Trenéři vítězných týmů: jeden nabádal k zodpovědnosti, druhý tajně doufal v triumf

Buďte zodpovědní, nabádal trenér Kunratic své svěřence před vítězným Finálovým turnajem

Chlapecký tým ze základní školy Kunratice se málem nekvalifikoval do Velkého finále. Díky pochybení v propozicích se však po druhém místu z Krajské eliminaci nakonec v další fázi objevil. I v té skončil na druhém stupínku, kdy ho ve finálovém souboji udolala 10:6 ústecká Česká mládež. Jenže to nejlepší si trenér Jiří Szebinovský se svým týmem schoval na konec. Ve finále zvítězili ve všech čtyřech duelech a po finálové výhře 8:3 nad Devils Zlín mohli nad hlavu pozvednout vítězný pohár.

Váš tým dokázal zvítězit v celostátním Poháru pro 1. stupeň ZŠ ve florbale. Jaké jsou pocity po finále?

Skvělé pocity, dobře připravený turnaj, dobrá zábava a solidní sportovní výkony, nejen našich hráčů, ale i ostatních družstev.

Jak to vůbec začalo? Byli jste v září po úvodní zprávě o konání turnaje hned rozhodnuti, že se zúčastníte?

Rozhodnutí jsme byli hned, chlapci se rádi zúčastní všech podobných akcí. Až se někdy stává, že je buď rodiče, nebo učitelé nechtějí uvolnit.

Jak jste tým skládal? Měl jste z čeho vybírat?

Měli jsme jasno, vybírali jsme ze tří trojic do pole a dvou brankářů.  Nakonec jsme turnaj odehráli ve dvou trojicích s jedním nebo dvěma náhradníky na lavičce, kteří ale každý zápas nastoupili. A držte se, naše brankářská jednička, Kryštof Sedláček, se po celou dobu turnaje ani do brány nedostala!  Jeho mladší kolega Honza Buzik odvedl solidní práci a zhostil se role brankáře dost dobře.

Kritickým momentem asi byla Krajská eliminace, kde jste skončili druzí.

Ano, tato situace nastala po regionálním finálovém turnaji v Praze, kdy jsme prohráli se základní školou Z Edenu. Byl to těžký zápas s družstvem plným hokejistů. Byli určitě lepší a my jsme celý zápas jenom dotahovali jejich náskok. Nakonec jsme prohráli…

Souboj z finálového zápasu mezi Kunraticemi a zlínskými Devils.Ale finále nakonec vyšlo a vy jste na něj byli výtečně připraveni. Dalo by se podle výsledku říci, že nejlépe ze všech. Čekali jste, že cesta skrze několik stovek týmů skončí zlatou tečkou?

Připravovali jsme se pečlivě, několik ranních tréninků navíc před vyučováním, snažil jsem se klukům vysvětlit, aby byli zodpovědní ohledně spánku před turnajem a podobně.  Aby se hlídali i po zdravotní stránce, aby třeba nenastydli.  Měli jsme kompaktní tým, kdyby vypadl jeden nebo dva hráči, ještě bych věřil v úspěch. Kdyby jich ale onemocnělo více, tak bychom v těžké konkurenci určitě neuspěli.

Je někdo, koho byste ve Vašem týmu vyzdvihl?

Jeden za všechny, všichni za jednoho. Góly umějí od nás dávat všichni, všichni jsou skvělí mladí florbalisté. Kluci sami říkali, že pokud kdokoliv vypadne z týmu, bude to hodně těžké.

Co jste říkali organizaci turnaje, cenám pro děti a celkovému nápadu projekt pro tuto kategorii rozjet?

Už minulý rok jsem projekt chválil, i když ne všechno jde tak hladce jak by se možná zdálo. Na každém takovém projektu se nějaká chyba najde, ale jsme tady od toho, abychom tyto chyby příště neopakovali.  Například vyhodnocení soutěže roztleskávaček proběhlo až po tom, když už mladé tanečnice nebyli v hale…

Jak se Vám a dětem líbilo v pražské O2 areně během Superfinále?

Všechny naše děti se podíleli programu v O2 aréně, účinkovali v programu před jednotlivými zápasy, užili si program báječně, byl to pro ně určitě velký zážitek. Přes deset tisíc diváků je hodně dobré! Třeba někoho z nich uvidíme za pár let na ploše arény v roli hráče některého z finálových týmů.

Pokud se podaří turnaj znovu uspořádat, předpokládám, že se jako obhájci novu zúčastníte.

Jednoznačně ano.

