Podařený loňský ročník nadchl, soutěž pro nejmenší florbalisty se opět blíží

Školský pohár České pojišťovny provedl malé florbalisty celým školním rokem 2013/2014. Během sedmi měsíců bylo po celé republice odehráno přes sto třicet turnajů, na kterých si mohli malí školáci vyzkoušet zápolení v tomto stále mladém a dynamickém sportu. Právě florbal se stává čím dál více součástí hodin tělesné výchovy, k čemuž by měl právě tento projekt z dílny České florbalové unie přispět.

Nejúspěšnější týmy si musely proklestit cestu přes tři úvodní kola, než mohly stanout na prahu Finálového turnaje, kde se utkali jen ti nejlepší. Zatímco šikovným klukům a holkám šlo hlavně o sportovní zážitek, kdy se snažili co nejlépe reprezentovat svou školu, na tvářích učitelů, rozhodčí i diváků mohl hrát spokojený úsměv, když viděli, jak se mladí sportovci snaží. Díky generálnímu partnerovi projektu České pojišťovně a organizačnímu i materiálnímu zajištění ze strany ČFbU šlo dle ohlasů o jeden z nejpovedenějších projektů poslední doby.

„Snažíme se, aby se k tomuto sportu mohly dostat i ty nejmenší děti. V České republice je mnoho sportovních akcí pořádaných pro žáky druhého stupně, ovšem pro kluky a holky z třetích, čtvrtých nebo pátých tříd je toho pomálu,“ vysvětloval zvolenou věkovou kategorii ředitel nesoutěžního úseku ČFbU Jan Jirovský. „V první řadě jde samozřejmě o děti. Aby se proběhly, zasportovaly, a získaly ke sportu všeobecně pozitivní vztah. Všichni dobře víme, že v dnešní rychlé době ustupuje sport a pohyb všeobecně trošku do pozadí. A proto je tu tento pohár.“

Celý projekt vyvrcholil koncem dubna v hale Arena Sparta na Podvinném mlýně v Praze, kde byl během úterý a středy (29.-30. 4. 2014) uspořádán Finálový turnaj Školského poháru České pojišťovny 2014 pro 1. stupeň základních škol. Přestože v říjnu zasáhlo do bojů napříč Českou republikou téměř osm set týmů, v dubnu se o celkový triumf utkalo již pouze šest nejlepších, a to jak v kategorii chlapců, tak dívek. Po skončení turnaje se v obou kategoriích vyhlašovalo i ”all stars” turnaje, čili nejlepší čtveřice složená z brankáře a tří hráčů v poli. Chlapcům ceny předával reprezentant Jan Natov, dívkám pak reprezentantka Tamara Hašová.

Po celodenních bojích, kdy byly v hale postaveny dvě hřiště, se nakonec radovala v kategorii chlapců Základní škola Pod Vinohrady Uherský Brod a v kategorii dívek 6. ZŠ z Mladé Boleslavi. Právě Středočešky tak ve velké konkurenci stovek týmů dokázaly obhájit loňský triumf.

Turnaj na závěr zhodnotili i ředitelé a zároveň trenéři vítězných škol. Trenér vítězných chlapců Zdeněk Moštěk jako nejobtížnější vyhodnotil postup z Krajského kola, kde postupuje pouze vítěz. Dívky z Mladé Boleslavi zvítězily v Poháru pro 1. stupeň ZŠ i loni a tak jako nejnáročnější část viděl trenér Tomáš Suchý právě obhajobu titulu. Oba týmy patří ve svých krajích k centrům florbalu a tak se na jejich působení můžeme těšit i příští sezóny.

Oba trenéři zhodnotili i působení svých škol v druhé kategorii. „Naše škola měla tým kluků, který vypadl opakovaně v TOP8. Všeobecně v kolektivních sportech je práce s děvčaty náročnější,“ uvedl Suchý. To druhý kouč pro tuto sezónu dívčí tým neposkládal, ale už tu další by se rád popral o postup mezi nejlepší v obou kategoriích.

Nyní se již znovu naplno rozbíhá organizace dalšího ročníku tohoto populárního projektu, která ve struktuře nedozná téměř žádných změn. Díky novému generálnímu partnerovi, kterým se stal Volkswagen, se však očekává ještě další nárůst účastníků, kdy by letos jejich počet konečně mohl přesáhnout magickou tisícovku.

