Vítězi Poháru ČFbU v roce 2013 se stali chlapci z pražské ZŠ Kunratice a dívky mladoboleslavské Šestky

Kategorii chlapců ovládla ZŠ Kunratice po finálové výhře nad zlínskou ZŠ Emila zátopka

Pohár ČFbU pro 1. stupeň ZŠ 2013 vyvrcholil v obou kategoriích v pátek 19. dubna v hale Arena Sparta Podvinný mlýn. Do projektu ČFbU se v září 2012 přihlásilo téměř 500 chlapeckých týmů, a diváci v hale viděli o plných sedm měsíců později pouze šestici nejlepších. Šest týmů, které dokázaly proklouznout nástrahami Okresní kvalifikace, Krajské eliminace i fází TOP 8. Z vítězství v kategorii chlapců se nakonec zaslouženě radoval pražský zástupce ZŠ Kunratice poté, co ve finále zničil zlínskou základní školu Emila Zátopka 8:3.

Celý turnaj započal v deset hodin dopoledne, kdy se rozběhly boje v základních skupinách. Po třech hodinách bojů, kdy se utkání na dvou malých hřištích v obou kategoriích střídali, bylo známo, které týmy postoupily z prvních míst přímo do semifinále a kdo se o něj bude muset ještě utkat ve čtvrtfinále.

Skupinu A ovládli bez ztráty bodu žáci z Kunratic, Přerov si vítězstvím nad zraněními zdecimovanou Opavou zajistil papírově lepší nasazení do čtvrtfinále. Ve velmi vyrovnané skupině B byly k vidění tři zápasy, které skončily výsledky 3:2, 3:2 a 2:2. O jeden gól šťastnější a bez boje do semifinále postupující skončil nakonec tým ze Zlína, hoši ze Strakonic a z Ústní nad Labem museli projít sítem čtvrtfinále. 

První utkání čtvrtfinále rozhodl jediný hráč. Souboj přerovských Želátek s ústeckou Českou mládeží skončil 2:0 pro ZŠ Želatovskou, přičemž oba góly vstřelil šikovný Stanislav Svozil. Ve druhém čtvrtfinále si pak pro sebe v ještě napínavějším duelu uzmula základní škola ze Strakonic. Opět dvěma góly ho spolurozhodl Filip Andrle.

Jasno tak bylo o čtyřech semifinalistech, ovšem ještě než jejich boje vypukly, přisoudil zápas poražených čtvrtfinalistů páté místo České mládeži z Fakultní ZŠ Ústí nad Labem. Pak už však na hřiště vkráčely nejlepší čtyři týmy z celé republiky. Pozici nejlepších týmů ze skupiny v napínavých soubojích potvrdili Strakoničtí i Zlínští, když zejména Moravané si ale užili hodně nervydrásající duel. Jejich souboj se ZŠ Želatovskou Přerov totiž musely rozhodnout až samostatné nájezdy, když utkání po šestnácti minutách hry skončilo 2:2.

V duelu o bronz si pak Přerovští spravili náladu medailovou náplastí, když ve dlouho vyrovnaném duelu porazili díky brankám Kopečka, Chytila a Gréče Jihočechy 3:2. Pro svou školu tak vybojovali jako jednu z cen vak se sadou deseti hokejek, který měli již dopředu jistí finalisté.

V závěrečném utkání celé chlapecké kategorie se pak naplno projevila florbalová zkušenost pražských Kunratic. Tým vedený Jiřím Szebinovským nepřipustil ve finále drama a porazil Devils Zlín ze ZŠ Emila Zátopka jasně 8:3.  Po dvou gólech vítězů vstřelili Jakub Kerzel, Matyáš Ondrík a Lukáš Dubský, v dresu poražených, kteří hráli celý turnaj v náhradních dresech Sparty, zaznamenali po gólu a asistenci Dominik Luža a Tadeáš Talafa. Jakmile zazněl závěrečný hvizd, mohla naplno vypuknout radost vítězů.

Hned poté následoval závěrečný ceremoniál společný pro obě kategorie. Prezident ČFbU Filip Šuman, poslanec Josef Dobeš, předseda Komise kultury a sportu Prahy 9 Vladimír Zedník a ředitel nesoutěžního úseku Jan Jirovský předali všem týmům věcné ceny, medaile, pamětní talíře i poháry pro nejlepší trojici. Kromě věcných cen od společnosti FlorbalExpert a Puma dostali všichni účastníci i vstupenky na sobotní Superfinále florbalu v O2 areně. Fotogalerie z finálového kola je k vidění ZDE, jednotlivá utkání přenášená živě přes internet pro změnu ZDE (nutno najet na den 19.4.2013).