Tajně jsme ve zlato doufali, přiznal trenér vítězné Šestky Ondřej Lechner

Dívky ze 6. ZŠ Mladá Boleslav dokázaly ve Finálovém turnaji v nejdůležitějších duelech porazit všechny soupeřky a po zásluze ovládly Pohár ČFbU pro 1. stupeň ZŠ ve florbale. Dívky v černých dresech ve finále šťastně porazily 4:3 Kopřivnici a mohla vypuknout jejich velká radost. Ovšem kdo je k triumfu mezi více jak dvěma stovkami dívčích školních týmů dovedl? Správnou taktiku Šestce ordinoval kouč Ondřej Lechner spolu se svojí kolegyní Radkou Žbánkovou.

Váš dívčí tým Šestka dokázal zvítězit v celostátním Poháru pro 1. stupeň ZŠ ve florbale. Jaké jsou Vaše pocity po finále?

Fantastické! Finále byl velký boj, kdy se skóre přelévalo ze strany na stranu a zhruba minutu a půl před koncem jsme prohrávali 2:3. Během krátké chvíle se nám ale podařilo vyrovnat a vzápětí vstřelit i vítězný gól. Radost dětí i trenérů byla obrovská!

Vzpomenete si, co jste si říkali, když Vám přišel v září první mail ohledně konání tohoto turnaje pro malé školáky?

Byli jste hned rozhodnuti, že se zúčastníte nebo jste váhali? Protože ZŠ ŠESTKA je zaměřena kromě jiného i na florbal, tak nebylo o čem přemýšlet. Základ týmu tvořily hráčky, které pravidelně hrají ligovou soutěž elévů, ostatní jsme doplnili ze začátečníků nižší kategorie.

Jaká byla Vaše cesta turnajem? Zažili jste někdy kritický moment, kdy to už už vypadalo na konec nebo vše proběhlo poměrně „hladce“? Čekali jste, že cesta skrze několik stovek týmů skončí zlatou tečkou? S čím jste do finále šli?

Vzhledem k tomu, že jsme za celou soutěž prohráli pouze dva zápasy ze sedmnácti, tak se naše cesta turnajem může jevit jako snadná, nicméně ve finále nás soupeřky z Kopřivnice dokázaly pořádně potrápit a byl to boj do poslední vteřiny. Při vší úctě k soupeřům jsme si jeli do Prahy pro medaili a tajně jsme doufali ve zlato, což se nám nakonec podařilo. Takže spokojenost.

Koho byste ve Vašem týmu vyzdvihl? Byl někdo tím pověstným tahounem nebo rozhodujícím faktorem?

Základ tvořily dvě hráčky naší Florbalové Akademie Maki Žbánková a Kiki Lechnerová, které letos mají opravdu vynikající sezónu (vítězství na švédském Gothia Cup, několikeré vítězství v nejelitnější skupině ligy elévů a teď už vlastně „titul mistra ČR“ školních týmů). Do základní trojky patřila ještě Anička Černoušková, která obě naše stěžejní hráčky výborně doplňovala. Aby si holky mohly během hry alespoň na chvilku vydechnout, tak je prostřídávaly postupně Terka Hyková, Majda Jirková, Ája Jirková a Zuzka Kábrtová. Branku jistily Pája Kulhavá s Kájou Žákovou a součástí týmu a celé party byly samozřejmě i Verča Kolářová, Bára Chmelařová a Megy Šindlerová.

Co jste říkali organizaci turnaje, cenám pro děti a celkovému nápadu projekt pro tuto kategorii rozjet včetně závěrečné ceny, když všichni účastníci Finálového turnaje zavítali zdarma na florbalové Superfinále v O2 areně?

Považuji celý projekt za výborný nápad, protože kromě soutěžních hráček a hráčů florbalu se do turnaje zapojilo i ohromné množství dětí ze škol a kroužků, které florbal po takovém zážitku určitě chytne a budou se mu věnovat pravidelně. Co se týká organizace a cen, tak si organizátoři zaslouží podtrženou jedničku s hvězdičkou. Návštěva Superfinále i samotné arény byla pro děti velkým zážitkem a moc si vše užily včetně toho, kdy se jako vítězný tým objevily na kostce nad hrací plochou.

Pokud se podaří turnaj znovu uspořádat, předpokládám, že se jako obhájci novu zúčastníte.

Vůbec si nedovedu představit, že po úspěchu turnaje, jakým rozhodně byla účast škol napříč republikou a počtu cca. 700 zúčastněných týmů by někoho mohlo napadnout tuto akci příští rok nepořádat. Čím více se pro aktivity a sportovní činnost dětí, spojenou třeba právě s florbalem, udělá, tím lépe. Takže my s účastí v příštím ročníku na sto procent počítáme.

» Zobrazit všechny aktuality.

Za podporyZa podpory

Česká pojišťovna Česká florbalová unie SportBohemia

Tisk ze stránky: http://www.ceskyflorbal.cz/zakladniskoly2013/budte-zodpovedni-nabadal-trener-kunratic-sve-sverence-pred-viteznym-finalovym-turnajem/