 

 

 

 

Výsledky Finálového turnaje 2013/2014:

Finále chlapců: ZŠ Kamenická, Děčín – ZŠ Pod Vinohrady Uherský Brod  2:5

Finále v kategorii chlapců slibovalo vyrovnanou partii. I na tribuny se přesunuli nehrající hráči a vytvořili tak svým kolegům parádní atmosféru. Tou se již po třiceti sekundách nechal strhnout uherskobrodský hráč a poslal svůj tým do vedení. Děčín ale také prokazoval své kvality a několikrát se musel vyznamenat soupeřův brankář. Byla to ale nenápadná střela Uherského Brodu, která skončila až v brance a následně míček propadl děčínskému gólmanovi za záda i podruhé. Hráči ale jinak skvěle blokovali střely soupeře a kolem mantinelů hráli tvrdě. Při jednom takovém přepadnutí přes mantinel vylétla rozhodčímu ruka nahoru a Děčín tak měl možnost snížit v přesilové hře. Tu ale čas rozdělil mezi dva poločasy, ovšem to děčínské neohrozilo. Již po deseti sekundách druhého poločasu snížili na 1:3 a za dalších deset sekund dokonce na 2:3. Byli to v tu chvíli oni, kdo byl „na koni“ a zápas tak zdramatizovali. Po další čtyři minuty se hrálo vyrovnaně především na středu hřiště. Pak ale natáhl ke střele zpoza obránce uherskobrodský hráč a vrátil svému týmu vedení o dvě branky. A když se ujala i dalekonosná střela jeho kamaráda, zdálo se být ve prospěch Uherského Brodu rozhodnuto. Minutu před koncem si ještě děčínský trenér vyžádal oddechový čas, ale jeho svěřencům už se snížit nepodařilo. Po vítězství 5:2 se tak mohl začít slavit Uherský Brod.

Finále dívek: ZŠ a MŠ Těšany  – ŠESTKA-ZŠ Mladá Boleslav 3:11

Finálový zápas dívek nám nabídnul zajímavou podívanou a plejádu krásných gólů. Ovšem o valnou většinu z nich se postaraly hráčky ZŠ ŠESTKA Mladá Boleslav. Svůj brankostroj rozjely už ve dvacáté sekundě a předváděly jednu krásnou akci za druhou. Těšany, možná i díky užšímu kádru, hrály v tomto utkání druhé housle. Už v přestávce mezi poločasy svítil na ukazateli stav 7:1 pro Mladou Boleslav. Výsledek tak jasně napovídal, kdo si převezme pohár pro vítěze. I do druhé půle vletěly hráčky ZŠ Šestka s vervou a už po třiceti sekundách navýšily svůj náskok. Pak se ale dopustily faulu a v signalizovaném vyloučení se Těšanům podařilo snížit na 2:8. To ale bylo z jejich strany ve finále téměř vše. Mladé Boleslavi se podařilo vsítit ještě další tři branky, Těšanům už pouze jedinou. A tak se po suverénním výkonu z vysokého vítězství 11:3 radovala Mladá Boleslav, která tak obhájila loňské prvenství.

Výsledky:

Kategorie chlapci:

1. ZŠ Pod Vinohrady Uherský Brod, 2. ZŠ Kamenická, Děčín, 3. Ledoví trhači ZŠ Liberec, 4. ŽELATOVSKÉ FLORBALKY ZŠ Přerov, 5. ZŠ Jugoslávská, Ostrava, 6. ZŠ Benešov

All stars: Brankář Ondřej Buráň (ZŠ Pod Vinohrady Uherský Brod), Martin Ležatka (ZŠ Pod Vinohrady Uherský Brod), Vladimír Trčka (ZŠ Kamenická, Děčín), William Michael Pray (Ledoví trhači ZŠ Liberec)

Kategorie dívky:

1. ŠESTKA-ZŠ Mladá Boleslav, 2. ZŠ a MŠ Těšany, 3. ZŠ Lutín, 4. ZŠ Campanus, 5. Amazonky, ZŠ Opava, 6. Komety Soběslav.

All stars: Brankářka Magda Šindlerová (ŠESTKA-ZŠ Mladá Boleslav), Martina Skříčková (ZŠ a MŠ Těšany), Kristýna Lechnerová (ŠESTKA-ZŠ Mladá Boleslav), Kateřina Švehlová (ZŠ Campanus).

» Zobrazit všechny aktuality.

Za podporyZa podpory

Playblue Česká florbalová unie SportBohemia

Tisk ze stránky: http://www.ceskyflorbal.cz/zakladniskoly2014/podareny-lonsky-rocnik-nadchl-soutez-pro-nejmensi-florbalisty-se-opet-blizi/