Cesty finalistů a finalistek: Kdo už zítra dokráčí na pohárový vrchol?

Tatranský Martin Čermák v souboji s chodovským Radimem Slunečkem | foto: Matyáš Klápa

Finále Poháru Českého florbalu se nezadržitelně blíží. Již v úterý si to o prestižní pohárovou trofej v rámci mužského finále rozdají v Českých Budějovických střešovický Tatran a jeho městský kolega z Chodova, v ženské bitvě proti sobě stane Chodov a FBC Ostrava. Jaké nástrahy čekaly na všechny týmy při jejich cestě do finále?

FINÁLE ŽEN

Finále ženského poháru letos nabízí divákům atraktivní podívanou, v níž dojde na repliku superfinále z roku 2022. V boji o pohárový titul se totiž utkají celky Chodova a ostravského FBC, které aktuálně zaujímají druhé a třetí místo extraligové tabulky. Jak se ale oba celky do finále dostaly?

FAT PIPE FLORBAL CHODOV

Pohárová cesta pražského Chodova byla zprvu poměrně jednoznačná, neboť si tento celek poradil jak s Českými Budějovicemi, tak také s Plzní, a to velmi přesvědčivým výsledkem. Celkové a drtivé skóre 29:0 znamenalo jasný postup do semifinále, v němž chodovské florbalistky narazily na svého známého nepřítele. V boji o postup do finále se totiž utkaly s Tatranem, svým městským rivalem.

Zápas to byl již tradičně velmi vyrovnaný a po první třetině v něm svítilo nerozhodné skóre 1:1. I přes vedoucí trefu Chodova v 37. minutě se o osudu utkání rozhodlo až necelých pět minut před závěrečnou sirénou, kdy se prosadila Nikola Skoková a poslala tak svůj tým do vedení 3:1. To už bylo pro Střešovice nedostižné a po výhře 4:1 tak chodovský kádr zamířil do finále poháru.

V něm se představí poprvé od sezony 2021/22, kdy v Chomutově padl po velké bitvě proti Vítkovicím. Zápas tehdy rozhodla dnes již nehrající vítkovická legenda Denisa Ferenčíková gólem v prodloužení a Chodovu tak utekl toužený titul o opravdový kousek. Poslední pohárovou trofej Chodov datuje do roku 2020, kdy porazil tehdejšího končícího hegemona Ivanti Tigers 5:3.

FBC ČPP Bystroň Group Ostrava

Druhým účastníkem letošního pohárového finále je celek FBC Ostrava, který si na úvod své cesty připsal dvě jednoznačné výhry proti Aligators a pražským Tigers. S celkovým skóre 17:4 se pak vydal do semifinálového souboje, kde na něj nečekalo nic jednoduchého.

Proti totiž stály Vítkovice, tedy dosavadní lídr extraligové tabulky a mistryně nejvyšší ženské soutěže minulé sezony. Utkání to sice bylo dle skóre poměrně jednoznačné, neboť Ostrava v něm vedla ve 25. minutě již 3:0, proti několikanásobnému vítězi extraligy se ale nedá nic podceňovat a rytířky se tak vzápětí vrátily do hry dvěma slepenými góly.

O vítězství ostravského FBC nakonec rozhodla Pavlína Bačová, která se prosadila v čase 49:40 a uzavřela tak celkové skóre na 4:2. Touto výhrou vyřadilo FBC největšího favorita poháru a probojovalo se do svého teprve druhého finále Poháru Českého florbalu v historii.

A finále s Chodovem pro něj navíc bude velice symbolické, neboť proti němu získalo vůbec první pohárovou trofej v sezoně 2018/19 a o tři roky později také vůbec první extraligový titul ve své historii. V lize to mají oba celky vyrovnané. Úvodní klání vysoko ovládl Chodov, to druhé se po těsné bitvě stalo kořistí FBC.

Utkání Chodova s Ostravou v rámci ČEZ Extraligy žen | foto: FAT PIPE FLORBAL CHODOV

FINÁLE MUŽŮ

ESA logistika Tatran Střešovice

Cesta střešovického Tatranu započala v této pohárové sezoně ve čtvrtém kole, ve kterém zamířili Pražané na hřiště divizních Barracudas Slaný. Omlazená sestava nenechala nic náhodě, odvezla si výhru 6:2 a postup do pátého kola. V něm už se svěřencům Milana Fridricha postavil do cesty těžší oříšek, superligoví Black Angels. Ti dokázali v Řepích obhájci ligového titulu srdnatě vzdorovat, avšak na výhru to nestačilo, a tak Střešovičtí slavili po výsledku 12:8. Nejtěžší šichta při pohledu na výsledek poté Střešovice čekala v osmifinále. Na hřišti severočeského Ústí sice Tatran skvěle vstoupil do zápasu a po první dvacetiminutovce vedl o čtyři branky, avšak prvoligový soupeř nic nezabalil. Severočeši hnáni svými fanoušky postupně dotahovali skóre a o postup se nakonec bojovalo až do závěrečných sekund třetí třetiny. Nakonec si ale Tatran své vedení uhájil a zamířil mezi elitní osmičku probíhajícího ročníku.

