala za sebou ZŠ Hrabovou, ZŠ a MŠ Petrovice u Karviné i ZŠ Matiční z Ostravy.

Na republikové poměry doslova superturnaj se hrál v brněnské bohunické sportovní hale. Deset účastníků se tu pralo na život a na smrt. Tedy trochu přeháním, hrálo se naštěstí jen o postup finálového turnaje. Tam se mohl dostat jen jediný tým ze všech. Tím byla vyškovská ZŠ Vyškov, Nádražní 5. Ta totiž stylem start-cíl prolétla turnajem jako uragán a s šesti výhrami je rázem jedním z favoritů celého ročníku. Nechala za sebou stříbrnou ZŠ Úvoz, bronzovou ZŠ Pustiměř. A dále také Aligátory Mokrá, ZŠ Slováckou, ZŠ Hroznová Lhota, Mládežku ze Znojma, ZŠ Kunštát, ZŠ Pramínek a ZŠ Moravany.

Šestice účastníků se představila na turnaji kraje na česko-moravském pomezí. Byť z pohledu místa konání bezpochyby na moravské straně. Třebíčský turnaj o krále Vysočiny opanovali kluci z Čech. Pelhřimovská ZŠ Pražská naprosto suverénně přehrála všechny své soupeře. To už se nebude týkat druhé Havlajdy z Moravských Budějovic, třetích Hálkováčků z Humpolce a taktéž ani Demlováků, ZŠ Domamil či Hejkalovců.

Druhým „pomezním“ krajem je ten Pardubický. Na Dašické ulici, kde se odehrávají ty nejdůležitější bitvy krajských florbalistů, se na tamějším gymnáziu sešlo sedm týmů. Dál mohl jít jen jeden. Toto privilegium si pro sebe uzurpovali kluci ze ZŠ Proseč. Ti totiž pětkrát vyhráli, jednou remizovali. A přesně to jim stačilo k postupu dál. Stejnou bilanci měli i druzí Draci Kamna, jenže právě horší vzájemný zápas je odsunul „jen“ ke stříbru. Bronz z perníkového kraje patří Základní škole Zdechovice. A kdo si zahrál dál? Vzdušní skunci, což je opravdu originální název týmu z Litomyšle. Pak také Základní škola Králíky, ZŠ Dašice a Myšáci.

A protože tento souhrn chceme zakončit parádou, přesuneme se do Zlínského kraje. Zde se prezentovalo deset družstev. A světe, div se, dál nejde Uherský Brod. ZŠ Pod Vinohrady sice zase srdnatě míchala kartami turnaje, jenže víc es z rukávu vytáhla vítězná ZŠ Oskol Kroměříž, jež jako jediná v turnaji ani jednou neprohrála. Právě prohra s ní stála postup druhou ZŠ Integra Vsetín, ta měla na svém kontě ještě o jednu výhru víc. Zmiňovaný Brod byl třetí. A kdo si zahrál dál? Videčská, Ostrožané, Sportovka UH, ZŠ Hradčovice, Tým ZŠ Tlumačov, ZŠ Trávníky a ZŠ Lukov.

» Zobrazit všechny aktuality.


Tisk ze stránky: http://www.ceskyflorbal.cz/zakladniskoly/legendy-jsou-ze-hry-venku-trun-ceka-na-noveho-krale-klucici-ceps-cup-miri-do-posledni-faze/