Malí školáci se opět můžou těšit do O2 areny, říká hlavní organizátor projektu

Již za pár dní odstartuje nový ročník turnaje pro malé školáky. Stejně jako v minulých letech pořádá Česká florbalová unie celorepublikový projekt pro žáky prvního stupně základních škol, kdy si děti budou mezi sebou moci poměřit své florbalové dovednosti a budou se snažit probojovat se se svým školním týmem až na závěrečný Finálový turnaj. K tomu však vede dlouhá cesta. To ví i organizátor projektu Michal Kuchta, starající se na České flobralové unii o nesoutěžní úsek, tudíž i o všechny školské poháry.

Nový ročník je za dveřmi. Těšíte se na něj?

Dobrý den. Samozřejmě se těším, přestože organizace akce takovéhoto formátu nepřinese určitě jen radosti, ale také spoustu starostí. Pochopitelně nám jde ovšem v první řadě o děti, které v této hektické době podobné projekty potřebují, a proto znovu půjdeme do organizace tohoto ročníku naplno, aby si projekt všichni především užili.

Říkal jste znovu, kolikátý ročník už vlastně Česká florbalová unie pořádá?

Ono je to trošičku komplikovanější, protože školní florbalové soutěže jsou tu pod různými jmény a pro různé kategorie pořádány již řadu let. Hodně lidí jistě bude znát populární Orion nebo Jaga Oxygen Cup. Česká florbalová unie však pořádala především ve školním roce 2011/2012 Pohár ministra školství, mládeže a tělovýchovy, který byl určen žákům druhého stupně základních škol, ale od sezóny následující jsme z několika důvodů změnili věkovou kategorii, když jsou nyní projekty především pro žáky 1. stupně základních škol. Letos budeme začínat již třetí ročník.

Z jakého důvodu jste přešli ze druhého na první stupeň?

Těch důvodů bylo více. Hlavními však byly dva. Zaprvé pro starší děti je v České republice pořádáno velmi mnoho soutěží v různých sportech, zatímco na ty mladší, řekněme žáky třetích až pátých tříd, se trochu zapomínalo. Soutěž celorepublikového formátu měl tehdy snad jen fotbal, a proto jsme se rozhodli poskytnout i těmto žáčkům možnost poměřit své síly ve florbale. Druhým důvodem je pak fakt, že každý sport se snaží v dnešní době, kdy stále méně dětí aktivně sportuje, vychovávat si své podhoubí. A kde jinde začít, než u malých capartů. Když si přijde zahrát deváťák se zájmem o sport, je velice pravděpodobné, že již nějaký sport závodně dělá. U čtvrťáka je daleko větší šance, že když se mu projekt zalíbí, u florbalu již zůstane.

Jaké máte na celý projekt ohlasy? Kolik škol se přihlásí?

Ohlasy jsou velice kladné, a to nás jen utvrzuje v tom, že přechod na mladší věkovou kategorii byl správný krok. Učitelé si pochvalují jak herní, tak organizační stránku. Plusem je také to, že v tomto formátu můžeme hrát i kvůli dodržování metodiky s dětmi florbal systémem 3+1, tudíž na menším hřišti, což nám otevírá větší možnosti, co se týče hracích míst ve školách i účastí malotřídních škol. Každým rokem se hlásí větší počet týmů, vloni to bylo již téměř osm se, letos bychom se chtěli dostat k magické hranici tisícovky týmů, případně ji i překonat.

Projekt měl v minulosti čtyři fáze, když se finálový turnaj odehrával v Praze. Mohou se na podobný model připravit školy i letos?

Přesně tak, tento model se osvědčil a není důvod ho měnit. Zatímco úvodní okresní část se hraje téměř výlučně na hřištích účastnících se škol, v krajích se to již prolne s většími tělocvičnami, kdy bude záležet na jednotlivých krajích. Od předposlední fáze TOP 8 již vše bude hráno ve sportovních halách s tribunami. Zatímco na západě se znovu bude s největší pravděpodobností hrát v Praze, u východní části pořadatelství ještě zvažujeme. Velký faktor vždy hraje dojezdová vzdálenost škol. Finálový turnaj bude hrán opět v Praze na Podvinném mlýně, především z důvodu provázanosti s návštěvou O2 areny.

Takže vítěz chlapecké i dívčí kategorie se podívá do O2 areny?

Přesně tak. Ale nejenom vítěz. Do nejmodernější haly v Čechách se podívá všech dvanáct týmů, které se do Finálového turnaje probojují. Stejně jako předloni na ně čekají vstupenky na vyvrcholení české florbalové sezóny, kdy uvidí jak finále AutoCont extraligy mužů, tak i Extraligy žen. Školáci odehrají turnaj v pátek 17. dubna, kdy je jim hrazena strava a následně i ubytování, o den později pak uvidí, jak třeba jednou budou hrát florbal oni sami (úsměv).

» Zobrazit všechny aktuality.

Za podporyZa podpory

Playblue Česká florbalová unie SportBohemia

Tisk ze stránky: http://www.ceskyflorbal.cz/zakladniskoly2014/mali-skolaci-se-opet-muzou-tesit-do-o2-areny-rika-hlavni-organizator-projektu/