Mezi osmi nejlepšími se opět Střešovičtí představili doma v Řepích před svými fanoušky. Pražané hostili Liberec a neměli dobré vzpomínky na předchozí vzájemné měření těchto týmů. Tým zpod Ještědu totiž zastihl Střešovické v jejich menší výsledkové krizi na startu sezony a odvezl si z Prahy cenné body do ligové tabulky za výhru 10:8. Tentokráte tomu však bylo jinak. Tatran si svojí domácí halu uhájil a po výhře 10:6 si zajistil semifinálové pražské derby se Spartou. Ta si na svého pražského konkurenta věřila, ale Střešovičtí nedovolili svému soupeři téměř nic. Od začátku zápasu diktovali tempo semifinále, zapsali nakonec i výsledkově hladké vítězství 10:2 a postup do českobudějovického finále, ve kterém mohou zabojovat o druhou klubovou trofej v probíhající sezoně.

To Chodov svojí pohárovou cestu zahájil již v srpnu, jelikož se zúčastnil vrcholové fáze. Chodovští se během úvodní části, která slouží i jako příprava na novou sezonu, střetli postupně s třetiligovými Aligators a prvoligovými celky Znojma a Bulldogs Brno. Ve všech třech případě v poměření s moravskými soupeři vyšel Chodov vítězně. Bulldogs Brno však nebyli daleko od toho, aby právě oni zapsali jako jediní skalp budoucího finálového účastníka. Na své půdě totiž Brňané vedli po dvou třetinách 4:1, avšak pražský celek nakonec utkání srovnal a následně v prodloužení překlopil na svojí stranu. Díky vítězné vrcholové části se tak tým z Jižního Města posunul rovnou do osmifinále, kde ho čekala další moravská mise, tentokráte na hřišti Atlasu Blansko hrajícího Národní ligu. Chodovští roli favorita potvrdili do písmene, soupeři ze třetí nejvyšší soutěže nasázeli dvouciferný počet branek a po výhře 14:5 se vraceli do hlavního města s pocitem zajištěného čtvrtfinále..

V souboji mezi osmi nejlepšími celky čekala na svěřence Davida Podhráského velká výzva. Chodovští totiž čelili semifinalistovi uplynulého ročníku a jednomu z nejúspěšnějších klubů poslední dekády. Na Jižní Město dorazily Vítkovice. Oba týmy navíc spolu během čtyř dnů odehrály vzájemný dvojzápas, ještě před čtvrtfinálovou bitvu se totiž střetli i v rámci Livesport Superligy. Prvně hrané ligové utkání dopadlo lépe pro ostravský celek, jenž si odvezl dva body za výhru po nájezdech. O pár dní později se však radovali Chodovští. Na branky chudé utkání rozhodl necelé čtyři minuty před koncem David Horký a Pražané zvítězili 2:1.

Náročnou čtvrtfinálovou misi Chodov sice zvládl, ale v cestě do českobudějovického finále stála ještě jedna překážka a nebyla to překážka kdovíjaká, jelikož na Jižní Město přijela Mladá Boleslav, která měla též jednoznačný cíl zabojovat o finále a místenku v Poháru mistrů pro další ročník. Utkání bylo napínavé až do samého konce, oba týmy se předháněly ve vedení, ale byli to hosté z Mladé Boleslavi, kteří sahali po postupu. Situaci však do svých rukou vzala osvědčená chodovská dvojice Marek Vávra a Tom Ondrušek. Nejprve první jmenovaný necelou minutu před koncem srovnal po asistenci Ondruška skóre. V prodloužení si poté zkušení forvardi Chodova své role vyměnili a kapitán Ondrušek poslal Chodov po jedenácti letech do pohárového finále. Shodou okolností znovu v Českých Budějovicích!

Cestu obou celků do finále už tedy známe, kdo si však sáhne na pohárovou trofej? Dokáže si Tatran po výhře v Poháru mistrů připsat další klubovou trofej v rámci necelých třech týdnů nebo budou pro Chodov České Budějovice, kde slavili Jihoměstští svou historicky první pohárovou trofej, osudovým městem? V aktuálním ročníku jsme viděli zatím pouze jedno střetnutí, které se na Řepích stalo po velmi těsné bitvě kořistí Tatranu.