Výsledky:

čtvrtfinále:
ZŠ Želatovská – Přerov x Fakultní ZŠ Ústí nad Labem 2:0
ZŠ FLČ Strakonice x ZŠ Opava – Kylešovice 3:2

o 5. místo:
ZŠ Opava – Kylešovice x Fakultní ZŠ Ústní nad Labem 1:3

semifinále:
ZŠ Kunratice x ZŠ FLČ Strakonice 5:3
ZŠ E. Zátopka Zlín x ZŠ Želatovská Přerov 2:1 po samostatných nájezdech

o 3. místo:
ZŠ FLČ Strakonice x ZŠ Želatovská Přerov 2:3

finále:
ZŠ E. Zátopka Zlín x ZŠ Kunratice 3:8

Finálový turnaj dívek se stal kořistí Šestky z Mladé Boleslavi

Ve stejný den jako chlapci, na stejném místě, bojovaly o svůj titul i nejlepší žákovské týmy v kategorii dívek. Nejlepším dívčím týmem z šestice, která se do dubnového klání probojovala, se nakonec po tuhém boji stala Šestká ze 6. ZŠ Mladá Boleslav, když ve finále přehrála těsně 4:3 ze základní školy Kopřivnice. Bronz brala ústecká škola Ďáblice z Dobětic. Celkem se projektu v kategorii dívek zúčastnilo téměř dvě stě školních družstev.

A jak celý finálový den probíhal? Po šesti utkáních základních skupin kategori dívek bylo jasné, které týmy postoupily z prvních míst přímo do semifinále a kdo se o něj bude muset ještě utkat ve čtvrtfinále. V základní skupině C každý tým jednou zvítězil a jednou byl poražen, o konečném pořadí tak rozhodovalo až skóre, které měly nejlepší hráčky Šesté ZŠ z Mladé Boleslavi, které tak postoupily přímo semifinále. Na dalších místech se umístila ZŠ Lutín a ZŠ Nová Paka. Dva nejlepší týmy ze skupiny D, Ďáblice z Ústní nad Labem a žákyně ze Smržovky, spolu ve vzájemném utkání remizovaly, postupujícího do semifinále tak určila až výše výhry v zápase s Kopřivnicí. Ústecké dívky, vědomé si výhry svých soupeřek 5:2, zabraly, a rozstřílely díky šesti gólům Sáry Dračkové třetí tým skupiny 10:2.

Ve čtvrtfinále si  Kopřivnice poradila 5:2 hlavně díky osvědčené spolupráci Mariany Poláškové (4+1) s Klárou Štěpánovou (0+4) s Lutínem a Smržovka 5:4 s Novou Pakou, které nepomohl ani hattrick Natálie Kuželové. V boji nešťastných čtvrtfinalistů pak po dramatických samostatných nájezdech uspěla Nová Paka.

V boji o titul nejlepší základní školy tak zůstali pouze čtyři adepti. Na dvou hřiští zároveň se po jedné hodině odpolední rozběhly klíčové boje. Jednoznačný byl boj florbalových děvčat z Mladé Boleslavi, když vyprovodily Smržovku 6:1. Jasnou vládkyní utkání byla Markéta Žbánková, která se trefila hned pětkrát a nemohl jí uniknout titul nejlepší hráčky zápasu. Ve druhém semifinále pak v defenzivnější partii Alšovačky5 z Kopřivnice opět díky produktivnímu duu Polášková – Štěpánová zdolaly Ďáblice z Dobětic 3:1.

Bouřící tribuny již čekaly pouze dvě utkání, která měla definitivně rozhodnout o medalistkách. Klíčem k bronzovým medailím opět byly samostatné nájezdy. Dramatická koncovka se po remíze 3:3 v základní hrací době povedla více Dobětickým, které mohly oslavovat celkové třetí místo. Ve finále pak potvrdila roli favoritek středočeská Šestka, která přetlačila Kopřivnici díky hattriku Kristýny Lechnerové 4:3. Alšovačkám tentokrát již nepomohlo ani duo P+Š, které opět zaznamenalo všechny body svého týmu.

Hned po finálovém duelu chlapecké kategorie, ve které zvítězila pražská základní škola Kunratice, následoval závěrečný ceremoniál společný pro obě kategorie. Prezident ČFbU Filip Šuman, poslanec Josef Dobeš, předseda Komise kultury a sportu Prahy 9 Vladimír Zedník a ředitel nesoutěžního úseku Jan Jirovský předali všem týmům věcné ceny, medaile, pamětní talíře i poháry pro nejlepší trojici. Kromě věcných cen od společnosti FlorbalExpert a Puma dostali všichni účastníci i vstupenky na sobotní Superfinále florbalu v O2 areně. Fotogalerie z finálového kola je k vidění ZDE, jednotlivá utkání přenášená živě přes internet prozměnu ZDE (nutno najet na den 19.4.2013).

Výsledky:

čtvrtfinále: ZŠ Lutín x ZŠ Kopřivnice 2:5 ZŠ Smržovka x ZŠ Nová Paka 5:4

o 5. místo: ZŠ Lutín x ZŠ Nová Paka 2:3 po samostatných nájezdech

semifinále: 6. ZŠ Mladá Boleslav x  ZŠ Smržovka 6:1 ZŠ Ústní nad Labem – Dobětice x ZŠ Kopřivnice 1:3

o 3. místo: ZŠ Ústí nad Labem – Dobětice x  ZŠ Smržovka 2:1 po samostatných nájezdech

finále: ZŠ Kopřivnice x 6. ZŠ Mladá Boleslav 3:4

 

» Zobrazit všechny aktuality.

Za podporyZa podpory

Česká pojišťovna Česká florbalová unie SportBohemia

Tisk ze stránky: http://www.ceskyflorbal.cz/zakladniskoly2013/vysledky-finaloveho-turnaje-cfbu-pro-1-stupen-zs-ve-florbalu/